Search icon

Jak otworzyć plik XML? Poradnik krok po kroku

22.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak otworzyć plik XML? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

XML (z języka angielskiego: eXtensible Markup Language) to uniwersalny język znaczników podobny do HTML, stosowany w aplikacjach internetowych, stronach internetowych i systemach baz danych. Podczas gdy HTML służy do formatowania i wyświetlania danych, XML został zaprojektowany jako uzupełnienie HTML i służy do opisywania danych oraz ich wymiany pomiędzy różnymi systemami. Jak otworzyć plik XML? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.

Czym otworzyć XML? Jakie programy w tym pomogą?

Zacznijmy od tego, jak otworzyć plik XML przy pomocy dedykowanych programów instalowanych na komputerze. Mogą w tym pomóc np.:

  • XML Explorer – program radzi sobie dobrze z otwieraniem dużych plików XML (do 300 MB), umożliwia ich szybkie przeglądanie oraz kopiowanie zawartych w nich danych;
  • MindFusion XML Viewer – przeglądarka XML jest bezpłatna do użytku niekomercyjnego, podmioty biznesowe mogą z niej korzystać po wykupieniu licencji. 

Po zainstalowaniu wybranego programu wystarczy go uruchomić i następnie w menu wybrać zakładkę Plik oraz polecenie Otwórz. Po wskazaniu danego pliku XML program umożliwi przeglądanie jego zawartości.

Jak odczytać plik XML online na komputerze?

Jak otworzyć plik XML online na komputerze? Pomoże w tym przeglądarka internetowa, np. Internet Explorer lub Opera Internet Browser. Wystarczy odnaleźć plik XML na dysku twardym, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Otwórz za pomocą. Jeśli na liście programów nie ma wybranej przeglądarki internetowej, trzeba kliknąć zakładkę Wybierz program domyślny i następnie rozwinąć listę Inne programy. Tam możemy wybrać dowolną przeglądarkę, z pomocą której chcemy otworzyć plik XML.

jak odczytać plik xml na komputerze

Jeszcze inny sposób na to, jak odczytać plik XML z poziomu przeglądarki internetowej, to skorzystanie z czytnika XML online, np. o nazwie Code Beautify. Narzędzie umożliwia łatwe i szybkie przeglądanie plików XML bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Po wybraniu zakładki XML Viewer wystarczy wkleić kod XML do pola tekstowego, podać adres URL lub wgrać dokument zapisany na dysku. Code Beautify przetworzy kod XML i wyświetli go w przystępnej formie.

W otwarciu pliku XML online może pomóc także rozszerzenie XML Viewer stworzone z myślą o przeglądarce Google Chrome. Przeglądarka XML umożliwia otwieranie i edytowanie plików XML, a następnie ich zapisywanie na pulpicie. Przed jej zainstalowaniem warto mieć na uwadze, że za dodatek odpowiada niezależny zespół programistów, a nie gigant z Mountain View. Google nie wspiera tego rozszerzenia do przeglądarki Chrome i nie bierze za niego odpowiedzialności.

Sprawdź inne przydatne rozszerzenia do Google Chrome:
Rozszerzenia Google Chrome. Najlepsze dodatki do przeglądarki Chrome

Jak otworzyć plik XML w Wordzie?

Proste edytory tekstu także są w stanie wyświetlić zawartość zapisaną w formacie XML. Jak otworzyć plik XML z ich pomocą? W tym celu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dany plik, wybrać Otwórz za pomocą oraz wskazać wybrany edytor tekstu. Notatnik czy Worda możemy uruchomić także po kliknięciu w zakładkę Wybierz program domyślny i następnie przejrzeniu listy zalecanych programów do otwierania XML.

jak otworzyć plik XML w wordzie

Jak odczytać plik XML w Excelu?

Wiemy już, jak otworzyć plik XML w Wordzie. Czym otworzyć XML, jeśli chodzi o inne opcje? Pomoże w tym arkusz kalkulacyjny Microsoft, czyli Excel, pod warunkiem, że w pliku XML nie ma zagnieżdżonych zbyt wielu tagów. Po uruchomieniu Excela wystarczy wybrać zakładkę Plik i następnie Otwórz. Po wskazaniu danego pliku XML program zapyta, w jaki sposób otworzyć plik XML, jako tabelę, skoroszyt tylko do odczytu czy przy pomocy okienka zadań. Należy wtedy wybrać pierwszy z zasugerowanych sposobów.

xml - jak otworzyć w excelu

Jak otworzyć plik XML na telefonie?

Na telefonie z Androidem także możemy przeglądać pliki XML. Jak otworzyć ten format na smartfonie? W tym celu możemy skorzystać np. z aplikacji Przeglądarka XML – Edytor XML, stworzonej przez Computer Bytes. Narzędzie służy do przeglądania i prostego edytowania plików zapisanych w formacie XML. Zainteresuje ono także osoby, które poszukują odpowiedzi na pytanie, jak otworzyć plik XML w PDF ponieważ umożliwia konwersję pomiędzy tymi dwoma formatami.

Inny czytnik XML online, który możemy zainstalować na telefonie to także XML File Viewer od VictoriousApps. Program pobrano ze sklepu Google Play już ponad 10 tysięcy razy, umożliwia on otwieranie, analizowanie i edytowanie plików XML na urządzeniach mobilnych z Androidem.

Jak otworzyć plik XML – najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tym, jak otworzyć plik XML.

Co to za format XML?

Plik XML to uniwersalny język znaczników podobny do HTML. Służy do przesyłania danych w sposób strukturalny, podczas gdy zadaniem HTML jest formatowanie i wyświetlanie danych.

W jakim programie można otworzyć plik XML?

Istnieje wiele sposobów na to, aby odczytać plik XML. Wśród nich można wymienić np.: skorzystanie z przeglądarki internetowej, czytnika XML online, przeglądarki XML w postaci programu lub aplikacji na telefon czy też dowolnego edytora tekstu.

Jak otworzyć plik XML w Excelu?

Arkusz kalkulacyjny Excel także może posłużyć do przeglądania plików XML. Jak odczytać plik XML z jego pomocą? W tym celu wystarczy wybrać zakładkę Plik, i następnie Otwórz jako tabela.

Jak otworzyć plik XML za darmo?

Czytniki XML online czy też przeglądarki XML instalowane na komputerze lub telefonie są w większości bezpłatne. Wyjątek stanowi użytek komercyjny, wtedy może obowiązywać płatna licencja.

Jak otworzyć plik XML w PDF?

Aby utworzyć z pliku XML PDF’a, można skorzystać np. z aplikacji Przeglądarka XML – Edytor XML, stworzonej przez Computer Bytes. Narzędzie umożliwia przeglądanie plików XML i konwertowanie ich do formatu PDF.

Polecane laptopy

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.