Search icon

Bezpieczne przechowywanie haseł. 5 najlepszych menedżerów haseł

02.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Bezpieczne przechowywanie haseł. 5 najlepszych menedżerów haseł
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wielu z nas ma problem z zapamiętywaniem haseł do różnych serwisów. Badanie z marca 2021 roku pokazało, że co piąty Polak używa za prostego hasła, a niektórzy mają zwyczaj używania tego samego hasła do wielu stron, co jest bardzo złym pomysłem. Jeżeli ktoś pozna nasze hasło do Facebooka, może spróbować za jego pomocą zalogować się również na skrzynkę mailową. Dlatego warto wybierać inne hasło do każdego serwisu, by nie utracić dostępu do wielu kont na raz. Regularna zmiana haseł to też skuteczna metoda ochrony przed atakami hakerów.  

Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze jest korzystanie z menedżera haseł. Co to jest i dlaczego to lepszy wybór niż zapisywanie haseł w przeglądarce?  

Co to jest menedżer haseł?  

Menedżer haseł to narzędzie do bezpiecznego przechowywania wszystkich potrzebnych danych logowania do różnych witryn.

Dodatkowo potrafi wygenerować mocne hasła i nie pozwala na korzystanie z tych słabszych i powszechnych w Internecie (np. 123456).  

Wystarczy zapamiętać tylko jedno hasło główne, które jest potrzebne do uruchomienia menedżera, który automatycznie uzupełni każde kolejne okno logowania. To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Przechowywane dane są zaszyfrowane, a my musimy zadbać jedynie o mocne hasło do menedżera.  

Najlepszy menedżer haseł – TOP 5 2021

Programów umożliwiających bezpieczne przechowywanie haseł jest całkiem sporo. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze, które zyskały najlepsze opinie użytkowników. 

KeePass 

KeePass jest całkowicie darmowym menedżerem haseł o otwartym kodzie źródłowym. Poleca go wielu specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w Internecie. Oferuje mnóstwo możliwości, a do wyboru jest wiele kompatybilnych wtyczek, które rozszerzają jego funkcje. Stworzone bazy danych są szyfrowane, dzięki czemu przechowywanie haseł jest bardzo bezpieczne.  

Menedżer można zainstalować na komputerze (wersja PC) i na smartfonie (wersja mobilna). Synchronizacja między urządzeniami wymaga wrzucenia bazy danych na dysk w chmurze, np. Dropbox lub Google Drive.  Warto przeznaczyć trochę czasu na konfigurację i otrzymać bardzo dobry magazyn haseł. Program może okazać się zbyt trudny i nieintuicyjny dla niektórych osób, dlatego początkujący użytkownicy raczej będą go unikać.  

KeePass

1Password 

1Password to jeden z najbardziej znanych wieloplatformowych menedżerów haseł i informacji poufnych, który zapewnia szyfrowanie metodą end-to-end. Zgodny jest z najbardziej rygorystycznymi standardami branżowymi dotyczącymi poufności, integralności i dostępności danych. Nie tylko generuje silne hasła i ostrzega o ich ewentualnym wycieku, ale ma również funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego. Działa szybko i sprawnie, umożliwia zarządzanie danymi kilku różnych użytkowników. 

Program nie jest darmowy – minimalny koszt to 3 dolary miesięcznie, ale można przetestować go za darmo przez 14 dni.   

1Password menedżer haseł

LastPass

LastPass to popularny menedżer haseł, który jest bardzo wygodny w użyciu dzięki intuicyjnemu interfejsowi. Działa zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Jednak synchronizacja haseł między urządzeniami wymaga nabycia płatnej wersji programu. Menedżer pomaga w wypełnianiu formularzy, analizuje wpisywane dane i ostrzega kiedy nadejdzie czas by zmienić hasło lub hasła są powtarzalne.   

Wiele osób może odstraszać fakt, że LastPass padł ofiarą hakerów, przez co nieuprawnione osoby miały dostęp do adresów e-mail użytkowników i zaszyfrowanych haseł głównych. Na szczęście zareagowano szybko, co zapobiegło dalszemu wyciekowi, ale obawa użytkowników pozostała.  

LastPass menedżer haseł

Dashlane 

Dashlane to kolejny program ułatwiający przechowywanie haseł. Obsługa menedżera jest bardzo prosta i intuicyjna. Przy pomocy jednego kliknięcia wygenerujemy silne hasło albo wypełnimy wybrany formularz. Dane mogą być przechowywane lokalnie lub zsynchronizowane i zarchiwizowane w chmurze. Dashlane automatycznie synchronizuje się ze wszystkimi urządzeniami, nawet jeżeli działają na różnych systemach. Oferuje też funkcję cyfrowego portfela, w którym można przechowywać paragony, co ułatwia zakupy przez Internet.  

Twórcy zapewniają, że dostęp do informacji na koncie ma tylko użytkownik, a oni sami nie mogą ich zobaczyć. Hasło główne nie jest przechowywane, dzięki czemu menedżer jest mniej podatny na ataki. 

Dashlane menedżer haseł

Sticky Password

Sticky Password jest bardzo prosty w obsłudze nawet dla osób początkujących. Bez problemu wygeneruje silne hasła i automatycznie wypełni strony logowania oraz formularze. 

Menedżer wyróżnia zabezpieczenie biometryczne, dzięki któremu możemy zalogować się przy pomocy odcisku palca. Niestety jest ono dostępne tylko w płatnej wersji programu. Chcąc zsynchronizować komputer z urządzeniem mobilnym również trzeba nabyć wersję premium, podobnie jak w przypadku LastPass i Dashlane. Dodatkowo zaszyfrowane dane możemy przenosić na inne urządzenia przy pomocy Wi-Fi. Istnieje też możliwość przechowywania zapasowej kopii danych w chmurze.  

stickypassword

Czy przechowywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne? 

Większość przeglądarek jest wyposażona w funkcje zapamiętywania i synchronizacji haseł. Takie rozwiązanie ma jednak sporo wad.  W przypadku, kiedy ktoś skorzysta z naszego komputera, ma łatwy dostęp do wszystkich zapisanych haseł. Może wtedy logować się w naszym imieniu bezpośrednio lub łącząc się zdalnie z urządzeniem. Tracąc urządzenie utracimy również zapisane hasła, np. w sytuacji kradzieży. Menedżer haseł przechowuje dane w chmurze (lub na dysku przenośnym jeśli tak go skonfigurujemy), co jest bardziej praktyczne, umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie z wielu różnych urządzeń czy przeglądarek. 

Czy to oznacza, że nigdy nie powinniśmy zgadzać się na zapamiętywanie haseł przez naszą przeglądarkę? Niekoniecznie. Jeżeli logujemy się do stron, na których bezpieczeństwo danych konta nie ma dla nas większego znaczenia, można spokojnie zapisać hasło w przeglądarce. Przykładowo, szukając informacji na forum internetowym, na którym nie zamierzamy dłużej pozostać i zakładamy tam konto wyłącznie do zadania konkretnego pytania lub przeczytania wybranego tematu. Jednak logując się do ważnych miejsc, bezpieczniej jest używać dobrego menedżera haseł.  

nano google news

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.