5G – czym właściwie jest? Jak działa sieć 5G?
W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o sieci 5G, a niektórzy zaczęli już nawet z niej korzystać. Stwarza możliwości używania szybszego Internetu, ale również udowadnia, że to, co wcześniej mogliśmy znać z futurystycznych filmów, nagle wkracza wielkimi krokami w rzeczywistość. Internet 5G to ogromny potencjał, który z pewnością warto rozwijać. Należy się również przyjrzeć się pewnym sytuacjom, poprzez które sieć ta może stać dla nas również zagrożeniem.
- Co to jest 5G?
- Jak działa sieć 5G?
- Technologia 5G – zalety
- Najpopularniejsze mity związane z 5G
- Sieć 5G w Polsce
Co to jest 5G?
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest sieć 5G. Otóż jest to nowa, piąta generacja technologii mobilnej, która powoli zastępuje sieć 4G.
Ma być o wiele bardziej niezawodna i wydajna. Oferuje prędkość wysyłania do 10 Gb/s i pobierania 20 Gb/s. Opóźnienia mają być minimalne, nieprzekraczające 4ms i ma wytrzymać obciążenie nawet wtedy, kiedy na 1km2 znajduje się milion podłączonych urządzeń. Dodatkowo sieć 5G ma być na tyle niezawodna, aby utrzymać połączenie, nawet przemieszczając się z prędkością do 500 km/h.
Takie były plany, jednak to czy faktycznie sieć 5G będzie w stanie uzyskiwać takie parametry, zależne jest od wielu czynników. Mimo wszystko na tle innych sieci, jej realne możliwości transferowe są o wiele wyższe.
Jak działa sieć 5G?
Sieć 5G ma funkcjonować na takich samych zasadach, co poprzednie sieci, np. 4G. Fale radiowe mają być emitowane przez stacje bazowe i odbierane przez przystosowane do niej urządzenia. Docelowo sieć 5G ma działać na trzech częstotliwościach:
- 3,6 GHz – dzięki niej sieć 5G działa na większej przepustowości niż 4G,
- 700 MHz – sprawi, że zasięg 5G będzie dostępny również na terenach rolniczych,
- 26 GHz – prędkość ta zbliżona jest do prędkości światłowodu, zapewnia więc jeszcze większą przepustowość.
Technologia 5G – zalety
W pierwszej kolejności należy wskazać, że sieć 5G pozwoli na szybsze przesyłanie danych bez opóźnień.
Już sieć 4G pozwala na szybki przesył, ale i tak każdy wie, że im szybciej działa Internet, tym lepiej. Wówczas możemy sprawniej przeglądać pożądane treści, nie obawiać się przerwania i zacinania wideokonferencji, a i ulubione seriale możemy oglądać ze spokojem.
Oprócz tego, do zalet możemy zaliczyć również:
- Niskie opóźnienia – obniżony wskaźnik opóźnień z pewnością najbardziej docenią ten fakt wszyscy miłośnicy gamingu.
- Pojemność sieci – jest tak duża, że pozwala na podłączenie nawet miliona urządzeń na 1 kilometr kwadratowy.
- Przepustowość – wiele osób pracujących zdalnie nie będzie miało problemu z usprawnieniem swojej pracy. Sieć 5G pozwoli na przeprowadzenie płynnych konferencji, szybsze pobieranie czy przesyłanie plików.
- Smart City – w przyszłości, dzięki niej będzie można wprowadzić szereg inteligentnych rozwiązań np. w domach czy w komunikacji publicznej i w szpitalach. Pojazdy będą mogły same porozumiewać się między sobą, co zmniejszy ilość wypadków i sprawi, że jazda po drogach będzie płynniejsza.
- Przyszłość – sieć 5G ma również zastąpić tradycyjne Wi-Fi, co oznacza, że w przyszłości nie będą potrzebne routery i punkty dostępu.
Kontrowersje związane z 5G – najpopularniejsze mity o 5G
Wiele osób chce udowodnić szkodliwość 5G. Jednak niektóre z argumentów są mało przekonujące.
- Pierwszym mitem i chyba najbardziej znanym dotyczącym sieci 5G jest to, że ma ona nam dosłownie “usmażyć mózgi”. W Internecie można nawet zakupić tzw. foliowe czapki, które mają chronić użytkowników przed szkodliwym działaniem fal 5G.
Prawdą jest, że promieniowanie elektromagnetyczne nie jest zbyt zdrowe dla ludzkiego organizmu. Nie ma jednak takiego wpływu, o jakim mówi w Internecie wielu kolporterów mitów. Wiele osób uważa również, że również same maszty są dla nas szkodliwe, choć nikt nigdy tego nie udowodnił.
- Drugim mitem rozpowszechnianym głównie w mediach społecznościowych jest to, że anteny 5G mają przyczyniać się do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dla wielu osób jest to wprost niedorzeczne, jednak istnieją grupy, które w to gorąco wierzą. Nie ma jednak żadnych podstaw ku temu, aby zaufać tej informacji. Covid-19 nie jest w stanie rozpowszechniać się poprzez pole elektromagnetyczne.
- Trzeci mit to domniemany brak dostępu do Internetu, kiedy technologia 5G zostanie wprowadzona całkowicie na rynek. W tym przypadku również jest to nieprawda, ponieważ odbiorniki 5G są budowane na podstawie powstałej już wcześniej infrastruktury, więc nikt nagle nie zabierze nam dostępu do sieci 4G czy 3G.
Inne kontrowersje i nie do końca mity, ponieważ nikt ich jeszcze do końca nie rozstrzygnął, dotyczą:
- Zabijania pszczół przez promieniowanie elektromagnetyczne. Choć były już badania na ten temat to jednak uważa się, że promieniowanie wcale nie ma zabójczego wpływu na pszczoły.
- Konieczności kupna nowego telefonu, aby korzystać z sieci 5G – to prawda, że będzie trzeba wówczas wyposażyć się w należyty sprzęt, jednak po pierwsze z pewnością nie będzie problemu z dostępem do niego, a po drugie taka sama sytuacja dotyczyła już innych wprowadzanych standardów przesyłu.
- Największą kontrowersją dla wielu osób jest jednak fakt, że wiele urządzeń podłączonych do sieci 5G będzie mogło komunikować się automatycznie. To z kolei może prowadzić do cyberataków. Kwestia ta nie jest na razie dokładnie rozstrzygnięta, ale pracują nad nią organizacje międzynarodowe, rządy oraz firmy, dla których zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności jest dużym priorytetem.
Sieć 5G w Polsce
Osoby będące klientami sieci Plus, T-Mobile, Orange oraz Play mogą już korzystać z sieci 5G. Każdy z nich udostępnia w Internecie mapki ze swoim zasięgiem, dlatego można łatwo sprawdzić, czy mamy do niego dostęp.
Sieć Plus może pochwalić się dostępnością we wszystkich polskich województwach w dużych, jak i mniejszych miastach. Plus zakłada, że do końca 2021 roku ma powstać 1700 stacji 5G 2600MHz i objąć tym samym 13mln ludności. Sieć Play podaje podobne statystyki odnośnie swojego zasięgu. Z kolei sieć T-Mobile oraz Orange do końca lipca 2021 roku objęły zasięgiem około 6 mln polskiej ludności.
Jak zacząć korzystać z 5G?
Aby móc korzystać z sieci 5G należy zaopatrzyć się w potrzebny model telefonu oraz uzyskać dostęp do sieci u operatora:
- Sieć Plus wymaga posiadanie routera lub smartfona obsługującego sieć 5G na paśmie 2600 MHz TDD. Do wyboru są urządzenia takie jak m.in. smartfony Huawei P40, Huawei P40 PRO, Huawei Mate XS i router ZTE 801. Dodatkowo należy być klientem abonamentowym Plusa lub Cyfrowego Polsatu.
- W przypadku sieci Play użytkownik musi mieć dostęp do sieci 5G i posiadać odpowiednie urządzenie kompatybilne z pasmem 2100 MHz. Do wyboru są urządzenia takie jak m.in. smartfony LG V60 ThinQ 5G, Huawei P40 Pro i Mate Xs, Xiaomi Mi 10 5G, Mi 10 Lite 5G i Mi 10 Pro 5G, a także router Huawei CPE Pro 2.
- Sieć T-Mobile zastrzega sobie, żeby osoby zainteresowane siecią 5G posiadały urządzenie działające w nowej technologii i było kompatybilne z pasmem 2100 MHz. Dodatkowo użytkownik musi korzystać z planów taryfowych oferowanych przez operatora od 2019 roku. T-Mobile oferuje skorzystanie z urządzeń takich jak m.in. smartfon LG V60 (wersja oprogramowania: V10e-EEA-XX), Xiaomi Mi10 5G (wersja oprogramowania: MIUI Global SW: 11.0.11 | 11.0.11.0 QJBEUXM) oraz router ZTE MC801A (wersja oprogramowania: TMOPLMC801AV1.0.0B07).
- Aby skorzystać z sieci 5G w zasięgu sieci Orange, należy być w zasięgu 5G, posiadać urządzenie z nią kompatybilne o częstotliwości 2100 MHz, korzystać z jednej z ofert operatora dotyczącej 5G oraz posiadać kartę SIM 4 LTE lub eSIM. W przypadku sieci Orange możesz skorzystać z takich urządzeń jak m.in.: Motorola Moto G50, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, Samsung Galaxy S21 5G czy iPhone’a 12.
Może Cię zainteresować: