Jak dbać o baterię w laptopie? Praktyczne wskazówki

27.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak dbać o baterię w laptopie? Praktyczne wskazówki
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Laptopy to urządzenia, których głównym atutem jest mobilność. To cecha szczególnie dla nas ważna zarówno w kontekście pracy czy nauki, jak i rozrywki. Dlatego też laptopy, które nie wymagają stałego zasilania prądu są tak często wybierane przez różne grupy użytkowników – są wygodne w podróży, na wakacjach, na wyjazdach biznesowych czy na uczelni. Kluczowa dla mobilności laptopa jest bateria. Warto o nią zadbać, by jak najdłużej cieszyć się długą pracą na baterii naszego notebooka. Jak dbać o baterię w laptopie? Co robić, by jej dobra kondycja służyła jak najdłużej? Przeczytaj kilka wskazówek.

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie? 

Starzenia się baterii nie można niestety całkiem uniknąć, ale można je opóźnić, wiedząc jak dbać o baterię w laptopie. Odpowiadając na poniższe pytania, przedstawiamy wskazówki, do których warto się zastosować, chcąc wydłużyć żywotność baterii w laptopie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się długim czasem pracy na pełnym naładowaniu przez wiele lat.

1. Nie rozładowuj baterii do zera

Wszyscy pamiętamy, jak wiele lat temu niemal wszyscy producenci baterii zalecali jej formatowanie przed pierwszym użyciem. Należało rozładować ją do zera, by później naładować do maksimum. Obecne baterie do laptopa już nie wymagają takiego zabiegu. Wręcz przeciwnie – rozładowywanie ich do końca jest dla nich niekorzystne.

Nie został nigdy określony jeden, idealny poziom, przy którym należy podłączyć ładowarkę. Jednak wielu ekspertów jest zdania, że jest to przedział od 20% do 80%. Mówimy tu oczywiście o najpopularniejszym typie baterii, takim jakim jest bateria litowo-jonowa oraz litowo-polimerowych.

2. Nie podłączaj laptopa na stałe do zasilania

Spora część osób traktuje laptopa podobnie, jak komputer stacjonarny, co oznacza stałe podłączenie do zasilania. Jest to szkodliwe dla żywotności akumulatora, gdyż oznacza bardzo często jego podładowywanie. Znacznie korzystniejsze jest podłączanie laptopa do zasilacza, kiedy poziom energii spadnie poniżej 30 procent.

3. Rozsądnie korzystaj z trybu uśpienia laptopa

Jedną z przydatnych funkcji oszczędzania energii w systemach operacyjnych jest przechodzenie w stan hibernacji. Opcja ta jest bardzo praktyczna, jednak powinniśmy korzystać z niej z rozsądkiem. Jeśli nasz laptop przechodzi w stan hibernacji to nie oznacza, że nie zużywa energii. Jest ona po prostu zużywana w mniejszym zakresie.

Niektóre z osób potrafią zostawiać tak laptopa nawet na całą noc, co zdecydowanie nie sprzyja trwałości baterii. Nie wspominając o osobach, które praktycznie nigdy nie wyłączają swoich laptopów. Tak więc jeśli nie planujemy korzystać z laptopa przez kilka kolejnych godzin (bądź dni), po prostu go wyłączajmy. W ten sposób możemy znacznie przedłużyć żywotność baterii w laptopie.

4. Zmniejsz zużycie energii

Kolejny sposób na zadbanie o baterię w laptopie to zmniejszenie zużycia energii przez nasz laptop. To logiczne – im mniej energii laptop będzie zużywał, tym rzadziej będzie wymagał ładowania i tym wolniej będzie starzeć się bateria. Jak dbać o baterię w laptopie zmniejszając zużycie energii?

  • Redukuj jasności ekranu – w pełnym świetle dziennym nie ma potrzeby, by świecił się z maksymalną jasnością
  • Wyłączaj modułu Bluetooth – gdy z niego nie korzystasz
  • Usuwaj zbędne programy – rób to regularnie również dla bezpieczeństwa
  • Wyłączaj podświetlenia klawiszy – gdy nie jest ono potrzebne, czyli w jasny dzień

5. Odłączaj zbędne urządzenia

Czy na pewno potrzebujesz wszystkich urządzeń zewnętrznych, które są niemal na stałe podłączone do Twojego laptopa? Wiele z nich używasz tylko raz na jakiś czas i nie ma potrzeby, by pozostawały podłączone.

Mowa tu przede wszystkim o zewnętrznych dyskach HDD, wentylatorach, a nawet tak egzotycznych urządzeniach jak dyfuzory zapachów, odkurzacze do klawiatury, czy elektryczne podstawki pod kubki na kawę. Odłączając część z nich odciążymy baterię i z całą pewnością przyczynimy się do wydłużenia jej żywotności.

6. Nie przegrzewaj laptopa

Zbyt wysoka temperatura wewnątrz naszego laptopa zdecydowanie nie sprzyja kondycji jego baterii. O zachowanie odpowiedniej temperatury możemy zadbać chociażby poprzez chłodzenie laptopa oraz regularne czyszczenie otworów wentylacyjnych, używając odpowiednich kosmetyków biurowych.

Możemy do tego użyć sprężonego powietrza, które odpowiednio ukierunkowane w stronę wylotów wentylacyjnych, na pewno nieco oczyści znajdujący się w środku wentylator. Przeczyśćmy przy okazji samą kratkę wentylacji. Pamiętajmy, że laptop czyścimy tylko, gdy jest on wyłączony.

jak dbać o baterię w laptopie

Akcesoria do laptopa pomagające dbać o baterię

Oprócz tych kilku trików, warto pomyśleć również o akcesoriach do laptopa, pomagających nieco zmniejszyć tempo zużywania się baterii. Na rynku jest ich wiele, warto wspomnieć między innymi o:

  • Zewnętrznej baterii do laptopa z USB – bardzo praktyczny gadżet spełniający rolę zapasowej baterii do laptopa, którą podłączamy, gdy padnie nam bateria główna. Taka uniwersalna bateria powinna pasować do większości popularnych laptopów. Dzięki portowi USB można ładować też inne urządzenia przenośne.
  • Wentylatorze chłodzącym na USB – spełnia tę samą funkcję co podkładka chłodząca, ale ma tę zaletę, że przy okazji może też schłodzić i nas. Taki przenośny wentylatorek USB nie zajmuje dużo miejsca i możemy go zabrać ze sobą choćby do pociągu.
  • Podstawkach chłodzących  pomagają chłodzić spód laptopa. Zasada działania podkładek jest różna w zależności od modelu, jednak wszystkie pomagają chronić urządzenie przed przegrzaniem. Podstawka chłodząca przyczynia się zatem do ochrony baterii i opóźnia jej zużywanie się.

Może Cię zainteresować:

Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.