Jak naładować laptopa bez ładowarki? Kilka skutecznych sposobów
Współczesne laptopy charakteryzują się bateriami o większej pojemność, jednak z czasem każda się w końcu wyczerpie. W normalnych warunkach wystarczy podpiąć laptopa do ładowarki. Sytuacja komplikuje się, gdy w naszym zasięgu nie ma zasilacza. Czy wtedy należy pogodzić się z brakiem ładowarki? Nie trzeba, ponieważ są metody umożliwiające naładowanie laptopa w takich przypadkach. Stworzono także specjalne urządzenia, które pozwalają zastąpić ładowarkę przy braku prądu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak naładować laptopa bez ładowarki.
- Czy da się naładować laptopa bez ładowarki?
- Jakie zamienne ładowarki są w stanie naładować laptopa?
- Czy można naładować laptopa powerbankiem?
- Ładowanie laptopa ładowarką solarną – czy jest to możliwe?
- Ładowanie laptopa w samochodzie – jak to zrobić?
Czy da się naładować laptopa bez ładowarki?
W rzeczywistości możliwe jest naładowanie laptopa bez ładowarki. Brak zasilacza nie oznacza, że sprzętu nie można już uruchomić. Co więcej, istnieje nawet kilka metod wskazujących, jak naładować laptop bez ładowarki. Do najczęściej wymienianych sposobów, poza wykorzystaniem zasilacza, należy zaliczyć:
- powerbank, którego pojemność wynosi co najmniej 20 000 mAh,
- wykorzystanie portu USB-C zamontowanego w laptopie,
- skorzystanie z ładowarki solarnej, która posiada funkcję powerbanku,
- przetwornicę samochodową.
Kluczowe do naładowania laptopa bez ładowarki jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, a także umiejętności pozwalających go sprawnie wykorzystać.
Zalecamy, aby wybierać wszystkie urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów, by mieć pewność niezawodności. Ze względu na możliwość uruchomienia urządzenia bez odpowiedniego zasilacza warto odpowiednio zabezpieczyć zawartość laptopa, aby osoby postronne nie miały do niego dostępu. Absolutnym minimum jest ustawienie hasła chroniącego komputer.
Jakie zamienne ładowarki są w stanie naładować laptopa?
Najprościej jest zadbać o posiadanie przy laptopie odpowiedniego zasilacza. Wówczas wystarczy wyłącznie podłączyć go do prądu i laptopa. Dedykowana do danego laptopa ładowarka znajduje się w zestawie. Bez większych trudności można także dokupić ją osobno. W przypadku, gdy zajdzie konieczność zakupu nowego zasilacza, należy odpowiednio dopasować go do danego laptopa. Pomocne przy tym są parametry umieszczone na tabliczce znamionowej zlokalizowanej na kostce zasilacza. Nowy zasilacz musi mieć identyczne parametry. Szczególnie ważne jest napięcie (V), moc (W), a także natężenie (A). Napięcie musi być takie same. Z kolei moc i natężenie mogą być identyczne, a nawet większe, jednak nigdy mniejsze. Zbyt niska moc uniemożliwi poprawne ładowanie sprzętu komputerowego.
Dobór zasilacza o odmiennym napięciu może doprowadzić do awarii laptopa. Zamienna ładowarka musi posiadać identyczny kształt i wymiar wtyczki jak w przypadku oryginalnego zasilacza. Kupując zamienny zasilacz, należy sugerować się przede wszystkim marką urządzenia. Najlepszym wyborem są te oryginalne, pochodzące od producenta laptopa. Tanie zamienniki cechują się zazwyczaj krótką żywotnością, co oznacza rychłą konieczność zakupu nowego i równolegle ponownie naraża właściciela na koszty. W ostatecznym rozrachunku może się to okazać o wiele droższym rozwiązaniem.
Ładowanie laptopa przy użyciu USB
Często właściciele laptopów zastanawiają się, jak naładować laptopa przez USB. W przypadku standardowego wejścia USB nie jest możliwe jego wykorzystanie w celu naładowaniu laptopa. W bardziej komfortowej sytuacji są właściciele laptopów posiadających wejście typu USB-C, które dostosowane jest do ładowania sprzętu. Zazwyczaj jest ono dodatkowo oznaczone za pomocą widocznej ikony przedstawiającej piorun lub mającej zamalowane tło. W takich przypadkach wystarczająca jest wówczas ładowarka z wejściem USB-C. Powinna ona posiadać kostkę o wyższym napięciu. Standardowe, dostosowane do telefonu posiadają wyłącznie 20 W, co jest niewystarczające dla laptopów.
Osoby, które muszą często korzystać z laptopa przebywając w miejscach, gdzie nie znajduje się dostęp do prądu, powinny rozważyć zastosowanie rozwiązań energooszczędnych. Przede wszystkim komputer powinien automatycznie się wyłączać po określonym czasie nieużytkowania. Praktycznym rozwiązaniem jest także odinstalowanie zbędnych aplikacji lub oprogramowania, które dodatkowo obciążają procesor i przekładają się na wyższe zapotrzebowanie na energię.
Czy można naładować laptopa powerbankiem?
Każdemu może przydarzyć się sytuacja, że posiada zasilacz, jednak w danym momencie nie może podłączyć go do prądu. Wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z powerbanku, czyli przenośnego magazynu energii. Powerbanki o dużej pojemności z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjną ładowarkę do laptopa. Swojej funkcji nie spełnią urządzenia z niższej półki. Urządzenie musi być dopasowane, szczególnie pod kątem posiadanego zasobu energii.
Powerbank wykorzystywany do naładowania laptopa powinien mieć pojemność, która wynosi co najmniej 20 000 mAh. Dodatkowo istotna jest liczba i rodzaj zastosowanego portu. Należy wybierać sprzęt, który posiada funkcję szybkiego ładowania. Obecność kilku portów szybkiego ładowania pozwala na jednoczesne ładowanie laptopa, jak i smartfona, a nawet tabletu. Zaawansowane technologicznie powerbanki posiadają funkcję pass-through, czyli możliwość jednoczesnego ładowania podłączonego urządzenia oraz samego powerbanka. Ponadto są one coraz bardziej wytrzymałe, co sprawdza się w trakcie dalekich podróży. Ich atutem są kompatybilne wymiary, dlatego w wielu wypadkach o wiele lepiej się sprawdzają niż tradycyjne zasilacze z długim przewodem.
Ładowanie laptopa ładowarką solarną – czy jest to możliwe?
W przypadku osób, które doceniają ekologiczne rozwiązania, najlepiej sprawdza się ładowarka solarna posiadająca funkcję powerbanku. Ładowarka solarna jest doskonała podczas pieszych lub rowerowych dłuższych wycieczek. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku wyjazdów, gdzie może występować trudność z dostępem do prądu.
Ładowarki solarne są przede wszystkim korzystne dla środowiska, jak i również cechują się wygodą w użytkowaniu.
Z powodzeniem można ładować urządzenie w trakcie wędrówki. Jednocześnie w ładowarkach solarnych wbudowany jest powerbank o mocy 6400 mAh. Ładowarka solarna ładuje się samoczynnie – wystarczy, aby była pozostawiona na słońcu. Przykładowo, można zamontować ją na plecaku, a później skorzystać podczas ładowania posiadanych urządzeń: telefonu lub laptopa. Wadą takich ładowarek solarnych jest czas potrzebny do zgromadzenia wystarczającej ilości energii. Szczególnie, gdy słońce skrywa się za chmurami.
Ładowanie laptopa w samochodzie – jak to zrobić?
Osoby, które często przebywają w trasie, najbardziej będą zadowolone z możliwości ładowania laptopa w samochodzie. Posiada ona specjalną końcówkę, która dostosowana jest do gniazda zapalniczki w aucie. Dużym utrudnieniem jest stosowanie tego rozwiązania tylko w przypadku niektórych laptopów. W przypadku, gdy zastosowanie takiej ładowarki nie jest możliwe, należy spróbować innego rekomendowanego rozwiązania.
Ładowanie laptopa może odbyć się za pomocą falownika, który jest podpinany pod wejście od zapalniczki samochodowej. Występuje możliwość podpięcia go bezpośrednio pod akumulator w aucie przy pomocy klem. Przetwornica ma możliwość przekształcenia energii stałej na potrzebny prąd przemienny, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Dopasowanie inwertera wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowane. Jego moc nie może być niższa niż ta, która jest pobierana przez laptop. Równolegle należy zwrócić uwagę na sinusoidę. Dla laptopów najlepiej sprawdza się sinusoida czysta.
Może Cię zainteresować: