Jak zacząć nagrywać na TikToku? Poradnik dla początkujących TikTokerów

27.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak zacząć nagrywać na TikToku? Poradnik dla początkujących TikTokerów
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nie wiesz nic o TikToku? Nie wiesz, jak nagrywać na TikToku, aby się wybić? Nie przejmuj się, z naszymi poradami bez problemu stworzy swój pierwszy film.

TikTok to aplikacja, która słynie z możliwości nagrywania krótkich filmów. Jeśli chcesz zacząć działać w tym obszarze, wystarczy tak naprawdę dostęp do telefonu, dobry i chwytliwy pomysł oraz trochę obeznania w funkcjach aplikacji. Twórcą filmów na TikToku może zostać każdy, kto założył konto, a odbiór Twojej twórczości zależy przede wszystkim od tego, co planujesz zaprezentować.

Spis treści:

W 2020 roku TikTok był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie:
Co to jest TikTok? Aplikacja, która przebije Instagram i Facebooka?

Jak nagrywać na TikToku? 3 ważne porady!

Jak nagrywać na TikToku? To bardzo proste. Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się całkiem prosty i intuicyjny interfejs. Do rozpoczęcia nagrywania wystarczy kliknąć w biały kwadracik z plusem na środku, który znajduje się na dole ekranu. Dopiero teraz widzisz całe królestwo TikTokerów:

  • filtrów jest aż nadto,
  • opcji do upiększania i poprawy wizerunku też nie brakuje,
  • efektów jest na tyle dużo, że najpewniej nigdy z wszystkich nie skorzystasz.

Można powiedzieć, że naprawdę jest w czym wybierać.

O czym pamiętać nagrywając na TikToku? Najważniejsze to muzyka, napisy, hashtagi i opis filmu.

Po pierwsze: Muzyka i napisy

Muzyka i napisy to podstawa, którą musisz opanować już na samym początku. Dźwięk można dodać, klikając przycisk na górze ekranu.

W zakładce viral znajdziesz wszystkie najpopularniejsze utwory, z których chętnie korzystają najczęściej obserwowani użytkownicy. Możesz też zdecydować się na muzykę stworzoną przez innych TikTokerów.

Napisy dodasz dopiero po nagraniu filmu. Odpowiednią opcję znajdziesz u dołu ekranu. Jeśli tego potrzebujesz, manipuluj czasem wyświetlania i pojawienia się napisów.

Po drugie: Pamiętaj o hashtagach

Nie zapominaj o dodaniu hashtagów. Wszyscy użytkownicy Twittera i Instagrama z pewnością wiedzą, jak wielką moc ma ich odpowiedni dobór. Nieobeznanym w temacie podpowiadamy, że między innymi dzięki nim film może trafić do szerokiego grona odbiorców.

TikTok automatycznie sugeruje, jakie hashtagi są najpopularniejsze, wystarczy zacząć wpisywać wybrane słowo, a system wyświetli podpowiedzi.

Po trzecie: Dodaj opis filmu

Nie zapominaj o opisie filmu. Nie musi być długi, wystarczy, że przyciąga wzrok i zatrzyma użytkownika na trochę dłużej. Czasem to opis decyduje o tym, czy nagranie stanie się popularne, dlatego nie traktuj go jako nieprzydatnego pola, które musisz jakoś uzupełnić. Postaraj się wyciągnąć z niego jak najwięcej dla siebie.

TikTok pozwala nagrać filmy o długości 15 sekund lub 1 minuty.

Szukasz inspiracji do nagrywania TikToków? Sprawdź te profile:
Popularne profile na TikToku
Ranking najpopularniejszych TikTokerów w Polsce i na świecie

Jak dodać efekty na TikToku?

Efekty na TikToku potrafią odmienić każdy film. Korzystają z nich wszyscy najwięksi twórcy. TikTok daje dostęp do ogromnej ilości modyfikacji, które wybiera się jeszcze przed rozpoczęciem nagrywania.

Aby dodać efekty na TikToku wystarczy kliknąć w biały kwadrat na dole ekranu, a po lewej stronie, zaraz obok czerwonego przycisku do rozpoczęcia nagrywania, znajdują się dostępne efekty.

Wszystkie dostępne opcje są posegregowane według kategorii, możesz też dodać do ulubionych wybrane efekty.

Jak znaleźć się w dla Ciebie na TikTok?

Zanim dowiesz się, co zrobić, aby Twój film trafił w to miejsce, najpierw musisz zrozumieć, czym sekcja „Dla Ciebie” ogóle jest.

Dla Ciebie (z ang. for you) to spersonalizowana strona główna, czyli inna dla każdego użytkownika, który korzysta z serwisu.

Można to porównać do YouTuba, tam też każdy użytkownik znajdzie inne filmy, które algorytm precyzyjnie wybiera na podstawie jego preferencji.

Teraz już rozumiesz, dlaczego wielu użytkowników tak pragnie znaleźć się w dla Ciebie. Zadanie wcale nie jest łatwe, ale można wyszczególnić kilka parametrów, które zwiększają prawdopodobieństwo, że Twój film znajdzie się w dla Ciebie. Oto one:

  • Zadbaj o to, aby kontro było zweryfikowane i potwierdzone.
  • Staraj się trafić w aktualne trendy i postaw na popularną muzykę.
  • Skorzystaj z hastagów: #dlaciebie, #dc, #foryou.
  • Zadbaj o ilość obserwujących – im więcej ich masz, tym lepiej.
  • Film musi angażować społeczność TikToka, komentarze i lajki pod nagraniem pomagają.

Powyższe porady nie są gwarancją, że film znajdzie się w dla Ciebie, ale z pewnością zwiększą Twoje szanse.

Jak zrobić live na TikToku?

Live na TikToku to opcja dostępna tylko i wyłącznie dla użytkowników, którzy mają ponad 1000 obserwujących.

Co więcej, z transmisji na żywo skorzystają osoby, które ukończyły 16 lat. Na obserwujących trzeba zapracować, ale jeśli masz ich odpowiednio wielu, przejdź do działania!

Jak nagrać live na TikToku?

Transmisję na żywo uruchamia się z tego samego pola, z którego nagrywasz filmiki. Na dole ekranu pojawi się opcja live, wybierz ją i zacznij nadawać na żywo.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.