Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Wystarczy wyrobić sobie kilka dobrych nawyków

08.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Wystarczy wyrobić sobie kilka dobrych nawyków
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kto z nas nigdy nie zastanawiał się, dlaczego bateria w smartfonie szybko się rozładowuje? Współczesne telefony są zaawansowane technologicznie i oferują coraz więcej funkcji, ale o akumulator musimy zadbać my, czyli użytkownicy. Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Ano, najlepiej za pomocą kilku sprawdzonych trików.

Jak sprawdzić, co zużywa baterię w telefonie?

Jeśli bateria w telefonie szybko się rozładowuje, wypada najpierw sprawdzić, co na to wpływa. Każdy smartfon pozwoli nam zobaczyć, jakie aplikacje najbardziej wpływają na zużycie baterii. Na systemach Android oraz iOS wystarczy zajrzeć do ustawień.

W zakładce Bateria mamy podgląd na wszystkie elementy systemu, które potrzebują najwięcej energii do działania. Z widocznych informacji jesteśmy w stanie wiele wywnioskować i jednocześnie ukierunkować dalsze działania. Jeśli bateria szybko się rozładowuje z powodu ekranu, może warto zmniejszyć jego jasność?

jak sprawdzić co zużywa baterię w telefonie

Jak sprawdzić, która aplikacja zużywa baterię za pomocą programu instalowanego na smartfonie? W zasadzie równie łatwo. Wystarczy, że pobierzemy wybraną aplikację do kontrolowania stanu akumulatora ze sklepu i uruchomimy ją.

aplikacja do oszczędzania baterii

Zaletą tego rozwiązania jest dostęp do większej liczby informacji i bardziej zaawansowanych funkcji. Minus… no cóż, jak każda inna aplikacja ta też zużywa baterię.

Jak oszczędzać baterię w telefonie – 12 prostych trików, które każdy może zastosować

Co zrobić, gdy bateria szybko się rozładowuje? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Za to istnieje kilka skutecznych praktyk, które przekładają się żywotność baterii i czas działania smartfona na jednym ładowaniu.

Zamknij nieużywane aplikacje

Współczesne smartfony mają to do siebie, że starają się utrzymać jak najwięcej aplikacji działających w tle. Dla użytkownika to wygodne rozwiązanie – wszystko otwiera się płynnie i szybko. Dla baterii to nie lada wyzwanie.

Na Androidzie wystarczy kliknąć w jeden z trzech głównych przycisków (zwykle w kształcie kwadratu) albo na ekranie głównym przeciągnąć palcem od dołu do góry, aby zamknąć aplikacje działające w tle. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli planujemy korzystać z danej aplikacji w najbliższym czasie, to zmuszenie systemu do jej ponownego otwarcia może finalnie zużyć tyle samo, a nawet więcej, energii niż podtrzymanie jej jako działającej w tle.

W przypadku iOS taki zabieg nie ma większego sensu. System jest tak zoptymalizowany, by zamrażać aplikacje działające w tle – dzięki temu nie zużywają energii.

Optymalizuj pracę aplikacji

Dobrą praktyką jest ręczna optymalizacja działania poszczególnych aplikacji w tle z poziomu ustawień oraz regularne porządki. Pewnie niejednokrotnie zdarzyło się Wam zainstalować aplikację, z której korzystacie raz na kwartał, a która przyczynia się do szybszego drenowania akumulatora, bo działa w tle.

Regularny przegląd zawartości telefonu i usuwanie tych aplikacji, z których na co dzień nie korzystamy, to dobry nawyk. Z pozoru może się wydawać, że ta dziesiętna procenta nie wpływa na szybkie rozładowanie akumulatora, ale jeśli podobnych aplikacji mamy więcej… No cóż, różnica może niewielka, ale odczuwalna.

Dostosuj jasność ekranu

Większość nowoczesnych smartfonów może automatycznie regulować jasność ekranu względem oświetlenia. Jeśli nie macie włączonej tej funkcji, koniecznie zróbcie to teraz. Dostaniecie się do niej z poziomu ustawień telefonu i zakładki opisanej jako Wyświetlacz.

oszczędzanie baterii w telefonie - jasność ekranu

Można też ręcznie dopasować jasność ekranu do wartości, która pozwala swobodnie korzystać z telefonu. W pomieszczeniach wystarczające będzie jasność na poziomie 50%. W pełnym słońcu – zdecydowanie wyższa. Metoda ta jest jednak bardziej uciążliwa niż automatyczna regulacja – w końcu trzeba pamiętać o zachowaniu optymalnych ustawień.

Włącz automatyczną blokadę ekranu

Jeśli sprawdzaliście, co zużywa baterię w telefonie, to pewnie zauważyliście, że z elementów systemowych to ekran najbardziej obciąża akumulator. To kolejny drobiazg, który z pozoru nie wypływa na zużycie baterii, a jednak… Po telefon sięgamy często, czasem aż zbyt często, i jeśli regularnie nie wygaszamy ekranu, zupełnie niepotrzebnie tracimy energię z akumulatora.

jak oszczędzać baterię - ustawianie wygaszacza ekranu

Moment uśpienia telefonu najlepiej ustawić na możliwie jak najkrótszy, który w razie potrzeby po prostu wydłużymy. Automatyczna blokada ekranu telefonu jest też podstawowym zabezpieczeniem przed dostępem do niego przez niepowołane osoby.

Wyłącz GPS i usługi lokalizacyjne

Usługi lokalizacyjne i GPS nie muszą być włączone przez cały czas. Jeśli z nich akurat nie korzystamy, warto je wyłączyć, bo też zużywają baterię. Co więcej, w ustawieniach lokalizacji możemy określić, które aplikacje będą miały dostęp do bieżącego położenia. Wyrzućmy z listy ciągłego dostępu te, które nie muszą go mieć.

jak oszczędzać baterię - wyłącz usługi lokalizacyjne

Ogranicz liczbę powiadomień

Na szybkie rozładowanie baterii w telefonie wpływ mają również wszystkie powiadomienia, jakie wysyła telefon. Komunikaty w formie tekstu i grafiki, wibracje i powiadomienia dźwiękowe możemy wyłączyć z poziomu ustawień. Rzecz szczególnie przydatna, jeśli mamy zainstalowanych sporo aplikacji, które systematycznie dają o sobie znać.

jak oszczędzać baterię - ogranicz powiadomienia

Zmniejsz głośność dźwięków

Im wyższe ustawienia głośności, tym większe zużycie baterii. Alarm budzika, dźwięk połączenia przychodzącego, sygnał wiadomości i multimedia ustawmy tak, aby były wyraźne słyszalne, ale nie wyższe niż tego potrzebujemy.

zmniejszanie głośności dźwięków

Wyłącz moduły WiFi, Bluetooth i NFC, jeśli ich nie używasz

To jedna z tych najbardziej oczywistych rzeczy, o których jednocześnie najłatwiej zapomnieć. Nieużywane moduły cały czas pracują w tle i zużywają energię – jeśli z nich nie korzystamy, robią to zupełnie niepotrzebnie.

jak oszczędzać baterię? wyłącz niepotrzebne moduły

W przypadku WiFi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeśli gubimy się z zasięgu zapisanych sieci, system cały czas próbuje nawiązać połączenie z innym znanym mu punktem. Z drugiej strony – z WiFi zawsze powinniśmy korzystać, jeśli tylko mamy do niego dostęp, bo transmisja danych jest zdecydowanie bardziej energożerna. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wyłączenie modułu, kiedy wychodzimy z zasięgu zapisanych sieci i przełączenie się na WiFi, jeśli tylko mamy możliwość. No ale… kto by o tym pamiętał?

Wykorzystaj tryb oszczędzania energii

Każdy smartfon ma tzw. tryb oszczędzania energii i naprawdę warto z niego korzystać. Dzięki niemu telefon sam ograniczy aktywność aplikacji w tle, wyłączy niektóre z animacji czy funkcje automatycznej synchronizacji. Nie musimy z niego korzystać przez cały czas, a nawet mamy opcję ustawienia automatycznej aktywacji, jeśli bateria osiągnie określony poziom rozładowania.

jak oszczędzać baterię - tryb oszczędzania energii

Niektóre telefony zostały wyposażone w tryb ultraoszczędny, który pozwala cofnąć się do czasów poczciwej Noki 3310, kiedy telefon służył wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Dobra opcja, jeśli bateria osiągnęła poziom krytyczny, a chcemy zachować możliwość wysyłania SMS i wykonywania połączeń.

Alternatywą może być program do oszczędzania energii, który zainstalujemy ze sklepu. Tutaj należy wspomnieć, że opinie o takich aplikacjach są różne, a działanie faktycznie pozostawia sporo do życzenia. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się aplikacja do oszczędzania energii wbudowana w system.

Unikaj dużych i nagłych różnic temperatur

Skrajne temperatury bardzo źle wpływają na żywotność baterii i powodują szybsze zużycie energii. Dzieje się tak w przypadku wysokich i niskich temperatur. Latem powinniśmy unikać zostawiania telefonu na pełnym słońcu, a zimą starać się przechowywać w miejscu, w którym nie będzie bezpośrednio wystawiony na minusowe temperatury (wewnętrzna kieszeń kurtki jest optymalnym rozwiązaniem).

Prawidłowo ładuj telefon

Ile razy zostawiliście smartfona podłączonego do ładowarki na całą noc? Pewnie niejeden raz. Najlepiej ładować telefon, kiedy bateria nie sięga jeszcze krytycznego pułapu i jednocześnie nie ładować go do 100%. Zdecydowanie korzystniej jest też doładować smartfona kilka razy w ciągu dnia niż zostawić podłączonego przez kilkanaście godzin.

Skanuj smartfon

Stosujecie wszystkie wyżej wspomniane triki, a bateria rozładowuje się przez noc? To może być wirus. Android nie jest system odpornym na złośliwe oprogramowanie (w przeciwieństwie do iOS, który słynie z bezpieczeństwa). Wirusy działają w tle i często pożerając ogromne zasoby energii. Dla własnego bezpieczeństwa warto regularnie skanować telefon, bo szybkie rozładowywanie akumulatora to nie jedyny problem, z jakim będziecie się mierzyć.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.