Jak działa Internet? Czym jest sieć internetowa?
Na co dzień z Internetu korzystają miliardy osób. Prawda jest jednak taka, że tylko niewielki procent wszystkich jego użytkowników wie, w jaki sposób działa Internet, skąd się wziął, kto go stworzył i w jakim w ogóle celu powstał. Skoro używasz go praktycznie każdego dnia, być może warto dowiedzieć się więcej na jego temat? W poniższym materiale znajdziesz kilka ważnych wątków dotyczących tego, wcale niezbyt starego, wynalazku.
- Początki internetu
- Z czego składa się internet?
- Jak działa internet?
- Różnica między internetem stacjonarnym a mobilnym
Początki internetu
Za początek Internetu uważa się rok 1969, kiedy to powstały pierwsze sieci ARPANET, znajdujące się początkowo w czterech jednostkach amerykańskich – w Los Angeles, Kalifornii i Salt Lake City. W tym samym roku wysłano pierwsze dane z jednego węzła do drugiego, a kiedy to zadziałało, zaczęto rozszerzać sieć o kolejne węzły.
Kto wynalazł Internet? Z pewnością przyczyniła się do tego niejedna osoba. Pierwsze nazwisko, które warto wymienić to Joseph Licklider, stojący na czele IPTO (Information Process Techniques Office). Zadaniem ten jednostki było połączenie komputerów amerykańskich jednostek, które nie miały mieć ośrodka centralnego. W procesie chodziło o to, aby kiedy jedno ogniwo ulegnie uszkodzeniu, inne mogły pracować dalej.
Licklider został szefem IPTO w 1962 roku, jednak już w 1959 roku stworzył pracę pod tytułem Man-Computer Symbiosis, która do dziś uważana jest za najważniejszą pozycję dotyczącą rozwoju Internetu. Z kolei w 1963 roku opisał pomysł stworzenia większej sieci niż tylko tej pomiędzy amerykańskimi jednostkami.
Polak był odpowiedzialny za stworzenie transmisji danych między siecią komputerów, a po czasie wymyślił metodę nazywaną komutacją pakietów.
Zasada działania opierała się na tym, że węzeł sieci otrzymujący pakiety danych miał zadanie wysłać je do adresu widniejącego w nagłówku. Jeżeli z jakiegoś powodu adres był niedostępny, wówczas dane przesyłane były do kolejnego nagłówka i tak aż do skutku. Metoda komutacji pakietów używana jest do automatyzacji transmisji danych po dziś dzień. Internet w latach 80. stał się powszechny dla wojska i uniwersytetów, a w latach 90. powstały pierwsze przeglądarki internetowe do powszechnego użytku.
Z czego składa się internet?
Korzystasz z Internetu, ale czy wiesz, z czego się składa? Poniżej zostały przybliżone najważniejsze pojęcia związane z jego działaniem.
- Serwer – umożliwia działanie programów i urządzeń, które potocznie nazywane są również klientami. To właśnie one wysyłają konkretne żądania do serwera, który musi udzielić odpowiedzi. Dla przykładu: chcemy wejść na daną stronę internetową, więc wysyłamy zapytanie do serwera, a on przenosi nas do konkretnej witryny. Każdy komputer, który ma połączenie z Internetem, można nazwać serwerem.
- Host – jego zadanie polega na skutecznej komunikacji z innymi hostami znajdującymi się w sieci. Może działać jako serwer, ale także i jako klient. Host może być dowolnym urządzeniem podłączonym do sieci, które bierze udział w wymianie danych, takim jak np. komputer czy modem.
- Protokoły internetowe (protokół TCP, protokół IP) – protokoły TCP/ IP transmitują dane przez sieci komputerowe. Protokół TCP współpracuje z protokołem IP i to właśnie one rządzą światem Internetu. Ich celem jest dostarczanie usługi komunikacyjnej, zwanej właśnie Internetem. Każda sieć ma swój komunikacyjny interfejs sieciowy, którego zadaniem jest spełnianie podstawowych funkcji komunikacyjnych. Protokoły TCP/IP powstały, aby umożliwić komunikację pomiędzy różnymi systemami, pochodzącymi od różnych dostawców.
- Serwery DNS – odpowiadają za tłumaczenie adresu, a właściwie domeny wpisywanej w przeglądarkę internetową, która musi być przetłumaczona na numer IP. Bez nich komunikacja w Internecie jest niemożliwa lub bardzo utrudniona. Serwery DNS można podzielić na dwa główne typy:
- autorytatywne, przechowujące konfigurację domen i odpowiadające na zapytania innych serwerów DNS
- rekurencyjne, które poszukują odpowiedniego adresu IP dla danej domeny.
Jak działa internet?
Działanie Internetu najlepiej wyjaśnić na podstawie konkretnego przykładu:
- wpisujemy w przeglądarkę jakąkolwiek stronę internetową, np. Facebook.com,
- teraz nasz komputer wysyła zapytanie do serwera DNS o numer IP tej domeny,
- aby uzyskać odpowiedź na zapytanie, serwer DNS musi przesłać je do infrastruktury DNS, która oparta jest na 13 głównych serwerach zlokalizowanych w różnych lokalizacjach, odpowiedzialnych za wszystkie 248 domen najwyższego poziomu,
- domeny wysyłają zapytanie do serwerów odpowiedzialnych za domeny o niższej pozycji,
- następnie odpowiedni serwer przypisany do tej nazwy wysyła bezpośrednią odpowiedź do początkowego serwera DNS, a ten z kolei wysyła ją do naszego komputera, dzięki czemu mamy dostęp do zawartości strony.
Różnica między internetem stacjonarnym a mobilnym
Główna różnica między internetem stacjonarnym a mobilnym polega na tym, że ten pierwszy to stałe łącze domowe z nielimitowanym dostępem do sieci. Może to być np. telefoniczne łącze przewodowe, światłowód czy Internet kablowy. Internet mobilny udostępniany jest przez sieci komórkowe, dzięki czemu można z niego korzystać z dowolnego miejsca, jeśli znajdujemy się w zasięgu danej sieci. Internet mobilny najczęściej jest obarczony limitem, a po jego wykorzystaniu prędkość drastycznie spada, co uniemożliwia swobodne korzystanie z sieci.
Może Cię zainteresować:
- 5G – czym właściwie jest? Jak działa sieć 5G?
- 4G a 5G – omawiamy najważniejsze różnice
- Co to jest VPN? Dlaczego warto z niego korzystać i jaki wybrać?
- Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło? 5 skutecznych sposobów
- Co to jest phishing? Jak chronić się przed wyłudzeniem danych?
- Mobilny hotspot – jak udostępnić internet przez telefon?
- Upload i download – czym różnią się parametry łącza internetowego?