Jak znaleźć zgubiony lub skradziony telefon z Androidem?
Namierzenie zgubionego smartfona przez Internet jest możliwe. Zrobisz to za darmo, nie musisz inwestować w drogie lub podejrzane programy. Sprawdź nasz przewodnik, żeby wiedzieć, jak znaleźć telefon z Androidem.
Spis treści:
- Zgubiony telefon to poważny problem – przygotuj się
- Jak znaleźć zgubiony telefon za pomocą konta Google?
- Jak zlokalizować zgubiony telefon za pomocą przeglądarki Google?
- Uruchom zdalnie dzwonek w telefonie
- Google znajdź moje urządzenie – skorzystaj z Android Find
- Zabezpiecz telefon lub wymaż wszystkie dane
- Jak znaleźć zgubiony telefon – aplikacja SmartThingsFind (Find My Mobile)
- Inne metody lokalizowania telefonu
- Jak namierzyć wyłączony telefon lub bez karty SIM?
- Android 14 namierzy wyłączony telefon
- Jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI?
- Ubezpieczenie telefonu
Zgubiony telefon to poważny problem
Zgubiony telefon to nerwy i strach, że stracisz urządzenie – czasem kosztowne – wraz z całą zawartością. Złodziej lub inna niepowołana osoba może wejść na Twoje konto w mediach społecznościowych, przejrzeć galerię zdjęć lub skrzynkę pocztową. Może więc mieć dostęp do Twoich danych.
Wystarczy chwila nieuwagi i stało się. Co dalej, jak namierzyć zgubiony telefon? Nie potrzebujesz śmieszkowania i porad w stylu “Wystarczy mieć włączony tryb samolotowy, a telefon sam przyleci.” Nie warto również wierzyć podejrzanym serwisom, które za “drobną” opłatą zlokalizują Twoje urządzenie.
Zgubiony lub skradziony telefon – statystyki
Z informacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że policja notuje coraz mniej kradzieży telefonów
- w 2018 r. skradziono 14 tys. Urządzeń,
- w 2010 r. przepadło 30 tys. aparatów,
- a w 2005 r. łupem złodziei padło aż 60 tys. telefonów!
Jednak ryzyko utraty smartfona nadal jest realne. Warto wiedzieć, co robić, żeby zminimalizować straty. Najpierw zastanówmy się, po co złodziejowi telefon. Dzięki temu łatwiej zrozumieć, z jak wielkim ryzykiem wiąże się utrata smartfona.
Przygotuj się na możliwość zgubienia telefonu już teraz
Nieszczęścia chodzą po ludziach, ale możesz wcześniej przygotować swojego smartfona na potencjalną przykrą niespodziankę. Najpierw pomyśl o profilaktyce:
- Ustaw w telefonie stałą synchronizację z kontem Google (za chwilę dowiesz się dlaczego).
- Zabezpiecz dostęp do urządzenia za pomocą PIN-u lub odcisku palca (utrudnisz dostęp do urządzenia).
Teraz przejdźmy do najważniejszego: zgubiony telefon – jak namierzyć takie urządzenie?
Jak namierzyć zgubiony telefon za darmo?
Za chwilę poznasz najlepsze sposoby jak zlokalizować zgubiony telefon. Możesz:
- skorzystać z darmowych rozwiązań,
- sięgnąć po płatne aplikacje.
Wspomnimy też jeszcze jedną opcję, o której rzadko napomykają poradniki jak namierzyć zgubiony telefon. Zaczynajmy!
Jak znaleźć zgubiony telefon za pomocą konta Google?
Jak namierzyć telefon, którego nie możesz znaleźć lub wiesz, że został skradziony?
Naturalnie trzeba mieć założone konto na tym serwisie. Co zrobić, aby zlokalizować zgubiony telefon?
Przy użyciu np. komputera stacjonarnego:
- Wejdź na swoje konto Google.
- Wybierz „Bezpieczeństwo” →„Twoje urządzenia”, a następnie → “znajdź zgubione urządzenie”.
- Zobaczysz listę urządzeń, które masz podpięte do swojego konta. Wybierz zagubiony telefon. Przejdziesz do usługi “Google znajdź moje urządzenie”.
Jeżeli zastanawiasz się, jak namierzyć zgubiony telefon, Google Ci pomoże, jednak musisz pamiętać o jednej ważnej kwestii. Urządzenie szukane za pomocą konta Google musi być włączone, z włączoną transmisją danych lokalizacją (chociaż w Android 14 ma się to zmienić).
Jak zlokalizować zgubiony telefon za pomocą przeglądarki Google?
Z usługi Google skorzystasz również wybierając inną ścieżkę:
- Wpisz w pasek przeglądarki frazę “znajdź mój telefon”
- Kliknij lupę
- Na monitorze pojawi się mapa Google z zaznaczoną lokalizacją smartfona
“Znajdź mój telefon” możesz wpisać w przeglądarce na komputerze stacjonarnym lub na telefonie/tablecie.
Uruchom zdalnie dzwonek w telefonie
Telefon zlokalizowany? Świetnie! Jednak na tym nie kończą się Twoje opcje.
Dodatkowo możesz też włączyć dzwonek – telefon będzie miał uruchomiony dźwięk przez 5 minut (z pełną głośnością) oraz kliknąć ikonkę “odzyskaj”, a wtedy przejdziesz na witrynę dedykowaną osobom poszukującym zaginionych telefonów i skorzystasz z usługi Google znajdź moje urządzenie.
Google znajdź telefon – Android Find
Jak w jeszcze inny sposób namierzyć zgubiony telefon za darmo? Z usługi Google znajdź moje urządzenie skorzystasz klikając w linki:
Możesz również zainstalować na dowolnym urządzeniu mobilnym darmową aplikację “Google Znajdź moje urządzenie” dostępną w Google Play.
Po wejściu na wspomnianą stronę zobaczysz Mapy Google z zaznaczonym miejscem, w którym jest Twój telefon. Uwaga! Smartfon musi mieć włączony Internet i lokalizację!
Lokalizacja telefonu Google świetnie sprawdziła się, kiedy testowaliśmy ją w centrum wojewódzkiego miasta. Jeśli zgubisz smartfona podczas górskiej wędrówki, na ognisku po spływie kajakowym lub podczas tankowania samochodu na stacji benzynowej przy autostradzie, to informacja może być mniej precyzyjna. Wszystko zależy od jakości sygnału GPS w miejscu, gdzie leży telefon.
Zabezpiecz telefon lub wymaż wszystkie dane
Przy pomocy usługi Google możesz też zabezpieczyć swój telefon przed ciekawością postronnych osób, a nawet użyć bomby atomowej czyli skasować wszystkie dane z urządzenia.
To opcje przydatne jeśli nie potrafisz namierzyć smartfona lub boisz się, że ktoś będzie w nim szperał W skrócie:
- Zabezpiecz urządzenie – zablokujesz urządzenie i wylogujesz się ze swojego konta na Google, możesz również wpisać wiadomość, która wyświetli się na ekranie telefonu (np. “To telefon xyz, proszę o kontakt na nr ….”),
- Wymaż urządzenie – skasujesz wszystkie dane z telefonu.
W pierwszym przypadku telefon da się namierzyć, w drugim nie będzie to możliwe. Tym razem twoje urządzenie było offline? Być może uczciwy znalazca włączy WiFi i lokalizację. Pewności nie ma, dlatego proponujemy drugą metodę. Dla wielu osób może być skuteczniejszym rozwiązaniem.
Jak znaleźć zgubiony telefon – aplikacja SmartThingsFind (Find My Mobile)
SmartThingsFind (Find My Mobile) to aplikacja przygotowana przez Samsunga. Służy do lokalizacji urządzeń Galaxy: telefonów, tabletów, zegarków i słuchawek. Dlaczego jest skuteczna? Korzystając z usługi Google, musisz mieć włączony Internet i lokalizację na zgubionym telefonie. W aplikacji SmartThingsFind wystarczy dostęp do sieci.
Przydatnym rozwiązaniem będzie również możliwość zablokowania telefonu przed wyłączeniem (jeśli boisz się, że został skradziony). Oto, co trzeba zrobić:
- Wejdź na stronę Znajdź mój telefon – Samsung
- Zaloguj się przy użyciu konta Google, Samsung Account lub kodu QR,
- Jeśli masz włączony Internet i lokalizację zobaczysz mapę z zaznaczonym miejscem gdzie jest smartfon.
- Jeśli masz włączony tylko Internet, to aplikacja sama włączy lokalizację na urządzeniu (musisz na to wcześniej wyrazić zgodę).
- Telefon nie ma dostępu do sieci/GPS – zobaczysz aktualizację ostatniej lokalizacji.
- Telefon jest wyłączony – zobaczysz aktualizację ostatniej lokalizacji.
Dzięki Find My Mobile możesz również m.in.:
- Zadzwonić na swoje urządzenie (telefon będzie dzwonić przez 1 minutę z największą głośnością, nawet jeśli jest ustawiony na wibrację lub wyciszenie).
- Zablokować ekran, przycisk zasilania i usługę Samsung Pay.
- Śledzić telefon (dostaniesz co 15 minut informację gdzie jest urządzenie).
- Usunąć dane.
- Utworzyć kopię zapasową z urządzenia w Samsung Cloud.
- Pobrać połączenia/wiadomości.
- Udostępnić swoją lokalizację innym osobom.
Po włączeniu w SmartThingsFind funkcji znajdowania offline (Offline finding), Twoje urządzenie będzie szukane przez inne urządzenia Galaxy. Wyślą na serwer sygnał z przybliżoną lokalizacją zgubionego smartfona. Warunek – telefon musi być włączony (nawet bez danych mobilnych)
Inne metody lokalizowania telefonu
Lista sposobów na odnalezienie telefonu jest dłuższa. Znajdziesz na niej mobilnego antywirusa, aplikację Gdzie Jest Dziecko oraz aplikacje szpiegujące
- Mobilny antywirus i lokalizacja telefonu
Jeśli używasz mobilnego antywirusa, to funkcję lokalizacji urządzenia mają np. aplikacje Avast, Norton czy też Kaspersky.
- Aplikacja Gdzie jest dziecko – zlokalizuj zgubiony telefon
Niezłym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo Twojego telefonu jest darmowa aplikacja Gdzie Jest Dziecko przygotowana przez Orange (dostępna na Google Play). Wśród funkcji znajdziesz wyszukanie wybranego telefonu za pomocą aplikacji mobilnej, serwisu www lub SMS. Aplikacja namierza urządzenie używając GSM, GPS oraz WiFi.
- Płatne aplikacje do lokalizacji zgubionego telefonu
Wielu producentów oferuje również płatne aplikacje zabezpieczającą telefony – lokalizują urządzenia na mapie, włączają dźwięk, blokują telefon, usuwają dane, a nawet robią zdjęcia osobie, która próbuje użyć Twojego smartfona i np. wpisała nieprawidłowe hasło.
Jest jeszcze jeden sposób na namierzenie zagubionego telefonu, jednak bywa dość kontrowersyjny. To programy monitorujące działanie telefonu dedykowane osobom podejrzewającym partnerów o zdradę. Może je kupić w sklepach ze “szpiegowskimi” akcesoriami.
Mówiąc w skrócie: po co kupować browar jeśli chcesz się napić piwa? Jeśli potrzebujesz programu tylko na wypadek namierzenia zagubionego telefonu, to wątpliwy sens ma płacenia za np. możliwość nagrywania otoczenia z kamery lub mikrofonu, zdalne robienie zdjęć czy też dostęp do wiadomości sms lub komunikatorów. W dodatku takie programu mogą nie działać na najnowszych wersjach Androida.
Jak namierzyć wyłączony telefon lub bez karty SIM?
Co z wciąż powracającym pytaniem “jak namierzyć wyłączony telefon”? Czy jest to możliwe? Nie. Lepiej nie wierzyć reklamom firm, które obiecują, że za “sensowną” opłatą odszukają wyłączone urządzenie.
Pewną pociechą jest opisana wcześniej aplikacja Find My Mobile, która pozwala na zablokowanie telefonu z Androidem przed wyłączeniem. W tej aplikacji zobaczysz również gdzie ostatnio widziany był Twój telefon (czyli miał włączone WiFi lub transmisję danych) oraz jaki jest stan baterii.
Dla użytkowników Androida jest jednak nadzieja i dobra wiadomość.
Android 14 namierzy wyłączony telefon
W najnowszej 14. wersji Androida pojawi się udoskonalona funkcja “znajdź mój telefon”. Będzie działała podobnie jak w iPhone.
Telefon, który jest wyłączony lub ma rozładowaną baterię, wcale nie “zasypia”. Nadal wysyła informacja o swoim położeniu. Robi to za pośrednictwem Bluetooth.
Według nieoficjalnych informacji, każdy użytkownik Android 14 będzie mógł wybrać cztery opcje lokalizacji smartfona:
- kiedy telefon jest wyłączony,
- kiedy jest poza zasięgiem sieci,
- gdy jest w zasięgu sieci, w obszarach o dużym natężeniu ruchu,
- gdy jest w zasięgu sieci, we wszystkich obszarach.
Na razie nie wiadomo, kiedy skorzystamy na naszych smartfonach z rozszerzonej funkcji znajdź mój telefon. Według nieoficjalnych informacji Android 14 będzie dostępny w październiku 2023 roku.
Jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI
IMEI to skrót od angielskiej nazwy International Mobile Equipment Identity. Numer IMEI służy do identyfikowania urządzenia przez sieć komórkową.
Każdy telefon ma własny numer IMEI. Od ręki poznasz go np. wchodząc na wspomnianą już stronę Google znajdź moje urządzenie (kliknij na ikonkę “i” przy Twoim telefonie).
Zatem jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI, a może lepiej zapytać, czy jest to możliwe? Niestety, zwykły “śmiertelnik” nie jest w stanie tego zrobić.
Jednak używając numeru IMEI można zablokować telefon – nie ma znaczenia, jak karta SIM jest w urządzeniu. Złodziej/nieuczciwy znalazca nie zadzwoni z Twojego smartfona ani nie skorzysta z Internetu. O taką blokadę możesz poprosić operatora sieci.
Ubezpieczenie telefonu
Ubezpieczenie jest tańszym rozwiązaniem niż naprawa urządzenia w serwisie, np. wymiana wyświetlacza. Może się przydać również w przypadku kradzieży cennego urządzenia.
Oto podstawowe zasady ubezpieczenia telefonu:
- Urządzenie zazwyczaj musi być nowe (do 3 miesięcy od zakupu), choć są też oferty dla urządzeń używanych (do 4 lata od premiery w Polsce).
- Ubezpieczenie potrwa do 3 lat.
- Ubezpieczenia oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, operatorzy sieci komórkowych oraz część sklepów handlujących sprzętem elektronicznym (w ramach przedłużonej gwarancji),
- Ceny: od kilkunastu złotych miesięcznie za ubezpieczenie wyświetlacza po cenę uzależnioną od wartości smartfona.
- Nie wszystkie ubezpieczenia obejmują kradzież telefonu.
- Ubezpieczenia nie dotyczą zagubienia aparatu.
Spójrzmy na szczegóły, czyli oferty operatorów sieci komórkowych.
- Klienci Orange mogą skorzystać z usługi Bezpieczny Smartfon. Ubezpieczenie obejmuje również kradzież, kradzież z włamaniem i rabunek. Opłata od 7,99 zł za miesiąc do 18,99 zł w wersji premium.
- Orange ma również ofertę Twój Bezpieczny Telefon – skradziony lub zdewastowany telefon zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy aparat, operator zwróci też koszty połączeń wykonanych ze skradzionego urządzenia (nieautoryzowane połączenia do 4 000 zł). Miesięczna opłata to 7,99–18,99 zł.
- W T-Mobile w ramach Ubezpieczenie Urządzenia Premium (usługa dla osób korzystających z urządzeń kupionych w T-Mobile) m.in. zwraca koszty połączeń lub innych usług telekomunikacyjnych wynikających z nieuprawnionego użycia telefonu (do 1000 zł). Opłata? W zależności od ceny urządzenia składka miesięczna wynosi 15,99 zł, 22,99 zł lub 34,99 zł. W przypadku kradzieży operator dostarcza nowe urządzenie w 24 godziny.
- W Play ubezpieczenie na wypadek m.in. przypadkowego uszkodzenia w usłudze Bezpieczny telefon kosztuje – w zależności od wybranej opcji i wartości telefonu – 9,99 – 34,99 zł miesięcznie.
- W Plusie nie ma ubezpieczenia na wypadek kradzieży lub rabunku, można natomiast wykupić pakiet All In z m.in. gwarancją naprawy sprzętu (20 zł za miesiąc w przypadku umowy na rok).
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też ubezpieczenie telefonu w ramach polisy mieszkaniowej (jako ruchomości domowej). Za taką polisę trzeba zapłacić rocznie 85–416 zł. Ochrona obejmie zniszczenie telefonu m.in. w pożarze lub po zalaniu mieszkania, a także w przypadku kradzieży czy nieumyślnego uszkodzenia.
Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem telefonu na wypadek kradzieży, możesz sprawdzić oferty dedykowane smartfonom m.in. Simplesurance czy też Screenity.
Naturalnie przed wybraniem oferty zawsze trzeba dobrze wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia, żeby sprawdzić, co i na jakich warunkach dostaniesz za swoje pieniądze.
Mogą Cię zainteresować: