Podłączanie dwóch monitorów do komputera i laptopa – instrukcja krok po kroku

15.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Podłączanie dwóch monitorów do komputera i laptopa – instrukcja krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zastanawiasz się, jak zwiększyć swój komfort i produktywność pracując na laptopie lub komputerze? Ergonomiczny fotel? Podświetlana klawiatura? Biurko stojące? Owszem, przydadzą się, jednak prawdziwą wygodę i wydajność zapewnią Ci dwa monitory. Rozwiązanie to jest coraz chętniej stosowane nie tylko wśród programistów czy grafików, ale także graczy i zwykłych pracowników biurowych. A zatem – jak podłączyć dwa monitory do laptopa i komputera? Sprawdźmy!

W co należy się zaopatrzyć, by podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera?

Zanim dowiesz się, jak podłączyć dwa monitory do desktopa lub laptopa, spójrz czego potrzebujesz. To będzie:

 • Laptop lub komputer z co najmniej dwoma portami (standardem obecnie są HDMI oraz DisplayPort – starszy sprzęt może mieć też gniazdo DVI lub D-Sub).
 • Dwa kompatybilne monitory – oba monitory muszą mieć porty wejściowe kompatybilne z Twoim laptopem lub komputerem.
 • Przewody pasujące do portów laptopa/komputera i monitorów.
 • W razie potrzeby warto zaopatrzyć się w przejściówkę, np. DVI-HDMI lub DVI-D-Sub. Będzie to też niezbędne, jeśli masz sprzęt z jednym portem HDMI i brak Display Portu. Wówczas przyda się przejściówka USB 3.0 do HDMI.
 • Oprogramowanie, które pozwoli Ci skonfigurować dwa monitory – w większości przypadków system operacyjny (np. Windows lub macOS) automatycznie wykryje dwa monitory i pozwoli na konfigurację. Jeśli jednak chcesz zmienić ustawienia, takie jak rozdzielczość lub orientacja ekranu, możesz użyć oprogramowania dostarczonego przez producenta monitora lub Twojego laptopa/komputera. Przydatne mogą się okazać zewnętrzne aplikacje np. “DisplayFusion” dla Windows czy “BetterSnapTool” dla użytkowników macOS.

Jak podłączyć 2 monitory do laptopa i komputera? Instrukcja krok po kroku

Masz już monitory, odpowiednie kable i ewentualne przejściówki? Sprawdźmy zatem, jak:

jak podłączyć dwa monitory przez hdmi

Jak podłączyć dwa monitory do komputera stacjonarnego?

 1. Upewnij się, że komputer stacjonarny jest wyłączony.
 2. Podłącz pierwszy monitor do portu wejściowego komputera za pomocą odpowiedniego kabla.
 3. Podłącz drugi monitor do portu komputera za pomocą odpowiedniego kabla (jeśli Twój komputer nie ma drugiego portu, może być konieczne użycie przejściówki).
 4. Włącz komputer.
 5. Poczekaj, aż system operacyjny wykryje dwa monitory (jeżeli tego nie zrobi, to kliknij w przycisk “Wykryj” lub spróbuj ponownie uruchomić komputer).
 6. Przejdź do ustawień:
  • W przypadku systemu Windows kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz „Ustawienia ekranu”, a następnie „Wiele wyświetlaczy” i wybierz „Rozszerz te ekrany”.
  • MacOS –  kliknij menu Apple, następnie przejdź do „Ustawienia systemowe” i wybierz „Wyświetlacze”. Kliknij w menu podręczne „Użyj jako”, a potem w „Rozszerzony ekran”.

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?

 1. Wyłącz laptopa.
 2. Podłącz pierwszy monitor do portu laptopa za pomocą odpowiedniego przewodu.
 3. Podłącz drugi monitor do drugiego portu laptopa (jeśli Twój laptop nie ma drugiego portu, może być konieczne użycie przejściówki).
 4. Włącz laptopa.
 5. Poczekaj, aż system operacyjny wykryje dwa monitory, ew. wybierz przycisk “Wykryj” lub ponownie uruchom urządzenie.
 6. Przejdź do ustawień:
  • System Windows – kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie, wybierz „Ustawienia ekranu”, a następnie „Wiele wyświetlaczy” i wybierz „Rozszerz te ekrany”.
  • MacOS – menu Apple -> „Ustawienia systemowe” -> „Wyświetlacze”. Kliknij w menu podręczne „Użyj jako” i wybierz „Rozszerzony ekran”.

Jak podłączyć dwa monitory do komputera/laptopa z 1 HDMI?

 1. Upewnij się, że sprzęt jest wyłączony.
 2. Podłącz pierwszy monitor do portu HDMI na komputerze/laptopie za pomocą kabla HDMI.
 3. Podłącz drugi monitor do adaptera HDMI na DisplayPort lub USB-C na DisplayPort, a następnie podłącz adapter do portu DisplayPort lub USB-C na komputerze/laptopie za pomocą odpowiedniego przewodu.
 4. Włącz laptopa i poczekaj na wykrycie obu monitorów przez system operacyjny.
  • System Windows – „Ustawienia ekranu” -> „Wiele wyświetlaczy” -> „Rozszerz te ekrany”.
  • MacOS – menu Apple -> „Ustawienia systemowe” -> „Wyświetlacze” -> „Użyj jako” ->  „Rozszerzony ekran”.

Jak widać, podłączenie dwóch monitorów do komputera lub laptopa jest całkiem proste, a rezultaty – bardzo korzystne dla Twojego komfortu oraz produktywności. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w wydajny sprzęt i odpowiednie przewody/przejściówki, a cały wyżej opisany proces przebiegnie bezproblemowo.

Dwa monitory do komputera i laptopa – czy to w ogóle potrzebne?

Praca na laptopie lub z jednym monitorem może Ci się wydawać całkiem wygodna, dopóki nie zdecydujesz się na skorzystanie z dwóch ekranów. Dodatkowa przestrzeń robocza zwiększa produktywność i umożliwia zarządzanie kilkoma aplikacjami lub oknami jednocześnie.

Jeden ekran możesz przeznaczyć np. do pracy nad arkuszem kalkulacyjnym, kodem lub programem graficznym, podczas gdy pozostałe będą służyć do sprawdzania maila, mediów społecznościowych, wyświetlania danych, inspiracji czy przeglądania stron internetowych.

dwa monitory do komputera

Dwa monitory zwiększają też komfort grania w gry, prowadzenia transmisji na YouTube czy Twitchu, nauczania języków obcych, prowadzenia seminariów oraz oglądania filmów.

Ile monitorów można podłączyć do laptopa? Zazwyczaj sprzęt ma jeden port dla dodatkowego ekranu, można jednak podłączyć dwa – wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniej przejściówki.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.