Search icon

Podłączanie dwóch monitorów do komputera i laptopa – instrukcja krok po kroku

01.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Podłączanie dwóch monitorów do komputera i laptopa – instrukcja krok po kroku
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zastanawiasz się, jak zwiększyć swój komfort i produktywność pracując na laptopie lub komputerze? Ergonomiczny fotel? Podświetlana klawiatura? Biurko stojące? Owszem, przydadzą się, jednak prawdziwą wygodę i wydajność zapewnią Ci dwa monitory. Rozwiązanie to jest coraz chętniej stosowane nie tylko wśród programistów czy grafików, ale także graczy i zwykłych pracowników biurowych. A zatem – jak podłączyć dwa monitory do laptopa i komputera? Sprawdźmy!

Dwa monitory do komputera i laptopa – czy to w ogóle potrzebne?

Praca na laptopie lub z jednym monitorem może Ci się wydawać całkiem wygodna, dopóki nie zdecydujesz się na skorzystanie z dwóch ekranów. Dodatkowa przestrzeń robocza zwiększa produktywność i umożliwia zarządzanie kilkoma aplikacjami lub oknami jednocześnie.

Jeden ekran możesz przeznaczyć np. do pracy nad arkuszem kalkulacyjnym, kodem lub programem graficznym, podczas gdy pozostałe będą służyć do sprawdzania maila, mediów społecznościowych, wyświetlania danych, inspiracji czy przeglądania stron internetowych.

dwa monitory do komputera

Dwa monitory zwiększają też komfort grania w gry, prowadzenia transmisji na YouTube czy Twitchu, nauczania języków obcych, prowadzenia seminariów oraz oglądania filmów.

Ile monitorów można podłączyć do laptopa? Zazwyczaj sprzęt ma jeden port dla dodatkowego ekranu, można jednak podłączyć dwa – wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniej przejściówki.

W co należy się zaopatrzyć, by podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera?

Aby podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera, potrzebujesz:

 • Laptop lub komputer z co najmniej dwoma portami (standardem obecnie są HDMI oraz DisplayPort – starszy sprzęt może mieć też gniazdo DVI lub D-Sub).
 • Dwa kompatybilne monitory z odpowiednimi gniazdami.
 • Przewody pasujące do portów laptopa/komputera i monitorów.
 • W razie potrzeby warto zaopatrzyć się w przejściówkę, np. DVI-HDMI lub DVI-D-Sub. Będzie to też niezbędne, jeśli masz sprzęt z jednym portem HDMI i brak Display Portu. Wówczas przyda się przejściówka USB 3.0 do HDMI.

Jak podłączyć 2 monitory do laptopa i komputera? Instrukcja krok po kroku

Masz już monitory, odpowiednie kable i ewentualne przejściówki? Sprawdźmy zatem, jak:

jak podłączyć dwa monitory przez hdmi

Jak podłączyć dwa monitory do komputera stacjonarnego?

 1. Upewnij się, że komputer stacjonarny jest wyłączony.
 2. Podłącz pierwszy monitor do komputera za pomocą odpowiedniego przewodu.
 3. Podłącz drugi monitor do portu komputera za pomocą odpowiedniego kabla (jeśli Twój komputer nie ma drugiego portu, może być konieczne użycie przejściówki).
 4. Włącz komputer.
 5. Przejdź do ustawień:
  • W przypadku systemu Windows kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz „Ustawienia ekranu”, a następnie „Wiele ekranów” i wybierz „Rozszerz te ekrany”.
  • MacOS –  kliknij menu Apple, następnie przejdź do „Ustawienia systemowe” i wybierz „Wyświetlacze”. Kliknij w menu podręczne „Użyj jako”, a potem w „Rozszerzony ekran”.

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?

 1. Upewnij się, że laptop jest wyłączony.
 2. Podłącz pierwszy monitor do portu laptopa za pomocą odpowiedniego przewodu.
 3. Podłącz drugi monitor do drugiego portu laptopa (jeśli Twój laptop nie ma drugiego portu, może być konieczne użycie przejściówki).
 4. Włącz laptopa.
 5. Przejdź do ustawień:
  • System Windows – wybierz „Ustawienia ekranu”, a następnie „Wiele ekranów” i wybierz „Rozszerz te ekrany”.
  • MacOS – menu Apple -> „Ustawienia systemowe” -> „Wyświetlacze”. Kliknij w menu podręczne „Użyj jako” i wybierz „Rozszerzony ekran”.

Jak podłączyć dwa monitory do komputera/laptopa z 1 HDMI?

 1. Upewnij się, że sprzęt jest wyłączony.
 2. Podłącz pierwszy monitor do portu HDMI za pomocą kabla HDMI.
 3. Podłącz drugi monitor do portu USB-C laptopa za pomocą przejściówki USB-C na HDMI i kabla HDMI.
 4. Włącz laptopa.
 5. Przejdź do ustawień:
  • System Windows – „Ustawienia ekranu” -> „Wiele ekranów” -> „Rozszerz te ekrany”.
  • MacOS – menu Apple -> „Ustawienia systemowe” -> „Wyświetlacze” -> „Użyj jako” ->  „Rozszerzony ekran”.

Jak widać, podłączenie dwóch monitorów do komputera lub laptopa jest całkiem proste, a rezultaty – bardzo korzystne dla Twojego komfortu oraz produktywności. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w wydajny sprzęt i odpowiednie przewody/przejściówki, a cały wyżej opisany proces przebiegnie bezproblemowo.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.