Satelity Starlink – co to jest? Ile kosztuje internet Starlink?

12.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Satelity Starlink – co to jest? Ile kosztuje internet Starlink?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Starlink jest systemem satelitarnym służącym do telekomunikacji. Pierwsze satelity Starlink, które krążą na niskiej orbicie Ziemi zostały wysłane w 2019 roku. System składający się z kilkunastu tysięcy satelitów, ma zostać ukończony do 2027 roku. Cechą charakterystyczną Starlink jest poruszanie się w składających się z kilkudziesięciu satelitów łańcuchów. Pewien czas od umieszczenia ich na niskiej orbicie okołoziemskiej (służy do tego rakieta Falcon 9, która każdorazowo transportuje 60 satelitów)  są dość dobrze widoczne z powierzchni naszej planety.

System łączności Starlink został zaprojektowany i stworzony przez SpaceX. Amerykańska firma, należąca do miliardera i wizjonera Elona Muska, chce dostarczać bezprzewodowy Internet satelitarny na terenie całej Ziemi. Zespoły satelitów Starlink poruszają się w łańcuchach – lecą jedna za drugą. Łańcuchy zostały umieszczone na kilku różnych wysokościach i zmierzają w różnych kierunkach. Do odbioru Internetu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zestawu (pewnego rodzaju routera/modemu). Niezbędne jest również wykupienie abonamentu.

Satelity Starlink znajdują się obecnie na pięciu orbitach. Na wysokościach od 540 km do 570 km znajdują się niskie orbity okołoziemskie, w których poruszają się konstelacje satelitów Starlink.

Na każdej z nich jest natomiast od 4 do aż 72 płaszczyzn – łańcuchy satelitów przemieszczają się w różnych kierunkach, aby pokryć całą powierzchnię Ziemi. W zależności od wysokości, liczba takich konstelacji na jednej płaszczyźnie wynosi od 4 do 72.

Łącznie na niebie jest dziś 4408 satelitów, ich liczba zostanie zwiększona o kolejne 7518 obiektów, które zostaną umieszczone na niższych orbitach – nawet 400 kilometrów nad ziemią. W produkcji i dostarczaniu na orbitę tak wielkiej liczby satelitów kluczowe było obniżenie kosztów produkcji i transportu. W tym celu zdecydowano się między innymi na wielokrotne wykorzystywanie tej samej rakiety wynoszącej satelity Starlink na orbitę. Rakieta Falcon 9 odbyła jak dotąd już kilkadziesiąt lotów.

rakieta wynosząca starlink
Rakieta wynosząca Starlink

Aby móc odbierać Internet Starlink, należy posiadać odpowiedni sprzęt i płacić comiesięczny abonament. Podczas wykupywania usługi należy także podać adres, pod którym będzie świadczona usługa. W skład zestawu odbiorczego wchodzi:

  • antena
  • podstawa do zamocowania jej
  • router Wi-Fi
  • niezbędne okablowanie
  • zasilacz

Antena musi zostać zamontowana na zewnątrz. Router Wi-Fi dostarczany w zestawie Starlink posiada wyjście Ethernet, a możliwość podłączenia wielu urządzeń przez Wi-Fi nie jest w żaden sposób ograniczona.

antena starlink

W jaki sposób następuje wymiana danych? Internet satelitarny działa w zasadzie tak samo, jak każdy inny. Dużą przewagą przesyłania Internetu w przestrzeni kosmicznej jest prędkość. W porównaniu ze światłowodem transmisja jest o 47% szybsza. Ta przewaga jest natomiast w dużym stopniu zniwelowana przez konieczność przesyłu pakietów danych na ogromną odległość. Z tego względu konstelacja Starlink porusza się o wiele bliżej Ziemi niż tradycyjne satelity.

Mniejsza odległość satelitów od odbiornika na Ziemi oznacza jednak konieczność znacznego zwiększenia ilości samych satelitów. Tylko w ten sposób możliwe jest bowiem dostarczenie usługi (bliska odległość któregoś z satelitów do konkretnego odbiornika) w wielu miejscach na Ziemi jednocześnie. To właśnie powoduje tak dużą liczbę satelitów, których obecnie jest już kilka tysięcy, a docelowa liczba to 12 000.

Elon Musk i specjaliści od marketingu pracujący w SpaceX zadbali o to, by o Starlink zrobiło się głośno na całym świecie. W celach reklamowych użyli bowiem… samych łańcuchów satelit. Każdorazowo po wystrzeleniu rakiety z nową partią satelitów, łańcuch satelitów składający się z kilkudziesięciu sztuk jest widoczny z powierzchni Ziemi. Dzięki temu w wielu miejscach na świecie na nocnym niebie pojawia się gwiezdny sznur, o którym z wyprzedzeniem informują niemal wszystkie media. Zjawisko jest bardzo ciekawe i zaskakujące. Wygląda jak połączenie spadających gwiazd i wielu samolotów lecących jeden za drugim, w równych odległościach.

Dla niektórych aktywistów ten fakt jest oznaką zaśmiecania nieba i twierdzą, że wkrótce na niebie nie będzie już tak spokojnie, jak dotychczas. Jednocześnie pojazdy kosmiczne Starlink mogą w pewnych warunkach zakłócić pracę naukowców obserwujących niebo.

Wiele przelotów łańcuchów Starlink jest widocznych także z Polski. Warto śledzić doniesienia medialne, gdyż każdy taki przelot jest widoczny jedynie przez kilka chwil. Trzeba być czujnym, gdyż po pewnym czasie łańcuchy są “gaszone” i nie widać ich już z powierzchni Ziemi gołym okiem. Co ciekawe, przelatujące łańcuchy Starlink są czasem widoczne także w dzień.

starlink satelita na niebie
Satelity Starlink na niebie

Internet Starlink – gdzie kupić?

Wszystkie aktualnie dostępne pakiety znajdziecie na oficjalnej stronie www.starlink.com.

Cena Internetu Starlink wciąż jest wysoka. Warto wypróbować wybrany pakiet przez 30 dni, a jeśli nie będziesz z niego zadowolony, możesz zwrócić sprzęt i dostaniesz pełny zwrot pieniędzy.

Starlink Residential – pakiet mieszkaniowy

Chcąc korzystać z Internetu Starlink w domu, należy najpierw zakupić zestaw do odbioru, którego koszt wynosi 2 720 złotych. Standardowy miesięczny abonament to 335 złotych. Dodatkowo trzeba jeszcze zapłacić 110 złotych za wysyłkę.

Starlink Business – pakiet dla firm

To priorytetowa usługa dla firm i innych wymagających użytkowników. Dostajemy m.in. pulpit do zdalnego monitorowania i zarządzania siecią, publiczny adres IP i priorytetowe wsparcie. Koszty są już znacznie wyższe. Sam zestaw do odbioru to wydatek rzędu 13 600 złotych, za wysyłkę i obsługę trzeba zapłacić 337 złotych. Natomiast miesięczny abonament zaczyna się od 1 009 złotych, ale można też wybrać taki za 2 017 lub 6 052 złote.

Jednak to nie jedyne oferty od Starlinka dostępne w Polsce.

Starlink Roam

Podróżujących może bardziej zainteresować opcja roamingu. Niedawno uruchomiony Starlink Roam zapewnia natychmiastowy dostęp do szybkiego Internetu w dowolnym miejscu docelowym, w którym Starlink ma aktywny zasięg. Jednorazowy koszt zestawu do odbioru wynosi 2 720 złotych, czyli tyle samo co w ofercie mieszkaniowej. Podobnie wysyłka, również wynosi 110 złotych, jednak podstawowy miesięczny abonament jest wyższy i obecnie to aż 430 złotych. Jeżeli chcemy korzystać ze Starlink roaming globalnie, wówczas abonament wzrasta do 1 090 złotych miesięcznie.

Starlink Mobility – Internet dla przemieszczających się pojazdów

Usługa ma trzy plany: 50 GB, 1 TB lub 5 TB i dużą prędkość sieci (do 220 Mb/s pobierania i 25 Mb/s wysyłania). Można jej używać zarówno na lądzie jak i na środku oceanu.

Zestaw Starlink do odbioru kosztuje 13 600 złotych, a wysyłka 830 złotych. Niestety, ceny są tu bardzo wysokie, a miesięczny abonament zaczyna się od 1 384 złotych za 50 GB. Chcąc mieć dwa razy więcej, czyli 1 TB musimy zapłacić 5 370 złotych, a za 5 TB aż 26 900 złotych.

Podobnie wyglądają wydatki w przypadku Starlink Maritime, oferujący globalny zasięg morski. Dodatkowo w planach firmy jest jeszcze rozwijanie Starlink Aviation, który zapewnia szybki Internet o małych opóźnieniach i łączność na całym świecie podczas lotu. Jednak na razie nie jest jeszcze dostępny w Polsce.

internet starlink cena

Warto na wstępie zaznaczyć, że obecnie trwa faza testów Internetu Starlink. Dostępność w niektórych miejscach Polski i świata może się więc nieco różnić. Co za tym idzie, parametry internetu w niektórych miejscach mogą nieco odbiegać od założeń SpaceX. Zakończenie wszystkich prac ma nastąpić w 2027 roku. Wtedy na niskiej orbicie okołoziemskiej znajdzie się docelowa liczba dwunastu tysięcy satelitów. Obecnie Starlink nie zapewnia również dostępu do Internetu przez całą dobę we wszystkich dniach tygodnia.

Podstawowy Starlink abonament mieszkaniowy za 335 złotych miesięcznie pozwala na odebranie Internetu z prędkością około 100 Mbps. Opóźnienia mogą natomiast wynosić około 20-40 milisekund. Użytkownicy pakietu Business mogą liczyć na prędkości w okolicach 220 Mbps.

Wygodne zarządzanie funkcjonalnościami umożliwia dedykowana aplikacja Starlink. Szybko i prosto skonfigurujemy swoje urządzenie dzięki przejrzystej instrukcji, która krok po kroku przeprowadzi nas przez wszystkie etapy instalacji.

Każdy użytkownik po zalogowaniu się na swoje konto ma dostęp do podstawowych ustawień, podłączonych urządzeń, a także testu szybkości i jakości połączenia z Internetem oraz statystyk. Aplikacja poinformuje również, jeżeli pojawi się jakaś przeszkoda w poprawnym działaniu Starlinka.

26 lutego 2022 Minister transformacji cyfrowej Ukrainy – Mykhailo Fedorov – poprosił Elona Muska o udostępnienie Internetu Starlink Ukraińcom. W swoim wpisie zaadresowanym do właściciela SpaceX zaznaczył, że firma próbuje skolonizować Marsa, kiedy Rosjanie to samo robią z Ukrainą. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź. Już po kilku godzinach Elon Musk poinformował na Twitterze, że Starlink jest dostępny na terenie Ukrainy. Dodatkowo wysłał sporą partię odbiorników kosmicznego Internetu. Jak dodał, z myślą o broniącej się Ukrainie zaktualizowano oprogramowanie, by sprzęt był bardziej energooszczędny.

3. marca 2022 Elon Musk poinformował, że Starlink jest jedynym nierosyjskim sposobem dostępu do Internetu na Ukrainie. Wtedy także pojawiła się informacja o dwóch zmianach w oprogramowaniu, które pomogą osobom znajdującym się na Ukrainie. Pierwszą z nich jest możliwość zasilania sprzętu do odbioru internetu bezpośrednio z gniazdka zapalniczki w samochodzie. 

starlink na Ukrainie

Drugim usprawnieniem jest natomiast opcja odbierania Internetu nawet w jadącym pojeździe. To duża zmiana w porównaniu ze standardową usługą, w której Internet jest dostarczany tylko pod konkretnym adresem posiadacza odbiornika.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.