Jak oszczędzać prąd w domu? 15 skutecznych sposobów na oszczędzanie energii

05.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak oszczędzać prąd w domu? 15 skutecznych sposobów na oszczędzanie energii
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Oszczędzanie energii elektrycznej jest korzystne nie tylko z ekologicznego punktu widzenia. Zmniejszone zużycie prądu w mieszkaniu wiąże się również z niższymi rachunkami. Jak oszczędzać prąd w obecnych czasach, kiedy koszty życia rosną z roku na rok? W artykule przedstawiamy 15 skutecznych sposobów.

Rosnące rachunki za energię

Znajomość różnych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest w dzisiejszych czasach kluczowa, nie tylko ze względu na liczne korzyści dla naturalnego środowiska, ale także z punktu widzenia finansów. Ceny za prąd cały czas pną się w górę. Po części wynika to z rosnących cen surowców niezbędnych do produkcji energii, a po części z większego zapotrzebowania na energię w firmach i gospodarstwach domowych.

zużycie prądu w mieszkaniu

Podwyżki są związane również ze wzrostem cen węgla, niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturą w sektorach odnawialnych źródeł energii oraz rosnącymi kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Według danych serwisu rachuneo.pl 1 kWh w Polsce w 2022 roku kosztuje w niektórych miastach nawet 0,80 złotych. W 2021 r. cena wynosiła maksymalnie 0,78 zł, w 2020 r. 0,73 zł, natomiast w latach poprzednich nie przekraczała 0,65 zł za kWh. Oznacza to wzrost ceny energii elektrycznej o ponad 20% na przełomie zaledwie 2-3 lat. Wobec tych informacji zdecydowanie warto dowiedzieć się, które urządzenia zużywają najwięcej energii oraz jak zmniejszyć rachunek za prąd.

Co zużywa najwięcej energii w domu?

Pierwszy krok do mniejszych rachunków za prąd to większa świadomość na temat tego, jak wygląda zużycie prądu w mieszkaniu. Aby się dowiedzieć, które sprzęty pobierają najwięcej energii elektrycznej, wystarczy sięgnąć do raportów przygotowanych przez PGNiG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Dodatkowo warto wyposażyć się w miernik energii elektrycznej i sprawdzić na własnym przykładzie, które urządzenia wykorzystują najwięcej prądu. Szybko okaże się, że należą do nich: płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny, lodówka, czajnik elektryczny, zmywarka, komputer stacjonarny, odkurzacz oraz pralka. Telewizor i laptop znajdują się pośrodku zestawienia, natomiast najmniej energii elektrycznej potrzebują: kuchenka mikrofalowa, żelazko oraz telefon komórkowy.

Kalkulator zużycia energii elektrycznej

Jak oszczędzać energię w domu? Pomocny może się okazać kalkulator zużycia energii, czyli narzędzie, które służy do obliczania w przybliżeniu kosztów związanych z poborem prądu. Jedyne dane, jakich potrzebuje kalkulator, to cena za 1 kWh, czas pracy urządzenia oraz jego moc (informację na ten temat znajdziemy w instrukcji załączonej do opakowania).

Wymiana urządzeń na bardziej energooszczędne

Jak oszczędzać prąd? Gdy udało się zidentyfikować sprzęty, które potrzebują najwięcej energii elektrycznej oraz przeliczyliśmy generowane przez sprzęty koszty zużycia prądu, czas na wdrożenie pewnych zmian.

Pierwszym ze skutecznych sposobów oszczędzania energii jest modernizacja sprzętu na bardziej nowoczesny i energooszczędny.

Warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną najczęściej używanych urządzeń i wymienić je na lepsze modele, które mają wyższą klasę energetyczną, co przedkłada się na mniejsze zużycie prądu. Przymierzając się do zakupu dowolnego sprzętu, który korzysta z energii elektrycznej, zawsze warto sprawdzać jego etykietę energetyczną.

Sposoby na oszczędzanie prądu — oświetlenie

Drugi sposób na oszczędzanie energii elektrycznej to modernizacja oświetlenia oraz korzystanie ze sztucznych źródeł światła z głową. Warto zainwestować w żarówki energooszczędne, ponieważ koszt ich zakupu bardzo szybko się zwróci, a w przyszłości przyniesie spore oszczędności.

jak oszczędzać prąd na oświetleniu

Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie smart, które wyposażono w specjalne czujniki ruchu, wykrywające obecność domowników. Przykłady oszczędzania energii w domu to także:

 • dbanie o to, żeby światło było wyłączone, kiedy w pomieszczeniu nikogo nie ma,
 • korzystanie na co dzień ze światła dziennego, do nauki, pracy i zabawy,
 • modernizacja oświetlenia zewnętrznego — np. zakup lamp solarnych do ogrodu oraz na taras.

Oszczędzanie energii na ogrzewaniu 

Jak oszczędzać prąd w domu? Warto się przyjrzeć bliżej infrastrukturze służącej do ogrzewania. W obniżeniu rachunków za energię elektryczną pomoże:

 • stosowanie rolet, które zatrzymują promienie słoneczne i ciepło,
 • wyłączanie kaloryferów pod nieobecność domowników lub ustawianie ich na ten czas na najmniejszą moc,
 • uszczelnienie okien, aby zminimalizować straty energii,
 • zainwestowanie w zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną.
jak oszczędzać prąd na ogrzewaniu

Aby zaoszczędzić, warto również inwestować w system inteligentnego ogrzewania domu.

Inne praktyczne sposoby na oszczędzanie prądu

Powyżej przedstawiliśmy jedynie 3 spośród wielu możliwych sposobów na to, jak oszczędzać prąd. Czas na pozostałe rozwiązania. W obniżeniu rachunków za energię elektryczną pomoże:

 1. korzystanie częściej z laptopa niż z komputera stacjonarnego (zużycie energii elektrycznej w przypadku laptopa jest około 2-4 razy mniejsze, oczywiście wiele zależy od podzespołów komputera, liczby podłączonych urządzeń peryferyjnych oraz sposobu jego użytkowania).
 2. Korzystanie z listew zasilających — tego typu akcesoria przydają się nie tylko do podłączania do jednego gniazdka wielu urządzeń. Ich zadaniem jest również kontrola przepływu energii elektrycznej i ochrona przed zwarciem oraz, w przypadku modeli wyposażonych w tryb energooszczędny — wyłączanie urządzeń, które są w trybie czuwania.
 3. Nieotwieranie piekarnika podczas pieczenia (urządzenie musi wtedy zużyć więcej energii, by na nowo się rozgrzać).
 4. Niepozostawianie sprzętu elektronicznego w trybie czuwania — to prawda, że pojedyncze urządzenia w trybie czuwania pobierają niewiele energii. Gdy jednak podsumujemy wszystkie sprzęty w gospodarstwie domowym, które działają w trybie gotowości, może się okazać, że koszt zużytego prądu jest dość znaczący.
 5. Odłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych od kontaktu.
 6. Prawidłowa eksploatacja lodówki — urządzenia nie należy co chwilę otwierać ani wkładać do środka gorących potraw, ponieważ skutkuje to zużyciem większej ilości energii elektrycznej.
 7. Prawidłowa eksploatacja pralki — korzystanie z programu „eko”, który zużywa mniej energii elektrycznej i wody, wstawianie prania z pełnym wsadem, pranie w niższej temperaturze.
 8. Regularne wymienianie worków i filtrów w odkurzaczu.
 9. Rozsądne korzystanie z płyty indukcyjnej — zużycie energii elektrycznej można zmniejszyć poprzez gotowanie potraw pod przykryciem (to znacznie skraca czas przygotowywania posiłku) oraz rozmrażanie produktów spożywczych w mikrofali, a nie na płycie indukcyjnej.
 10. Rozsądne korzystanie ze zmywarki — warto używać urządzenia dopiero wtedy, gdy jest w pełni załadowane korzystać o takich porach dnia, gdy opłaty za energię elektryczną są niższe (zwykle jest to czas pomiędzy godzinami szczytu, np. pomiędzy 22:00 i 6:00) oraz zaprzyjaźnić się z programem „eko”.
 11. Usuwanie z gniazdek ładowarek, jeśli nikt z nich nie korzysta.
 12. Zmiana dostawcy prądu — w ostateczności warto przeanalizować rachunki za prąd oraz rozeznać się na rynku. Być może inny dostawca prądu zaoferuje korzystniejsze warunki, co również przyczyni się do oszczędności?

Dlaczego warto zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej?

W obliczu rosnących kosztów życia oraz faktu, iż w budżecie domowym liczy się każda złotówka, wiedza na temat tego, jak zmniejszyć rachunek za prąd, może się okazać bardzo użyteczna. Z tego powodu warto wypróbować powyższe przykłady oszczędzania energii w domu.

Źródła: Rachuneo, PGNiG

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.