Jak działa inteligentne oświetlenie Philips Hue?

28.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak działa inteligentne oświetlenie Philips Hue?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Coraz popularniejsza staje się kategoria produktów typu Smart Home, czyli takich, które służą do zarządzania domem za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Jednym z najbardziej popularnych produktów jest inteligentne oświetlenie, a popularną marką takich urządzeń jest Philips Hue. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym znajduje się wszystko co warto wiedzieć na temat produktów Philips Hue.

Spis treści:

Co to jest Philips Hue?

Philips Hue to jedna z najbardziej popularnych marek inteligentnego oświetlenia. W katalogu tej marki znajduje się wiele produktów. Są różnego rodzaju źródła światła:

 • Żarówki np. żarówka grzybek Philips Hue E27 6W WA BT 2-pak lub żarówka bańka Philips Hue E27 WA 7W Fil G125
 • Lampy podłogowe, wpuszczane, ścienne, sufitowe, czy wiszące.
 • Oświetlenie zewnętrzne np. lampa postumentowa Philips Hue Impress lub lampa natynkowa Philips Hue Discover naświetlacz.

Są także akcesoria niezbędne do stworzenia całego tego systemu.

Produkty Hue są łatwe do skonfigurowania, a ich obsługa nie powinna przysparzać kłopotów nawet tym, którzy na co dzień nie obcują z takimi rozwiązaniami technologicznymi.

Dzięki produktom Hue, za pomocą intuicyjnej aplikacji można:

 • dowolnie konfigurować domowe i zewnętrzne oświetlenie w celu uzyskania oczekiwanego nastroju,
 • wybrać barwę światła oraz przyciemniać je i rozjaśniać,
 • sterować za pomocą komend głosowych.

Dodatkowo system Hue umożliwia także dopasowanie światła do codziennych czynności, automatyzację oświetlenia, sterowanie nim spoza domu oraz jego synchronizację z muzyką, filmami i grami.

Co to jest Philips Hue?

Wystarczy sama żarówka lub lampa?

Pytanie, czy wystarczy Ci sama żarówka Philips Hue lub lampa Philips Hue bez dokupowania dodatkowych akcesoriów np. mostek Philips Hue.

Biorąc pod uwagę sposób konfiguracji i obsługi systemu inteligentnego oświetlenia Hue, skorzystać można zarówno z technologii Bluetooth oraz tak zwanego mostka Hue Brigde. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Philips Hue z funkcją Bluetooth

Konfiguracja urządzeń wykorzystujących technologię Bluetooth jest łatwiejsza niż w przypadku mostka.

Wystarczy pobrać na swój smartfon aplikację Hue Bluetooth i połączyć z nią posiadane źródła światła. Konfiguracja jest więc bardzo podobna do procesu łączenia smartfona z bezprzewodowym głośnikiem albo z bezprzewodowymi słuchawkami.

Za pomocą aplikacji Hue Bluetooth kontrolować można maksymalnie 10 świateł, pod warunkiem, że znajdują się one w jednym pomieszczeniu.

Jakich funkcji tutaj nie wykorzystamy? W tym przypadku nie ma możliwości automatyzacji oświetlenia, zdalnego sterowania oraz integracji z domowymi rozrywkami.

Philips Hue z mostkiem Hue Bridge

Mostek to niewielkie urządzenie o wymiarach około 14x17cm. Podłącza się je do zasilania oraz do domowego routera. Urządzenie kosztuje nieco ponad 200 złotych, ale zapewnia dużo większe możliwości niż wykorzystanie technologii Bluetooth. Posiadając mostek także wymagane jest pobranie aplikacji.

Philips Hue obsługa

Mostek pozwala obsługiwać źródła światła w wielu pomieszczeniach, a w zasadzie w całym domu, a świateł może być aż 50.

Więcej na temat funkcji mostka znajdziecie w dalszej części tego poradnika.

Po co system Philips Hue?

Urządzenia Hue pozwalają na sterowanie domowym oświetleniem. Niezależnie od tego, czy wybierzesz opcję sterowania bluetooth czy wsparcie mostka liczyć możesz na poniższe funkcje.

Sterowanie głosem

Bez względu na to czy korzysta się z urządzeń obsługiwanych przez Bluetooth czy za pomocą mostka możliwe jest sterowanie za pośrednictwem asystenta głosowego.

Hue współpracuje z najbardziej popularnymi asystentami głosowymi:

 • Amazon Alexa – dostępny w takich urządzeniach jak głośnik Echo lub Echo Dot marki Amazon,
 • Siri – dostępny na urządzeniach marki Apple, na przykład iPhone, iPad czy głośnik HomePod,
 • Asystent Google – dostępny między innymi w urządzeniach Google Nest Mini, Google Nest Hub czy Google Nest Hub Max.

Regulacja natężenia światła, barwy, tworzenie nastroju

Dzięki urządzeniom z Bluetooth lub sterowanym za pomocą mostka Hue Brigde można między innymi regulować natężenie światła, a także jego barwę. Dostępne są źródła emitujące ciepłe światło białe, światło białe z regulacją odcienia oraz światło białe i kolorowe.

W tych ostatnich aplikacja oferuje tak zwane sceny lub aranżacje, dzięki którym uzyskać można pożądany nastrój.W przypadku włączenia aranżacji, światła w danym pomieszczeniu świecą na różne kolory, tworząc określoną scenę.

W obu przypadkach dostępne są także tak zwane rutynowe czynności – pobudka i zasypianie. Dzięki nim zdefiniować można godziny, w których światło w danym pomieszczeniu zacznie się przyciemniać lub rozjaśniać, aby ułatwić obudzenie się lub zaśnięcie.

O innych wartych uwagi funkcjach pisałem w artykule:
10 rzeczy, które przekonały mnie do oświetlenia Philips Hue

Czy warto dokupić mostek Philips Hue?

Jeśli domowe oświetlenie ma być naprawdę inteligentne to zdecydowanie tak, warto dokupić mostek Philips Hue.

Mostek Philips Hue

Poza wszystkim, co oferują urządzenia z Bluetooth, mostek umożliwia dodatkowo:

 • Sterowanie spoza domu – posiadacze mostków mogą sterować oświetleniem nawet wtedy, gdy znajdują się poza domem. Wystarczy jedynie odpowiednio skonfigurować system.
 • Automatyzację z użyciem harmonogramów – umożliwiają zdefiniowanie pór dnia lub godzin, w których mają włączać się, wyłączać lub przyciemniać albo rozjaśniać dane światła.
 • Synchronizację domowego oświetlenia z muzyką, filmami i grami – dzięki tej funkcji światła zmieniają kolor i natężenie, dostosowując się do wyświetlanego na ekranie telewizora lub komputera obrazu lub odtwarzanej muzyki.

Nie można zapomnieć o dwóch dodatkowych funkcjach:

 • Hue Sync – aplikacja na komputery z systemem Windows oraz macOS, dzięki której możliwa jest synchronizacja świateł z multimediami odtwarzanymi na komputerze.
 • Philips Hue + Spotify – pozwala na synchronizację światła z muzyką odtwarzaną za pośrednictwem usługi Spotify. Pod uwagę brane są między innymi rytm, tempo, gatunek oraz poziom głośności muzyki.

Z jakimi systemami inteligentnego domu współpracuje Philips Hue?

Urządzenia Philips Hue współpracują z wieloma systemami i aplikacjami służącymi do zarządzania inteligentnym domem. Oznacza to, że posiadając mostek, nie ma konieczności korzystania z dedykowanej aplikacji Hue. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

 • Apple HomeKit
 • Google Home
 • IFTTT

Philips Hue – dla kogo?

Hue to coś więcej niż tylko oświetlenie. Korzystając z tych produktów można stworzyć w domu nastrój, który sprawi, że każda okazja będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Na początek możesz zacząć od samej żarówki lub lampy tej marki.

Posiadając mostek Hue Brigde można iść krok dalej. Umożliwia on sterowanie oświetleniem będąc poza domem, tworzenie automatyzacji oraz synchronizacji oświetlania z odtwarzanymi multimediami.

W ofercie Hue znajdują się także źródła światła dedykowane dla miłośników filmów, muzyki, a przede wszystkim gier, które dzięki aplikacji Hue Sync przeniosą rozrywkę na zupełnie nowy poziom.

Znajdzie się także coś dla miłośników przebywania na zewnątrz. Dzięki lampom ogrodowym Hue można odmieć swój taras czy ogród poprzez wyeksponowanie najefektowniejszych miejsc światłem o ulubionych parametrach.

Źródła zdjęć: Philips

Mogą Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.