Jak podłączyć drukarkę sieciową? Konfiguracja krok po kroku

26.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak podłączyć drukarkę sieciową? Konfiguracja krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kilka lat temu, aby kilku użytkowników mogło korzystać z tej samej drukarki, trzeba było ją podłączyć za pomocą USB do komputera, skonfigurować w dostępnej sieci i udostępnić innym. Wadą takiego rozwiązania był obowiązek pozostawienia komputera głównego włączonego. Dzisiaj większość drukarek ma funkcję bezprzewodowego dostępu do nich z praktycznie każdego urządzenia, co znacznie ułatwia drukowanie potrzebnych materiałów. Jeśli jednak nie do końca wiesz, jak podłączyć drukarkę do laptopa, to ten poradnik z pewnością Ci pomoże.

Połączenie przewodowe

Konfiguracja drukarki sieciowej jest prosta i wystarczy zaledwie kilka kroków, aby bez problemu drukować potrzebne dokumenty z każdego komputera w sieci. Aby sprzęt działał prawidłowo, należy go oczywiście dodać w każdym urządzeniu (komputery, laptopy, telefony). By tego dokonać, wystarczy skorzystać z kreatora, który prowadzi przez proces konfiguracji.

Pierwszym krokiem jest włączenie sprzętu i podłączenie drukarki do routera, przy użyciu przewodu sieciowego. Jest to najstabilniejsze połączenie i warto z niego korzystać, jeżeli istnieje taka możliwość. W przeciwnym wypadku należy się dowiedzieć, jak podłączyć drukarkę do routera bez USB, czyli bezprzewodowo.

Kolejnym krokiem jest kliknięcie w “Start” w systemie Windows 10, a następnie wybranie pozycji “Ustawienia”:

jak podłączyć drukarkę sieciową

Następnie konieczne jest wybranie pozycji “Urządzenia”. Wówczas wyświetli się kolejne okno i tam, z lewego menu, należy kliknąć w opcję “drukarki i skanery”. Na Twoim ekranie powinien pojawić się taki właśnie widok:

podłączenie drukarki sieciowej

Następnie należy przejść do opcji “dodaj drukarkę lub skaner”:

konfiguracja drukarki sieciowej

System wówczas wyświetli, czy jest dostępna jakaś drukarka sieciowa. Znaleziony sprzęt wyświetli się poniżej, jak na poniższym widoku:

drukarka sieciowa konfiguracja

Teraz wystarczy kliknąć na wyszukaną drukarkę, którą chce się zainstalować, a następnie skorzystać z przycisku “dodaj urządzenie”. Windows 10 przeprowadzi instalację i wyświetli komunikat, iż urządzenie jest gotowe do działania.

Połączenie bezprzewodowe WIFI

Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć z drukarkę z wi-fi, to sprawa jest bardzo prosta. Praktycznie wszystkie nowoczesne urządzenia sieciowe umożliwiają bezprzewodowy dostęp do nich z wielu urządzeń. Są one wyposażone w kartę sieciową, dzięki czemu istnieje możliwość podłączenia ich za pomocą sieci wi-fi.

Metoda będzie różnić się zależnie od tego, czy drukarka ma wyświetlacz LCD do konfigurowania, lub takiego ekranu nie ma.

Na samym początku należy połączyć drukarkę z lokalną siecią bezprzewodową wi-fi.

jak podłączyć drukarkę sieciową
jak podłączyć drukarkę sieciową?

Drukarka z wbudowanym panelem

Posiadając drukarkę, która ma ekran, można przez wbudowany panel wybrać sieć (nazwę sieci bezprzewodowej której używamy) oraz wpisać hasło WiFi. Procedura ta jest bardzo podobna to konfigurowania połączenia WiFi na smartfonie.

Warto wiedzieć, że drukarkę można połączyć bezprzewodowo z komputerem za pośrednictwem punktu dostępowego lub routera bezprzewodowej sieci LAN – tzw. tryb infrastruktury lub przy życiu funkcji Wi-Fi Direct (z reguły stosowane przy drukowaniu z urządzeń mobilnych, np: smartfon)

Drukarka bez wbudowanego panelu

W przypadku jednak, gdy Twoja drukarka nie ma wbudowanego panelu, trzeba podejść do sprawy inaczej. Typowa metoda zazwyczaj wymaga podłączenia drukarki do komputera za pomocą przewodu USB, a następnie uruchomienia kreatora instalacji. Taki kreator (aplikacja) może być dostarczony na płytce CD lub trzeba go pobrać ręcznie ze strony internetowej producenta drukarki. Może to być np:

  • Kreator dodawania sterownika drukarki
  • Pomoc w konfiguracji połączenia bezprzewodowego
  • Narzędzie naprawy połączenia sieciowego

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie (procedura ta różni się zależnie od modelu drukarki i producenta).

Kreator pomaga znaleźć ustawienia zabezpieczeń (SSID i klucz sieciowy) sieci bezprzewodowej wymagane do skonfigurowania ustawień sieci bezprzewodowej.

Po wyświetleniu się komunikatu o prawidłowym podłączeniu drukarki do wi-fi, można odłączyć kabel USB. Pojawi się wtedy informacja o nawiązaniu połączenia.

Połączenie drukarki przez WPS

Druga metoda na bezprzewodowe połączenie drukarki z routerem to skorzystanie z funkcji WPS (warunkiem jest obsługiwanie przez Twój router funkcji WPS).

  • Znajdź w instrukcji drukarki informacje, który przycisk odpowiada za aktywację WPS.
  • Znajdź przycisk aktywujący WPS na swoim routerze (najczęściej jest z tyłu routera).
  • W odstępie nie dłuższym niż 3 sekundy wciśnij przyciski WPS na routerze i drukarce
  • Procedura ta może różnić się zależnie od modelu routera i drukarki, dlatego warto sprawdzić konfigurowanie tego ustawienia w instrukcji obydwu urządzeń.

Połączenie powinno zostać nawiązane automatycznie po kilku sekundach. W instrukcji drukarki możesz również sprawdzić, w jaki sposób będzie sygnalizowane udane nawiązanie takiego połączenia (np: diody informacje będą świecić w określonym kolorze).

drukarka sieciowa jak podłączyć
drukarka sieciowa jak podłączyć przez WPS

Przykładowe konfigurowanie ustawień sieci Wi-Fi przy użyciu przycisku na drukarce Epson:

  1. Naciśnij przycisk [WPS] na routerze
  2. Na panelu sterowania drukarki naciśnij przycisk „WiFi” i przytrzymaj go, aż zielona kontrolka po lewej stronie i pomarańczowa kontrolka po prawej stronie zaczną migać na zmianę (w przybliżeniu 3s).

Rozpocznie się konfiguracja połączenia. Zielona kontrolka po lewej stronie oraz pomarańczowa kontrolka po prawej stronie zaświecą się jednocześnie, gdy połączenie zostanie ustanowione. Pomarańczowa kontrolka po prawej stronie zostanie automatycznie wyłączona w ciągu 5 minut.

Aby na Twoim komputerze była widoczna ta konkretna drukarka sieciowa, potrzebujesz dodatkowo zainstalować sterowniki drukarki. Możesz również skorzystać z kreatora dodawania bezprzewodowej drukarki – pobranego ze strony producenta lub na dołączonej płytce CD, albo samodzielnie dodać drukarkę w Windows 10 korzystając w funkcji „Dodaj drukarkę” w sekcji „Ustawienia > Drukarki i skanery”.

Na koniec warto wydrukować coś próbnie, by sprawić, czy wszystko działa. Jak widać, proces ten nie jest trudny i każda osoba powinna bez problemu poradzić sobie z podłączeniem drukarki sieciowej.

Może Cię również zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.