Jak dodać napisy do filmów na YouTube? Poradnik krok po kroku

27.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak dodać napisy do filmów na YouTube? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dodawanie napisów YouTube umożliwia dotarcie do większej liczby użytkowników. Tekst wyświetlany pod materiałem wideo poprawia jego zrozumienie, dzięki napisom film mogą obejrzeć także osoby, które mówią w innym języku. Jak włączyć napisy na YouTube? Na czym polegają automatyczne napisy YouTube? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Automatyczne napisy YouTube — jak je włączyć?

Dodawanie napisów YouTube jest możliwe na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z technologii rozpoznawania mowy, która umożliwia automatyczne tworzenie napisów YouTube. Funkcja ta jest dostępna dla filmów w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim, japońskim, koreańskim, indonezyjskim, niderlandzkim, portugalskim, rosyjskim, tureckim, ukraińskim i wietnamskim.

Automatyczne napisy YouTube to funkcjonalność, która jest stale udoskonalana. Warto mieć świadomość, że na poprawność utworzonych w ten sposób materiałów mogą wpływać różne czynniki (np. hałas w tle, mówienie naraz przez kilka osób czy też nieprawidłowa wymowa).

Z tego powodu twórcy serwisu zalecają, żeby zawsze sprawdzać i edytować automatyczne napisy YouTube.

Jak włączyć napisy na YT automatyczne? W tym celu wystarczy odwiedzić serwis YouTube i w menu, które znajduje się w prawym górnym rogu wybrać opcję Utwórz oraz Transmituj na żywo.

automatyczne napisy youtube

Kolejny krok to kliknięcie przycisku Transmisja, który znajduje się w menu po lewej stronie i następnie włączenia funkcji Napisy w ustawieniach strumienia. Po wybraniu wariantu Napisy automatyczne tekst będzie się wyświetlać w transmisji na żywo. Jeśli tak się nie dzieje, warto skontaktować się z zespołem pomocy dla twórców. Problem może wynikać z braku dostępności funkcji dla danego kanału (jest ona aktywna dla użytkowników, którzy mają ponad 1000 subskrybentów) lub słabej jakości dźwięku. Utrudnienia mogą być spowodowane również tym, że kilka osób mówi jednocześnie lub w kilku językach i technologia rozpoznawania mowy YouTube nie jest w stanie rozpoznać poszczególnych słów.

Jak dodać napisy do filmu na YT przy pomocy edytora?

Napisy YouTube można dodać także, korzystając z edytora udostępnionego przez twórców tego serwisu. Narzędzie to jest proste w obsłudze, aby je uruchomić, wystarczy zalogować się w YouTube Studio, następnie należy wybrać zakładkę Napisy w menu, które się znajduje po lewej stronie. Gdy w głównym oknie wyświetlą się wszystkie dotychczas dodane filmy, wystarczy wybrać dowolny z nich. Kolejny krok to ustawienie preferowanego języka (np. polskiego) i kliknięcie przycisku Dodaj, który znajduje się w kolumnie Napisy. Następnie można utworzyć napisy do filmu, korzystając z edytora lub przesłać gotowy plik z napisami do filmu, zapisany na dysku twardym komputera.

jak dodać napisy na YT w edytorze

Przy pomocy edytora użytkownik może dodać do filmu dowolny tekst, a także określić czas wyświetlania napisów. Wprowadzona treść pojawi się na osi czasu, która znajduje się na samym dole i będzie można nią łatwo zarządzać przy pomocy niebieskich wskaźników. Wszelkie zmiany zostają zapisywane automatycznie jako wersja robocza. To oznacza, że nie są one widoczne, chyba że użytkownik wybierze opcję Opublikuj, która znajduje się w prawej górnej części ekranu.

opublikuj film z napisami yt

Warto wiedzieć: opublikowane napisy YouTube można edytować oraz usuwać. Wtedy po wprowadzeniu zmian należy ponownie kliknąć przycisk Opublikuj.

YouTube — jak dodać napisy z pliku?

Jak włączyć napisy na YT, gdy mamy gotowy plik z tekstem zapisany na dysku twardym komputera? W tej sytuacji trzeba ponownie zalogować się w YouTube Studio, wybrać zakładkę Napisy oraz kliknąć przycisk Dodaj. Następny krok to wybranie opcji Prześlij plik.

napisy youtube z pliku

Eksportowane pliki powinny zostać przygotowane w aplikacji dedykowanej tworzeniu napisów do filmów, takiej jak np. Subtitle Edit, NapiProjekt, Napisy24, DirectVobSub, Subtitle Workshop, AviSubtitler czy też SubRip. Jeśli chodzi o format pliku, tutaj użytkownik ma pełną dowolność. Edytor YouTube poradzi sobie z rozszerzeniami, takimi jak: .ser, .sub, .sbv, .mpsub, .lrc, .cap, .smi, .sami, .rt, .vtt, .ttml czy też .dfxp. W przypadku mniej doświadczonych użytkowników zalecane jest skorzystanie z jednego z dwóch podstawowych typów rozszerzenia — SubRip (.srt) lub SubViewer (.sbv).

Więcej informacji na temat automatycznych napisów YouTube oraz przydatnych podpowiedzi związanych z dodawaniem napisów z poziomu edytora YouTube Studio można znaleźć na oficjalnym kanale YouTube Creators.

Napisy YouTube — dlaczego warto je dodać?

Wiedza na temat tego, jak dodać napisy do filmu na YT jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki niej można dotrzeć do szerszej widowni.

Po dodaniu napisów materiał jest zrozumiały dla osób mówiących w innych językach, użytkowników, którzy odtwarzają filmy bez dźwięku, a także osób niesłyszących oraz niedosłyszących.

Na korzyść dodawania napisów YouTube przemawiają także statystyki:

  • średni zasięg filmów z napisami jest o 16% wyższy niż w przypadku materiałów bez napisów,
  • 80% internautów ogląda filmy do końca, jeśli zawierają one napisy,
  • badania Facebooka pokazują, że dodanie napisów do filmu może wydłużyć czas oglądania o 12%,
  • nawet 85% filmów jest oglądanych bez dźwięku.

Zdecydowanie warto sprawdzić tę funkcjonalność w serwisie YouTube i korzystać z niej przy okazji publikowania materiałów wideo w serwisie.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.