Jak obrócić ekran w komputerze i laptopie? Poradnik krok po kroku

23.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak obrócić ekran w komputerze i laptopie? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Obrócenie ekranu w laptopie to funkcja, która jest przydatna nie tylko dla grafików komputerowych, czy programistów, ale również standardowych użytkowników, ponieważ może ułatwić m.in. wypełnianie arkusza kalkulacyjnego. Jak obrócić ekran w laptopie? Nie jest to specjalnie trudne, jednak w każdym systemie operacyjnym może wyglądać to inaczej.

Jak obrócić ekran w Windowsie?

Obrócenie ekranu w systemie Windows jest bardzo proste, co sprawia, że często następuje przez przypadek. Obracanie ekranu w laptopie z Windowsem następuje bowiem wskutek jednoczesnego wciśnięcia klawiszy Ctrl, Alt oraz jednej ze strzałek. W sytuacji, gdy będzie to strzałka w lewo, ekran zostanie obrócony w 90 stopni w lewo. Wciśnięcie prawej strzałki spowoduje taki sam obrót ekranu w prawą stronę, a po wciśnięciu dolnej strzałki obraz będzie wyświetlany „do góry nogami”. Nastąpi bowiem obrócenie ekranu o 180 stopni.

Co zrobić gdy ekran w laptopie się obrócił?

W przypadku systemu Windows wystarczy użyć skrótu klawiszowego Ctrl + Alt + strzałka górna, co sprawi, że obraz wróci do pozycji wyjściowej.

W tym miejscu warto podkreślić, że skróty klawiaturowe w Windowsie umożliwiają nie tylko zmianę orientacji ekranu, ale również m.in. wykonanie zrzutu ekranu, czy otwarcie menu Wyszukiwania. Zaletą jest w tym przypadku przede wszystkim szybkość obsługi danej funkcjonalności.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przekręcić ekran w laptopie powinieneś wiedzieć, że w systemie Windows możesz zrobić to również poprzez Panel Sterowania, który pozwala także na usuwanie aplikacji komputerowych. Wystarczy bowiem przejść do zakładki Ustawienia, a następnie System oraz Ekran, by z pozycji Orientacja Wyświetlacza wybrać ustawienie poziome lub pionowe.

Co więcej dostępne są również dwie inne opcje, a mianowicie wybór orientacji poziomej odwróconej oraz pionowej odwróconej. W tym momencie na ekranie pojawia się odbicie lustrzane standardowej wersji poziomej lub pionowej. Chcesz przywrócić ustawienia standardowe? Wystarczy, że przejdziesz całą ścieżkę ponownie, wybierając na koniec orientację poziomą.

Jak obrócić ekran w macOS?

jak obrócić ekran?

Jak obrócić ekran w komputerze z systemem macOS? W tym przypadku nie istnieje szybki skrót klawiaturowy jak w Windowsie, jednak nie oznacza to, że uzyskanie odwróconego obrazu jest trudne.

W komputerach z systemem macOS wystarczy, że otworzysz aplikację Ustawienia systemowe i przejdziesz do preferencji wyświetlania. Po otwarciu karty Wyświetlacz dotrzesz do menu Obrót, które umożliwia obrót ekranu o 90, 180 oraz 270 stopni.

Jeżeli jesteś użytkownikiem MacBooka wskazana wyżej opcja jest dla Ciebie niedostępna. Nie oznacza to jednak, że odwrócenie ekranu w laptopie jest niemożliwe. Chcąc go uzyskać musisz bowiem przytrzymać klawisze Option oraz Command, by jednocześnie kliknąć lewym przyciskiem myszy aplikację Preferencje systemowe w Docku. Cały czas trzymając wciśnięte klawisze przejdź do preferencji wyświetlacze, gdzie w menu Obrót będziesz mógł obrócić ekran swojego laptopa na opisanych wyżej zasadach. Chcąc wrócić do ustawienia standardowego musisz przeprowadzić cały proces ponownie, wybierając odpowiednią opcję z menu Obrót.

Jak obrócić ekran w Linuxie?

W jaki sposób uzyskać obrócony obraz w laptopie z Linuxem? Należy przejść do Ustawień Systemu. Następnym krokiem jest wybór zakładki Wyświetlacz, a w menu Obrót wybrać jedno z dostępnych rozwiązań. Możesz wybrać opcję standardową oraz obrót ekranu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara oraz o 180 stopni.

Następnie pozostaje tylko zaakceptować wprowadzone zmiany, co sprawi, że odwrócony obraz w laptopie pozostanie na stałe. Oczywiście aż do momentu, gdy zdecydujesz się na przywrócenie standardowej konfiguracji, co możesz zrobić ponawiając opisaną ścieżkę.

jak odwrócić ekran?

Kiedy przydaje się funkcja obracania ekranu?

Gdy wiesz już jak obrócić ekran w laptopie z pewnością zastanawiasz się do czego przydaje się ta funkcjonalność. Zdecydowana większość użytkowników komputerów odwraca obraz przez zupełny przypadek, szukając następnie informacji jak zrobić to ponownie, by przywrócić standardowe ustawienia. Potwierdzeniem tego faktu może być chociażby popularność wyszukiwania w Internecie hasła: jak obrócić ekran w laptopie. Korzystanie z laptopa z przypadkowo obróconym obrazem nie jest zbyt wygodne, w związku z czym większość osób momentalnie chwyta za smartfona, by znaleźć w Internecie informacje dotyczące tego, w jaki sposób przywrócić standardowy ekran w laptopie.

Musisz jednak wiedzieć, że możliwość obrócenia ekranu to funkcjonalność, która niekiedy ułatwia pracę przy komputerze. Kiedy i komu się przydaje? Otóż, bardzo często jest wykorzystywana przez:

  • grafików komputerowych – odwrócenie ekranu pozwala im spojrzeć na własną twórczość z innej perspektywy, czy tworzyć grafiki w innym formacie;
  • programistów – obrót ekranu o 90 stopni pozwala wyświetlić znacznie więcej linijek tworzonego kodu, a co za tym idzie mieć nad nim większą kontrolę;
  • testerów oprogramowania – ustawienie ekranu w pozycji pionowej ułatwia testowanie działania aplikacji, czy stron internetowych;
  • osób pracujących z arkuszami kalkulacyjnymi – ustawienie pionowej orientacji obrazu zdecydowanie ułatwia wprowadzanie danych w arkuszach składających się z wielu wierszów.

Podsumowując należy stwierdzić, że obrócenie ekranu w laptopie nie jest specjalnie trudne, jednak w odróżnieniu od smartfonów nie następuje automatycznie. Co więcej, funkcjonalność tę mogą wykorzystać zarówno użytkownicy Windowsa, jak i macOS, czy Linuxa.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.