Bezpieczny internet na wakacjach. Jak korzystać z sieci podczas wyjazdów?

07.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Bezpieczny internet na wakacjach. Jak korzystać z sieci podczas wyjazdów?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystanie z Internetu na urlopowym wyjeździe jest niezbędne, by uzyskać podstawowe informacje, wykonać przelew, czy łatwo skontaktować się ze znajomymi. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu podczas wyjazdu? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym wrażliwe informacje nigdy nie wyjdą poza smartfona czy laptop. Sprawdź, jak uchronić się przed potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami w czasie wakacji.

Spis treści:

Unikaj publicznych sieci Wi-Fi

Korzystanie z mobilnego Internetu za granicą jest najczęściej dość drogie. Dlatego turyści tak często używają ogólnodostępnych hotspotów – hotelowych lub publicznych. Jednak niesie to za sobą pewne zagrożenia, gdy nie przestrzegamy pewnych zasad.

Publiczne sieci Wi-Fi i darmowy Internet są dość często narażone na ataki hakerskie i kradzież danych. Logowanie się na strony, czy wykonywanie przelewów najlepiej realizować, gdy nie łączymy się z takim punktem dostępowym.

Hasła do portali społecznościowych, skrzynki pocztowe, czy informacje o koncie bankowym mogą zostać skradzione. Wielu turystów po połączeniu z nieznaną, otwartą siecią Wi-Fi udostępnia ważne dane, z czym często wiążą się kolejne problemy.

Bezpieczny Internet na wakacjach to przede wszystkim unikanie publicznych sieci. Warto ograniczyć sobie dostęp do Internetu, kiedy nie ma pewności co do bezpiecznego połączenia. Mimo wyższej ceny mobilnego transferu, w niektórych sytuacjach powinien to być pierwszy wybór. Jeśli chodzi o publiczne sieci, najlepiej korzystać tylko z pewnych hotspotów –  chociaż w tym właśnie problem, że niezorientowanej osobie trudno ocenić, czy dany hotspot zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa lub czy faktycznie należy do firmy, której można zaufać.

Zobacz także: Czy 4G LTE zapewnia dobrą prędkość Internetu?
Co to jest LTE i jak działa? Od czego zależy prędkość internetu LTE?

Kiedy korzystać z publicznego Wi-Fi?

Aby sprawdzić drogę do najbliższej restauracji lub wyszukać informacje o otaczających atrakcjach na wakacjach, publiczne Wi-Fi w zupełności wystarczy.

Bezpieczne Wi-Fi na wakacjach

Korzystaj z VPN

Jeśli to możliwe, warto korzystać z połączenia VPN, dzięki czemu przesyłanie danych będzie lepiej zabezpieczone. W przypadku ataku hakerskiego, dane są lepiej  chronione, a dostęp do nich nie jest taki prosty. Więcej o VPN dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak działają hakerzy?

Warto znać pewne sposoby działania cyberprzestępców, bo można spotkać się z ich działaniami szczególnie podczas wypoczynku za granicą.

Cyberprzestępcy bardzo często tworzą oni sieci Wi-Fi podobne do publicznych hotspotów hoteli, czy restauracji i po połączeniu mogą zyskać dostęp danych użytkowników.

Najlepiej przyjąć założenie, że darmowe, publiczne i bezpieczne Wi-Fi na wakacjach praktycznie nie istnieje.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu na wakacjach

Podczas odpoczynku na wakacjach – niezależnie od miejsca, należy zadbać o  bezpieczeństwo swoich danych. Pamiętaj o tych zasadach, a ochronią cię przed cyberprzestępcami:

 1. Wyłącz funkcję automatycznego wyszukiwania i łączenia się z siecią Wi-Fi. Wiele smartfonów ma tę opcję uruchomioną domyślnie.
 2. Nie korzystaj z aplikacji, których nie musisz używać podczas wakacji. Najważniejsze, by nie logować się do banków lub social mediów po połączeniu z publicznym hotspotem. Najlepiej wszystkie te aplikacje zatrzymać na czas wyjazdu lub wylogować się z nich.
 3. Jeśli używasz laptopa, włącz Firewall, a najlepiej także program antywirusowy (Windows 10 ma te funkcje już wbudowane).
 4. Używaj mocnych haseł i do każdego konta innego hasła – w razie ataku hakerskiego dostęp będzie trudniejszy.
  Przeczytaj więcej o zasadach tworzenia silnych i bezpiecznych haseł.
 5. W miarę możliwości korzystaj z połączenia VPN (ale wybierz odpowiednią usługę jeszcze przed wyjazdem). W ten sposób wszystkie dane przesyłane do sieci są odpowiednio szyfrowane i zabezpieczane (dotyczy to także publicznych hotspotów).
 6. Pilnuj telefonu – kradzieże takich urządzeń zdarzają się stosunkowo często podczas wakacji. Znajduje się tam dużo wrażliwych informacji, które cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać, zanim zdążysz zablokować numer lub zmienić hasła. A wiadomo, że podczas wyjazdu zagranicznego nie jest to takie proste.
 7. Przed wyjazdem zagranicznym najlepiej usunąć z telefonu newralgiczne dane, które nie będą nam potrzebne, oraz zrobić kopię zapasową.
 8. Jeśli chcesz trzymać dane lub hasła na smartfonie, najlepiej użyj odpowiedniej aplikacji do szyfrowania danych (np: KeePassX), oraz bardzo mocnego hasła. W żadnym wypadku nie trzymaj haseł w otwartych plikach i notatkach
 9. Dobrym pomysłem jeszcze przed wyjazdem na wakacje będzie zainstalowanie aplikacji lokalizującej smartfon lub uaktywnienie funkcji resetującej smartfon w przypadku zgubienia czy kradzieży. Odpowiedni program może pomóc go odnaleźć (np: zostawisz smartfon na stole w restauracji), albo zablokować i wyczyścić dane, gdy złodziej będzie próbował się do niego włamać.

Bezpieczne Wi-Fi na wakacjach to tylko to, które samodzielnie udostępnisz, więc możesz wykupić jeden duży pakiet danych i udostępnić go całej swojej rodzinie ze swojego telefonu, aby mogli mieć bezpieczny dostęp do Internetu.

Nawet zaufane sieci publiczne mogą padać ofiarą ataków hakerskich i kradzieży danych użytkowników. Bankowość online, czy też logowanie się do różnych stron to rzeczy, które należy robić tylko gdy masz pełną pewność co do połączenia. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu na wakacjach, jeśli są odpowiednio przestrzegane, zabezpieczą cię przed zagrożeniami w sieci.

bezpieczny Internet na wakacjach

Korzystaj z VPN – zabezpiecz swoje dane w prosty i szybki sposób

Podczas wyjazdu wakacyjnego można zadbać o bezpieczeństwo w Internecie korzystając z VPN. Jest to technologia, dzięki której przesyłane dane są odpowiednio szyfrowane. Samo korzystanie z VPN jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Warto uważnie wybrać i zdecydować z jakiego VPN najlepiej korzystać. Na rynku znajdziemy bardzo dużo aplikacji mobilnych, programów, czy też stron, które udostępniają takie usługi – bezpłatne i płatne.

Płatne aplikacje VPN

Płatne propozycje są najczęściej właśnie tymi najskuteczniejszymi. Można mieć pewność, że nawet atak hakerski nie wystarczy, by wrażliwe informacje zostały wykradzione.

Jaki VPN wybrać? Zobacz wszystko o połączeniu VPN:
Co to jest VPN? Dlaczego warto z niego korzystać? Darmowe i płatne VPN

Darmowy VPN na smartfonie

Na wakacjach najczęściej korzysta się ze smartfona – jest on po prostu zawsze pod ręką. Przed wyjazdem można wykupić usługę VPN, zainstalować wybraną aplikację i uruchamiać ją zawsze, gdy zamierzasz połączyć się z publicznym hotspotem – nawet bez udostępniania jakichkolwiek informacji.

Za dobry VPN nie trzeba płacić zwykle zbyt dużo, na rynku jest także wiele w pełni darmowych programów, które spełnią swoje zadanie na te kilka dni urlopu. Taka aplikacja będzie szczególnie istotna podczas odpoczynku za granicą. VPN w pewien sposób zapewni bezpieczny Internet na wakacjach.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.