Search icon

Jak działa Touch ID? Czy odblokowywanie iPhone’a odciskiem palca jest bezpieczne?

29.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak działa Touch ID? Czy odblokowywanie iPhone’a odciskiem palca jest bezpieczne?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rozpoznawanie użytkownika na podstawie jego linii papilarnych, to wygodna forma odblokowywania urządzenia i logowania do aplikacji. Dzięki niej, by dostać się do swojego smartfonu, nie musisz każdorazowo wpisywać kodu. Czytnik linii papilarnych, inaczej nazywany Touch ID, jest aktualnie stosowany w kilku tabletach Apple iPad oraz najtańszym iPhone SE.

Wcześniej był również instalowany w każdym smartfonie Apple, do czasu opracowania technologii FaceID, czyli rozpoznawania twarzy. Konieczność noszenia maseczek sprawiła jednak, że nie w każdej sytuacji logowanie twarzą jest wygodne. Stąd coraz częściej pojawiają się informacje, że Apple może przywrócić Touch ID w kolejnych generacjach swoich telefonów.

W tym poradniku zbieramy najważniejsze informacje o tej technologii. Dowiesz się więc, czy odblokowywanie telefonu odciskiem palca jest całkowicie bezpieczne? Jak właściwie działa ta technologia? Co się stanie, kiedy przestanie on działać?

Co to jest i jak działa Touch ID?

Touch ID to nic innego jak czytnik linii papilarnych, który sprawdza tożsamość użytkownika, chcącego odblokować dane urządzenie. Każdego z nas wyróżniają unikalne linie papilarne, dzięki czemu czytnik z łatwością sprawdza naszą tożsamość. Aktualnie w wielu smartfonach mamy do czynienia z czytnikiem pojemnościowym. Jego działanie polega na tym, że gdy przykładasz palec do czytnika, wówczas chwilowo zmieniasz pojemność niektórych kondensatorów, co zaburza ich elektryczną równowagę. Jest to bardzo precyzyjny system pozwalający zinterpretować pełen odcisk ludzkiego palca.

Czy czytnik linii papilarnych jest bezpieczny?

Odblokowywanie telefonu przy pomocy odcisku palca jest bezpieczną metodą.

Firma Apple twierdzi, że istnieje 1 na 50 000 szans, że ktoś będzie w stanie odblokować iPhone’a fałszywym kciukiem.

Szansa na to, że komuś uda się odblokować Twojego iPhone’a jest więc naprawdę niewielka. Nie oznacza to jednak, że Touch ID nie jest podatne na ataki. Istnieją bowiem sposoby na dostanie się do telefonu przez niepowołaną osobę, mimo zabezpieczeń. Zdarzyć się tak może choćby podczas snu – ktoś, wykorzystując Twoją nieświadomość, może podejść i umieścić Twój kciuk na czytniku. Można również odblokować telefon za pomocą fałszywego kciuka. Jednak musiałby być on wydrukowany w naprawdę wysokiej rozdzielczości, a sprzęt do tego wart jest wiele – nawet tysiące dolarów.

Podsumowując, odblokowywanie telefonu poprzez przykładanie kciuka do czytnika, jest wygodne i bezpieczne.

Czy warto korzystać z Touch ID?

Korzyści płynących z Touch ID jest naprawdę wiele. Należy do nich m.in.:

 • możliwość odblokowania telefonu bez potrzeby wpisywania kodu
 • zatwierdzenie transakcji podczas zakupów w Apple Store 
 • sprawne logowanie do Facebooka bez konieczności wpisywania danych do logowania
 • wiele aplikacji pozwala na wykorzystanie czytnika linii papilarnych. Jedną z nich jest Dysk Google, dzięki któremu tworzysz w pełni zabezpieczone dokumenty – wystarczy tylko przytrzymać przycisk “Home” w iPhonie
Alternatywne rozwiązanie, czyli rozpoznawanie twarzy
Jak działa Face ID? Czy odblokujesz iPhone twarzą, gdy masz maseczkę?

Jak usprawnić działanie czytnika?

Jeśli chcesz, aby Twój Touch ID działał w naprawdę sprawny sposób, możesz udoskonalić jego działanie, stosując się do poniższych wskazówek:

 • Dodaj kilka razy ten sam palec. iPhone pozwala na dodanie pięciu odcisków palców, dlatego możesz dodać ten sam palec, np. kciuk i po prostu przykładać go z innej strony. To z pewnością usprawni działanie czytnika. Pamiętaj, aby podczas konfiguracji mieć czyste ręce.
 • Przyłóż palec do skanera kilka, a nawet kilkadziesiąt razy – kiedy przejdziesz przez konfigurację i będziesz w ustawieniach “Touch ID i kod”, przyłóż palec kilka lub nawet kilkadziesiąt razy na wiele sposobów, aby czytnik mógł dokładnie odczytać Twoje linie papilarne.
Jak działa touch id?

Czytnik ID nie działa – co możesz zrobić?

Nie możesz odblokować iPhone ’a za pomocą odcisku palca? W takim razie postępuj według poniższych wskazówek:

 • sprawdź, czy używasz najnowszej wersji iOS
 • zawsze przed przyłożeniem kciuka do czytnika wyczyść ręce
 • upewnij się, że podczas skanowania palca, cały czytnik jest nim zakryty
 • sprawdź, czy folia ochronna znajdująca się na Twoim iPhonie nie zakrywa częściowo czytnika
 • wybierz “Ustawienia” – “Touch ID i kod” i sprawdź, czy wybrałeś opcję odblokowywania iPhone’a za pomocą Touch ID
 • sprawdź, czy odcisk palca został dodany
 • dodaj inne odciski palców
Co zrobić, gdy touch id nie działa?

W sytuacji, kiedy chcesz włączyć Touch ID, ale otrzymujesz informację, że „Nie można ukończyć konfiguracji”, wyłącz urządzenie i po kilku minutach włącz ponownie, po czym postaraj się przeprowadzić konfigurację raz jeszcze. W wielu przypadkach tak prosta czynność pomaga.

Jeżeli powyższe wskazówki nie działają, być może będzie konieczne przeprowadzenie całkowitego zresetowania iPhone’a. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z usunięciem całego oprogramowania, co oznacza, że utracisz wszystkie dane, zdjęcia czy kontakty, gromadzone dotychczas na telefonie.

Niekoniecznie podoba Ci się ten pomysł? W takim razie skontaktuj się z Apple w sprawie naprawy Twojego czujnika.

Touch ID pod ekranem iPhone’a?

Zdania na temat odblokowywania telefonu za pomocą odcisku palca są podzielone. Jest wielu jego zwolenników, ale nie brakuje też i tych, którzy uważają, że absolutnie nie potrzebują takiej metody do odblokowywania swojego telefonu. Głosy o Touch ID pod ekranem pojawiały się w przypadku nowego iPhone 13, jeszcze prze jego wprowadzeniem na rynek. Premiera najnowszego iPhone’a odbyła się we wrześniu 2021 roku i ostatecznie w tym modelu Touch ID pod ekranem nie znajdziemy. Najwidoczniej testy przeprowadzone na czytniku linii papilarnych pod ekranem, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Premiera Apple iPhone 13
Premiery Apple 2021: nowy iPhone 13

Analityk Ming-Chi Kuo w swoim raporcie mówił o umieszczeniu czytnika linii papilarnych w iPhonie 14, jednak jego premiera przewidywana jest dopiero na 2022 rok.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.