Jak podłączyć zewnętrzny monitor do laptopa? Praktyczny poradnik

20.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak podłączyć zewnętrzny monitor do laptopa? Praktyczny poradnik
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pracując na laptopie może się okazać, że po pewnym czasie jeden, niewielki ekran, nie jest dla Ciebie wystarczający, by komfortowo wykonywać swoje obowiązki. Wówczas dobrym rozwiązaniem staje się dodatkowy monitor, który możesz dopasować do swoich potrzeb. Zastanawiasz się, jak podłączyć monitor do laptopa? Jest to bardzo proste – wystarczy tylko sprawdzić nasze wskazówki!

Dlaczego warto podłączyć laptop do zewnętrznego monitora?

Podłączenie monitora do laptopa niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Najczęściej jest on większy, dzięki czemu można zyskać dodatkową przestrzeń roboczą. Gwarantuje to wygodniejszą pracę, przeglądanie Internetu, pisanie czy oglądanie filmów.

Monitor zewnętrzny poprawia także ergonomię pracy, gdyż znajduje się w większej odległości od użytkownika i na optymalnej wysokości.

jak podłączyć drugi monitor do laptopa

Laptopy same w sobie nie są zbyt praktyczne, ponieważ ekran znajduje się bardzo nisko, tuż nad klawiaturą, co może nie być dobrym rozwiązaniem dla kręgosłupa, szczególnie po paru godzinach pracy.

Jak podłączyć monitor do laptopa?

Jak podłączyć monitor do laptopa Windows 10 lub innego systemu? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Połączenie monitor-laptop odbywa się za pomocą odpowiedniego kabla oraz ustawień. Zanim zatem podłączysz dodatkowy ekran do swojego sprzętu, musisz znaleźć kabel z odpowiednią końcówką i spróbować podłączyć go do obu urządzeń.

Najpierw upewnij się, że Twój laptop oraz monitor posiadają odpowiednie porty. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze typy złącz:

 • HDMI – najczęściej stosowany standard audio/wideo, który pozwala na przesyłanie obrazu oraz dźwięku wysokiej jakości. Znajduje się niemalże we wszystkich nowych komputerach i monitorach.
 • Display Port – to również jedno z popularniejszych złączy do podłączenia ekranu do laptopa. Umożliwia uzyskanie świetnej jakości obrazu i dźwięku, a w niektórych modelach lapków można spotkać też jego mniejszą wersję, czyli miniDisplay Port.
 • Thunderbolt – technologia, która stosowana jest w nowoczesnych urządzeniach. Umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku z zawrotną prędkością. Odpowiada za podłączenie dwóch monitorów za pomocą Display Port lub HDMI.
 • DVI – umożliwia przesyłanie danych analogowo oraz cyfrowo. Jest to starsza technologia, która częściowo została zastąpiona przez nowsze, jak np. HDMI.
 • VGA –  zastanawiasz się, jak podłączyć monitor do laptopa bez HDMI? Przy starszym sprzęcie VGA może okazać się pomocne. Z uwagi na niewielką liczbę wyświetlanych barw nie jest już jednak już powszechnie stosowanym złączem.
 • D-Sub – analogowy interfejs, którego używa się tylko w wybranych laptopach biznesowych.
 • Stacja dokująca – to dobre rozwiązanie dla tych, którzy główkują nad tym, jak podłączyć monitor do laptopa przez USB-C. Urządzenie to działa jako koncentrator portów – może jednocześnie ładować sprzęt i udostępnić dodatkowe złącza, np. USB, HDMI czy DisplayPort. We wbudowaną stację dokującą wyposażone są także niektóre monitory.

Podłączanie monitora krok po kroku

Wiedząc już, jakie są najpopularniejsze typy złącz, możemy przejść do tego, jak podłączyć monitor do laptopa.

 1. Upewnij się, że posiadany kabel jest kompatybilny z jednym i drugim urządzeniem. Jeśli przewód nie pasuje, konieczny będzie zakup przejściówki lub adaptera.
 2. Podłącz oba urządzenia – wepnij kabel do laptopa oraz monitora. Sprawdź, czy wtyczka została prawidłowo zamocowana. Jeśli tak – monitor powinien zostać automatycznie wykryty.
 3. Skonfiguruj wyświetlanie obrazu na swoim monitorze.

W przypadku Windows 10 wygląda to następująco. Należy wejść w Ustawienia, a następnie wybrać Centrum Akcji. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w “Wyświetlaj na innym ekranie”. Tam możesz wybrać odpowiednią opcję prezentowania obrazu.

jak podłączyć monitor do laptopa bez hdmi

Ciekawą opcją jest również podłączenie monitora bezprzewodowo. Funkcja ta jest popularna w telewizorach, jednak są w nią wyposażone też niektóre wyświetlacze. Monitor musi mieć w takim wypadku wbudowaną kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Po uruchomieniu laptopa wystarczy wówczas wcisnąć jednocześnie przyciski “Windows” + “K”. W wyskakującym oknie pojawią się dostępne ekrany bezprzewodowe.

Jak podłączyć drugi monitor do laptopa?

Kroki, jakie trzeba podjąć, są bardzo podobne do tych w przypadku podłączania jednego monitora.

 1. Sprawdź możliwości swojej karty graficznej – powinna móc obsłużyć wiele monitorów.
 2. Sprawdź porty.
 3. Podłącz wszystkie urządzenia – najlepiej jest skorzystać z wieloportowego adaptera USB-C.
 4. Skonfiguruj wyświetlanie obrazu.

Wyświetlanie na drugim ekranie

W ustawieniach istnieje możliwość wyboru sposobu wyświetlania obrazu na monitorze i laptopie.

monitor i laptop - wyświetlanie obrazu

Dostępne są 4 opcje:

 • wyświetlanie tylko ekranu laptopa,
 • wyświetlanie obrazu tylko na monitorze (np. przy zamkniętym laptopie),
 • powielenie obrazu z laptopa – ten sam widok będzie wyświetlany na obu ekranach,
 • rozszerzenie dla obrazu z laptopa – monitor oraz laptop stworzą jeden, szeroki wyświetlacz.

Podłączenie monitora do laptopa – najczęściej występujące problemy

Już wiesz, jak podłączyć monitor do laptopa. Czasem jednak coś może pójść nie tak i okazuje się, że pojawia się komunikat o braku sygnału lub migotanie ekranu. Warto wtedy sprawdzić kilka kwestii.

 • Upewnij się, że Twój kabel HDMI został prawidłowo zamocowany do portu albo czy nie jest uszkodzony. Wyjmij przewód z obu urządzeń i spróbuj wpiąć go jeszcze raz.
 • Uruchom ponownie urządzenia.
 • Być może monitor nie został wykryty automatycznie, dlatego poinformuj system o nowym urządzeniu. Wystarczy tylko kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit, wybrać Ustawienia Ekranu, a następnie opcję Wykryj.

Problemem przy podłączeniu monitora do laptopa mogą być też inne porty w urządzeniach. Wówczas warto zastosować odpowiednie przejściówki. Wśród najpopularniejszych można znaleźć:

 • HDMI – DVI,
 • HDMI – D-Sub,
 • DisplayPort – HDMI,
 • DisplayPort – D-Sub,
 • DisplayPort – DVI.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.