Parowanie słuchawek AirPods z iPhonem, MacBookiem, Windowsem i Androidem
Można pokusić się o stwierdzenie, że słuchawki AirPods to najlepszy wybór dla posiadaczy urządzeń marki Apple. Świetnie działają między innymi z iPhone’ami, iPadami czy komputerami Mac. W tym poradniku podpowiadamy, jak podłączyć AirPods do różnych urządzeń. Dowiecie się także między innymi, czy AirPodsy działają z Androidem oraz jak połączyć AirPods z laptopem, na którym zainstalowany jest system Windows.
- Jak sparować AirPods z iPhonem?
- Parowanie słuchawek AirPods z Makiem
- Jak połączyć AirPodsy z laptopem z systemem Windows?
- Czy AirPodsy działają z Androidem?
- Jak wyzerować AirPodsy? Co zrobić, gdy AirPods nie ładują się?
- AirPodsy nie chcą się połączyć – co robić?
Jak sparować AirPods z iPhonem?
Parowanie AirPods nie należy do trudnych. Łączenie słuchawek AirPods zarówno z urządzeniami marki Apple, jak i sprzętem innych firm jest wręcz dziecinnie proste. Co więcej, w przypadku smartfonów z Androidem czy komputerów z Windowsem sposób ich łączenia nie różni się od tego, który wykorzystać trzeba w przypadku każdych innych słuchawek bezprzewodowych.
Zacznijmy jednak od najpopularniejszego przypadku, czyli łączenia słuchawek AirPods z iPhonem.
Następnie należy wykonać kilka prostych czynności, które opisaliśmy poniżej:
- Odblokować iPhone’a i pozostać na ekranie początkowym, na którym widać ikony zainstalowanych aplikacji.
- Włożyć słuchawki AirPods do etui ładującego, położyć je obok iPhone’a i otworzyć etui.
- Stuknąć w opcję Połącz, która pojawi się na ekranie iPhone’a.
- Przeczytać informacje, które pojawią się na ekranie smartfona, a na końcu stuknąć Gotowe.
Jeśli nie mieliście wcześniej skonfigurowanego asystenta głosowego Siri, to zostaniecie o to poproszeni w trakcie łączenia słuchawek z iPhonem, ale nie jest to skomplikowane. Należy wówczas postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie wskazówkami, a wszystko potrwa dosłownie chwilę. Dotyczy to jedynie następujących modeli: AirPods Pro (1. lub 2. generacji) lub AirPods (2. lub 3. generacji).
To w zasadzie tyle. Jak widać, łącząc AirPodsy z iPhonem nie trzeba korzystać z ustawień Bluetooth ani wciskać żadnych przycisków, by wprowadzać słuchawki w tryb parowania. Nieco inaczej jest w przypadku komputerów Mac oraz urządzeń innych marek. Zanim jednak przejdziemy do opisu sposobu łączenia tych słuchawek z innymi urządzeniami, to krótko opiszemy sposób, jak sparować je z komputerem Mac.
Parowanie słuchawek AirPods z Makiem
Zacznijmy od wymagań systemowych. AirPodsy 2. generacji wymagają systemu macOS Mojave 10.14.4 lub nowszego, a w przypadku AirPods 3. generacji musi to być macOS Monterey lub nowszy. Chcąc korzystać z AirPods Pro 2. lub 3. generacji na Macu zainstalować należy odpowiednio co najmniej macOS Catalina 10.15.1 oraz najnowszy macOS Ventura.
Jeśli komputer zalogowany jest do tego samego konta Apple ID co iPhone, z którym wcześniej sparowane zostały już AirPodsy, to połączenie nawiązane zostanie automatycznie. Wystarczy jedynie kliknąć Połącz w okienku, które pojawiło się na ekranie.
Można to zrobić także z poziomu ustawień funkcji Bluetooth. Należy wówczas kolejno:
- Kliknąć menu „jabłko”.
- Wybrać Bluetooth.
- Wybrać słuchawki AirPods z listy, która wyświetlona jest w głównym oknie i kliknąć Połącz.
Wspomniane wyżej wyskakujące okienko pojawi się, jeśli poza korzystaniem z tego samego konta Apple ID, wykorzystywane jest uwierzytelnianie dwupoziomowe. To tak zwana funkcja automatycznego przełączania urządzeń, która działa na Macach z systemem macOS Big Sur lub nowszym, iPhone’ach z systemem iOS 14 lub nowszym oraz iPadach z systemem iPadOS 14 lub nowszym.
A co, jeśli wcześniej nie łączyliśmy słuchawek z iPhone’m lub Mac zalogowany jest do innego konta Apple ID? Nic prostszego. W takim przypadku należy:
- Powtórzyć opisane wyżej kroki 1. i 2., otwierając ustawienia Bluetooth.
- Upewnić się, że jest możliwość łączenia się z innymi urządzeniami (suwak przesunięty w prawo).
- Wcisnąć i przytrzymać przycisk znajdujący się z tyłu etui do momentu aż dioda z przodu znacznie migać na biało.
- Wybrać słuchawki AirPods z listy, która wyświetlona jest w głównym oknie i kliknąć Połącz.
Jeśli dźwięk nadal nie jest odtwarzany przez słuchawki, to należy wybrać je jako źródło dźwięku.
Jak połączyć AirPodsy z laptopem z systemem Windows?
AirPodsy mogą być używane z urządzeniami innej firmy, do których za pośrednictwem Bluetooth podłączyć można każde inne słuchawki bezprzewodowe. Co ważne, nie będzie w tym przypadku działać Siri oraz spatial audio, czyli śledzenie ruchów głowy w celu uzyskania lepszego efektu dźwięku przestrzennego, ale podstawowe funkcje zostaną zachowane.
Aby podłączyć AirPods do innego urządzenia, na przykład komputera z Windowsem czy smartfona z Androidem należy:
- Na urządzeniu, z którym mają zostać sparowane słuchawki przejść do ustawień Bluetooth i upewnić się, że ta funkcja jest włączona. Na komputerze z systemem Windows 11 wybrać kolejno: menu Start, Ustawienia.
- Bluetooth i urządzenia, następnie Dodaj urządzenie.
- Z listy w nowym oknie wybrać pierwszą pozycję.
- Otworzyć etui, w którym znajdują się słuchawki oraz wcisnąć i przytrzymać przycisk znajdujący się z tyłu do momentu aż dioda z przodu znacznie migać na biało.
- Kliknąć w słuchawki AirPods, znajdujące się głównym oknie, a połączenie zostanie nawiązane.
Czy AirPodsy działają z Androidem?
Tak jak już wspomniano, słuchawki AirPods działają ze smartfonami z systemem Android. Aby połączyć oba urządzenia należy postępować tak jako opisano wyżej. Oczywiście inna będzie ścieżka dostępu do ustawień funkcji Bluetooth. Należy wejść w ustawienia i wybrać Bluetooth lub Połączenia, a następie Bluetooth.
Po uruchomieniu trybu parowania (krok numer dwa opisany wyżej) należy wybrać AirPodsy z listy i w nowym oknie stuknąć Paruj.
Prawda, że łatwe?
Jak wyzerować AirPodsy? Co zrobić, gdy AirPods nie ładują się?
Zerowanie słuchawek AirPods to nic innego jak ich reset. Skorzystać należy z niego wtedy, gdy wystąpił jakiś problem, na przykład słuchawki nie ładują się w etui. Kilka opisanych poniżej kroków pozwoli Wam na wyzerowanie słuchawek AirPods.
- Włożyć słuchawki do etui i je zamknąć.
- Odczekać pół minuty.
- Otworzyć etui i włożyć słuchawki do uszu.
- Otworzyć ustawienia Bluetooth i odnaleźć znajdujące się na liście AirPodsy.
- Jeśli słuchawki są podłączone, to stuknąć ikonę „i w kółku” i na dole ekranu dwukrotnie wybrać Zapomnij to urządzenie.
- Jeśli słuchawki nie są podłączone, to należy je włożyć do etui i pozostawiając otwartą pokrywę nacisnąć znajdujący się z tyłu etui przycisk do momentu, gdy dioda zacznie migać na pomarańczowo, a następnie na biało.
- Ponownie połączyć słuchawki.
AirPodsy nie chcą się połączyć – co robić?
Jeśli AirPods nie chcą się połączyć z jakimś urządzeniem, albo przynajmniej tak się wydaje, to mamy dla Was kilka wskazówek, które z pewnością pomogą rozwiązać ten problem.
- Sprawdzić, czy urządzenia Apple mają zainstalowaną najnowszą wersję systemu operacyjnego (często jest tak, że najnowsze modele słuchawek wymagają najnowszego systemu, który być może nie jest jeszcze zainstalowany).
- Upewnić się, że obie słuchawki są naładowane.
- Sprawdzić, czy w urządzeniu, z którym sparowane mają być słuchawki, jest włączona funkcja Bluetooth.
- Upewnić się, że słuchawki są wybrane jako źródło dźwięku.
- Sprawdzić, czy słuchawki są w ogóle połączone z danym urządzeniem.
- Skorzystać z funkcji zerowania słuchawek AirPods.
To już wszystko, co powinniście wiedzieć na temat kwestii technicznych związanych ze słuchawkami Apple AirPods. Po przeczytaniu tego poradnika z pewnością niewiele Was już zaskoczy.
Może Cię zainteresować: