Jak oglądać filmy VR na telefonie? Poradnik dla początkujących

15.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak oglądać filmy VR na telefonie? Poradnik dla początkujących
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zainteresowanie wirtualną rzeczywistością stale rośnie, a fani gadżetów coraz chętniej sięgają po filmy oparte na tej technologii. Można się nimi cieszyć nawet na smartfonie.

Jak oglądać filmy VR na telefonie? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym poradniku.

Technologia VR na telefon

Wirtualna rzeczywistość, czyli VR (ang. virtual reality), to technologia podbijająca serca użytkowników na całym świecie. Odkąd trafiła na smartfony, staje się coraz bardziej powszechna. Dzisiaj wykorzystywana jest do pracy, nauki, no i przede wszystkim rozrywki.

Zapewne jeszcze nie każdy zdaje sobie sprawę, że do zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości wystarczy smartfon i gogle VR.

Oczywiście nie będzie to przeżycie równie intensywne jak wizyta w popularnych salonach. Pozwala jednak niskim kosztem cieszyć się oglądaniem interesujących filmów VR w zaciszu własnego domu.

Co jest potrzebne do oglądania filmów VR na smartfonie?

Filmy VR można oglądać na prawie każdym dostępnym na rynku smartfonie. Nie potrzeba do tego celu modelu z najwyższej półki, choć im lepszy, tym przyjemniejsze oglądanie. Oczywiście dla zadowalających efektów dźwiękowych warto mieć w zasięgu ręki dobre słuchawki.

Fani technologii z pewnością zdecydują się również na przydatne gogle VR do telefonu. Wspomagają doznania płynące z wirtualnej rzeczywistości i dzięki nim można w łatwy sposób cieszyć się efektem VR na telefonie.

gogle vr do telefonu

Jakie gogle do VR?

Odpowiadające użytkownikowi gogle VR do telefonu są bardzo istotne. Powinny być wygodne, odpowiednio dopasowane i skonfigurowane. To dzięki nim można cieszyć się rozrywką w zupełnie innym wymiarze.

Wybór jest całkiem spory i należy zastanowić się, jaki model spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim muszą być kompatybilne z telefonem, na którym będziemy oglądać filmy VR. Warto zapoznać się z listą współpracujących urządzeń, aby nie zdziwić się po zakupie. Gogle VR trzeba dobierać do rozmiaru posiadanego smartfona. Jeżeli wybierzemy za małe, telefon może z nich wypadać.

Najtańsze modele kupimy już za kilkanaście złotych. Jednak można też wykonać je samodzielnie z kartonu i plastikowych soczewek.

Google Cardboard
Źródło: Cardboard

Jak wybrać telefon do VR?

Smartfon pełni nadrzędną rolę, gogle są tylko dodatkiem. To od specyfikacji telefonu najbardziej zależy jakość wyświetlanych filmów. Musi być wyposażony w żyroskop. To niezbędny element, by oglądać VR na telefonie. Dzięki takiemu czujnikowi, urządzenie wykrywa ruch i dostosowuje do niego wyświetlany film. Kiedy ruszamy głową na boki, obraz również się przesuwa. Sprawia to wrażenie, że naprawdę uczestniczymy w wydarzeniach na oglądanym filmie.

Co jeszcze ma znaczenie? Przydatny jest wydajny procesor, sporo pamięci RAM i wysoka rozdzielczość – im więcej, tym wyraźniejszy i bardziej płynny obraz otrzymamy.

vr na telefonie

Istotna jest też wielkość i jakość ekranu. Dobrze sprawdzą się urządzenia z ekranem OLED lub AMOLED. Telefon z wyświetlaczem mniejszym niż 5 cali raczej nie da nam filmu wystarczająco dobrej jakości. Najlepiej wybrać ekran o rozmiarze między 5 a 6,5 cala.

Jak oglądać filmy VR bez okularów?

Filmy VR 360 można oglądać również bez okularów, choć nie będzie to już tak ciekawe doświadczenie. Wystarczy obracać telefon w różnych kierunkach lub przesuwać palcem po ekranie w trakcie odtwarzania.

jak oglądać filmy vr bez okularów

Czy zwykłe filmy można oglądać w trybie VR?

Tak, oglądanie zwykłych filmów w trybie VR jest możliwe. Warto przetestować aplikację YouTube, która umożliwia oglądanie każdego filmu na platformie w trybie VR. Trzeba jednak pamiętać, że efekt będzie mniej satysfakcjonujący od specjalnie przygotowanych filmów VR.

Jak oglądać filmy VR na telefonie?

Oglądanie filmów VR na telefonie jest bardzo proste. Dużo ciekawych propozycji można znaleźć na YouTube, wystarczy mieć zainstalowaną aplikację.

filmy vr na telefon w YT

Jak uruchomić film VR na YouTube?

  1. Naładuj telefon. Lepiej to zrobić, aby niski poziom baterii nie przeszkodził w oglądaniu filmu.
  2. W aplikacji YouTube wyszukaj film VR. Dla ułatwienia można dopisać „360” lub „180”. Wyszukiwarka obejmie wówczas filmy o takim polu widzenia.
  3. Po uruchomieniu odtwarzacza, z prawej strony wyświetli się ikonka gogli VR. To znak rozpoznawczy filmów VR na YouTube. Po kliknięciu, przeniesiesz się do opcji konfiguracji gogli, a także uruchomisz tryb VR.
  4. Umieść telefon w goglach, załóż je.
  5. Załóż słuchawki. Upewnij się się, że są włączone.
  6. Usiądź wygodnie i rozejrzyj się dookoła.

Jak włączyć na YouTube filmy w trybie VR?

Każdy film na YouTube możemy obejrzeć w trybie VR. Wystarczy w opcjach odtwarzacza kliknąć „Obejrzyj w trybie VR”. Ekran podzieli się na dwa mniejsze, umieszczone w oddali. Co prawda nie rozejrzymy się dookoła, ale otrzymamy efekt pustej sali kinowej.

tryb VR na YouTube

Aplikacje VR na smartfona

Oglądanie filmów VR na smartfonie nie zamyka się jedynie w obrębie YouTube. Warto sprawdzić, co oferują inne aplikacje VR dostępne w Google Play i Apple Store. Niektóre umożliwiają obejrzenie filmu sferycznego pobranego na telefon. Inne oferują dostęp do całej biblioteki filmów VR podzielonej na kategorie. Po zapoznaniu się z kilkoma różnymi aplikacjami można z łatwością ocenić, która z nich najlepiej spełnia oczekiwania.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.