Nie znasz hasła lub PIN-u? Podpowiadamy, jak odblokować Twój telefon
Blokada telefonu jest równie ważna, co uciążliwa, gdy zapomnimy kodu dostępu do niego. Sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa jest wiele; podobnie jak odpowiedzi na pytanie, jak złamać wzór blokady ekranu. Jak zatem obejść zabezpieczenia na telefon, gdy staliśmy się ofiarą własnej (i słusznej) zapobiegliwości? Zapraszamy do lektury.
- Dlaczego trzeba ustawić blokadę telefonu?
- Jak odblokować telefon chroniony hasłem?
- Popularne wzory blokad ekranu
- Zablokowana karta SIM – co zrobić?
Dlaczego trzeba ustawić blokadę telefonu?
Zabezpieczenie telefonu to przede wszystkim kwestia ochrony prywatności. Zdjęcia i korespondencja, rejestr połączeń i dane kontaktowe, kalendarz spotkań, pliki i notatki to tylko niektóre dane wrażliwe, które w razie kradzieży lub zagubienia mogą trafić w niepowołane ręce.
Sposobów zabezpieczeń jest wiele i wciąż powstają nowe. Wśród nich wymienić można takie jak:
- hasło numeryczne,
- hasło alfanumeryczne,
- PIN,
- wzór blokady ekranu,
- czytnik linii papilarnych,
- technologia rozpoznawania twarzy,
- odblokowanie urządzeniem Bluetooth,
- opcje Smart Lock (np. rozpoznawanie głosu, zaufane miejsca lub urządzenia).
Blokada telefonu ma na celu ochronę zawartych w nim danych; określona liczba nieudanych prób autoryzacji skutkuje utratą dostępu do nich. Co jednak, gdy sami uniemożliwiliśmy sobie w ten sposób wgląd do jego zawartości?
Jak odblokować telefon chroniony hasłem?
W takiej sytuacji istnieje kilka rozwiązań – mniej lub bardziej radykalnych. Nim jednak przejdziemy do sposobów ich realizacji, należy wspomnieć, że odblokowanie Androida a odblokowanie iOS’a to dwie różne ścieżki postępowania.
Jak odblokować telefon z systemem Android?
Najmniej inwazyjnym sposobem na to, jak złamać wzór blokady ekranu (lub inne zabezpieczenie) jest jego zmiana. Dotyczy to jednak wyłącznie starszych wersji systemu Android.
Jak zmienić kod w telefonie? Procedura ta nie powinna nastręczyć większych problemów. Sprowadza się zaś do:
- wyboru opcji „Nie pamiętam wzoru”, która pojawi się po określonej liczbie nieudanych prób logowania,
- zalogowania się do swojego konta Google,
- zmiany hasła z jego poziomu.
Alternatywę stanowi program do odblokowania telefonu. Jeżeli więc zastanawiasz się właśnie, jak złamać wzór blokady telefonu, poniższa lista narzędzi może rozwiązać Twój problem:
- Dr. Fone Unlock (dla blokad w postaci PIN-u, wzoru blokady, hasła i odcisków palców; kompatybilny z większością sprzętu z systemem Android),
- Android Lock Screen Removal (dla blokad w postaci PIN-u, wzoru blokady, hasła i odcisków palców; z jego pomocą rozwiążesz też inne sytuacje awaryjne, związane z systemem),
- Menedżer urządzeń Android (oficjalny produkt od Google, oferujący również inne niż odblokowanie Androida funkcje z zakresu bezpieczeństwa – np. lokalizację, blokadę i czyszczenie danych),
- TunesBro (obsługujący większość urządzeń wyposażonych w system Android),
- iSeePassword (kompatybilny z Samsungiem i LG).
Wszyscy, dla których powyższe rozwiązania są niedostępne, mogą zaś skorzystać z tego ostatecznego – przywrócenia ustawień fabrycznych urządzenia. Wiąże się ono jednak z utratą danych w pełnym zakresie, wobec czego nie powinno być stosowane bez namysłu (zwłaszcza gdy nie posiadamy kopii zapasowej zawartości). Sam proces przebiega w kilku, kolejnych krokach:
- zaloguj się do swojego konta Google,
- wejdź w zakładkę “Bezpieczeństwo”,
- odnajdź telefon, którego dotyczy operacja na liście urządzeń przypisanych do konta,
- wybierz opcję “Znajdź zagubione urządzenie”,
- wybierz polecenie “Wykasuj wszystkie dane z urządzenia”.
Jak odblokować iPhone’a?
Jak złamać wzór w telefonie z systemem iOS? Sytuacja w tym przypadku przedstawia się jednoznacznie – wyłącznym rozwiązaniem jest tryb awaryjny, umożliwiający skasowanie zawartości telefonu. Zrobić to można w realizacji kolejnych kroków:
- Wyłącz telefon,
- Uruchom tryb awaryjny – proces ten różni się w zależności od modelu, a sprowadza do naciśnięcia i przytrzymania odpowiedniego przycisku telefonu, przy jednoczesnym podłączeniu go do Maca lub PC-a. Przycisk powinien pozostać wciśnięty aż do momentu wyświetlenia na ekranie telefonu hasła o uruchomieniu trybu awaryjnego.
Mowa o przycisku:
- bocznym dla modeli: iPhone X lub nowszych, iPhone SE (2. generacji), iPhone 8 i iPhone 8 Plus,
- zmniejszania głośności dla modeli: iPhone 7 i iPhone 7 Plus,
- „Początek” dla modeli: iPhone SE (1. generacji) i iPhone 6s oraz starszych.
- Odtwórz telefon – krok ten sprowadza się do odnalezienia iPhone’a w Finderze lub w iTunes na komputerze (do którego wciąż podpięty jest telefon), a następnie kliknięcia w opcję “Odtwórz”, wyświetlaną na ekranie. Po ukończeniu sprzęt można odłączyć i na nowo skonfigurować.
Popularne wzory blokady ekranu
Nim jednak przejdziesz do tak drastycznych w skutkach środków, możesz pogłówkować (z, jak się okazuje, dużą szansą powodzenia) nad kształtem swojego dotychczasowego wzoru blokady (o ile wybrałeś właśnie ten sposób zabezpieczenia).
Chcąc czy nie chcąc, nasze mózgi działają dość podobnie, a wzory do odblokowania telefonu stanowią jeden z dowodów na potwierdzenie tej tezy. Dowiodła tego badaczka z norweskiej firmy Itera – Marte Løge, której badania na temat blokad, stosowanych przez użytkowników sprzętu mobilnego mogą okazać się pomocne dla wszystkich zastanawiających się, jak złamać wzór w telefonie.
Płyną stąd następujące wnioski, co ma niebagatelny wpływ na możliwą kombinację wzorów do odblokowania telefonu:
- wzory do odblokowania telefonu często są zdecydowanie uproszczone względem tych, stosowanych w aplikacjach do bankowości czy robienia zakupów,
- aż 10% użytkowników jako wzory blokady ekranu stosuje te przypominające kształtem litery – a więc te, które najłatwiej odgadnąć,
- próba badawcza stosowała przeciętnie 5 punktów wzoru blokady ekranu,
- popularne wzory blokady ekranu rozpoczynają się w narożnym punkcie, z czego lewy dolny i prawy górny róg stanowią łącznie aż 73% przypadków – niezależnie od tego, która z rąk użytkowników należy do wiodących i ilu rąk potrzeba do obsługi danego sprzętu.
Zablokowana karta SIM – co zrobić?
Jak złamać PIN blokady ekranu? O ile znamy swój numer PUK (z ang. personal unblocking key; po polsku zaś osobisty klucz odblokowujący) sprawa jest prosta. Wstukujemy 8-cyfrowy numer, zatwierdzamy go i odzyskujemy dostęp do telefonu. Znaleźć go można w opakowaniu na kartę SIM, na załączonym do niej dokumencie lub na samej kopercie.
Blokada PUK wymaga z kolei bardziej zaawansowanych działań. W zależności od operatora wskazane są wówczas skorzystanie z odpowiednich funkcjonalności jego aplikacji, kontakt mailowy, telefoniczny lub osobista wizyta w salonie.
Może Cię zainteresować: