Co wiemy o iPhone 16? Modele, specyfikacja, cena i data premiery

30.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co wiemy o iPhone 16? Modele, specyfikacja, cena i data premiery
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podsumowujemy dotychczasowe plotki o iPhone 16. Premiera odbędzie prawdopodobnie we wrześniu tego roku, ale w sieci znaleźć można już wiele informacji na temat tych smartfonów. Wiemy, jak prawdopodobnie wyglądać będą wszystkie smartfony z serii iPhone 16, jaka będzie ich specyfikacja techniczna oraz jakie nowe funkcje będą oferować. Znaleźliśmy nawet doniesienia o tym, ile będzie kosztować iPhone 16. Oczywiście to wszystko to tylko przypuszczenia, ale co roku zdecydowana większość z nich się sprawdza.

iPhone 16 – jakie będą modele?

Apple przyzwyczaiło nas do tego, że już od dość dawna co roku pojawiają się cztery nowe modele. Będzie zatem podstawowy iPhone 16 z ekranem o przekątnej 6,1 cala oraz iPhone 16 Plus z wyświetlaczem, którego rozmiar to 6,7 cala.

Firma szykuje podobno zmiany w smartfonach linii Pro.

Mniejszy, czyli iPhone 16 Pro ma zyskać 6,3-calowy wyświetlacz (dokładnie 6,27), a iPhone 16 Pro Max powiększy się do rozmiarów wynoszących 6,9 cala (dokładnie 6,85).

iPhone 16 - wygląd

Jak będzie wyglądać iPhone 16?

Ogólny projekt nie ulegnie jednak zmianie, więc zarówno standardowe iPhoney 16 oraz modele Pro wyglądać będą podobnie do swoich poprzedników.

W standardowych modelach niewielkie zmiany konstrukcyjne dotyczyć będą między innymi przycisków. Firma wykorzysta znany z iPhone’ów 15 serii Pro przycisk czynności, który można zaprogramować tak, by uruchamiał wybrane przez użytkownika funkcje. Zastąpi on przełącznik, który służy do włączania dźwięków lub ich wyciszania. Zupełną nowością będzie przycisk służący do robienia zdjęć i nagrywania filmów, który ma działać tak, jak przycisk migawki w aparacie fotograficznym. Zlokalizowany będzie on po prawej stronie, tak by łatwo było z niego korzystać, gdy smartfon będzie zorientowany w pozycji poziomej.

iPhone 16 - bok telefonu

Inna kosmetyczna zmiana dotyczy kształtu wyspy na tylne obiektywy w standardowym modelu. Ma ona przyjąć kształt pastylki/pigułki. Wiązać się to będzie ze zmianą układu obiektywów na pionowy zamiast ukośnego, ale więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części. Lampa błyskowa zostanie przeniesiona poza wspomnianą wyspę.

Plotki dotyczące wariantów kolorystycznych są różne. Jedni sugerują, że pojawi się niebieski, różowy, żółty, zielony, czarny, biały i fioletowy, a inni, że czarny, zielony, różowy, niebieski i biały. W przypadku modeli serii Pro mają to być następujące kolory: czarny, biały lub srebrny, szary lub naturalny tytan oraz różowy odcień złota.

W sieci pojawiło się także wiele makiet, które rzekomo prezentują, jak wyglądać będą nowe iPhone’y. Widać, że w związku z powiększeniem wyświetlaczy w modelach serii Pro, zwiększy się także ich rozmiar. Będą one wyższe i szersze od obecnych modeli, ale grubość nie ulegnie zmianie.

Aparat w iPhone 16

Tutaj także szykuje się spora zmiana. W standardowych modelach ma się pojawić nowy układ obiektywów. Będą one ustawione pionowo, jeden pod drugim. Pozwoli to na nagrywanie wideo przestrzennego, które póki co oglądać można jedynie za pośrednictwem gogli Vision Pro.

Mniejszy ze smartfonów Pro ma zyskać obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym, który obecnie montowany jest jedynie w modelu Pro Max.

W modelach Pro wprowadzony zostać ma 48-megapikselowy ultraszerokokątny aparat, który pozwoliłby na lepsze zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. Ma być on wyposażony w ośmioczęściowy obiektyw hybrydowy z dwoma szklanymi elementami i sześcioma elementami z tworzywa sztucznego. Zmiany dotyczyć mają także pozostałych tylnych obiektywów, w tym znacznego zwiększenia wartości zoomu optycznego w modelu Pro Max, ale te plotki wydają się mało wiarygodne.

iPhone 16 - tył

iPhone 16 – wyświetlacz

W nowych modelach iPhone’ów Apple wykorzystać ma technologię mikrosoczewek (MLA – Micro Lens Array). Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że zwiększa się jasność wyświetlacza bez zwiększenia zużycia pobieranej przez niego energii.

Kolejną nowością będzie rozwiązanie o nazwie Border Reduction Structure (BRS), co w praktyce oznaczać będzie zwężenie ramek wokół ekranu bez negatywnego wpływu na jakość wyświetlanego obrazu.

Nie wiadomo czy rozwiązanie dotyczyć będzie jedynie smartfonów serii Pro czy wszystkich czterech modeli.

iPhone 16 – procesor i wydajność

We wszystkich czterech modelach zadebiutuje czip A18, ale prawdopodobne jest, że tak jak w poprzednim roku, modele serii Pro otrzymają jego lepszą wersję, czyli A18 Pro. Jedną z różnic ma być znacznie lepszy silnik neuronowy z większą liczbą rdzeni (obecnie firma stosuje 16‑rdzeniowy system Neural Engine).

Nowe czipy wytwarzane mają być w nowym, 3-nanometrowym procesie technologicznym oznaczonym jako N3E.

Jeśli już o wydajności mowa, to według dotychczasowych doniesień, wszytki cztery modele iPhone 16 wyposażone będą w 8 GB pamięci operacyjnej RAM.

iPhone 16 – łączność

Modele iPhone 16 serii Pro prawdopodobnie wyposażone zostaną w modem Qualcomm Snapdragon X75, który oferuje obsługę standardów sub-6Ghz oraz mmWave 5G, a dodatkowo korzysta ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu polepszenia jakości połączenia. Jest do tego o około jedną czwartą mniejszy od poprzedniego X70 i zużywa o około 20% mniej energii. Standardowe modele nadal korzystać będą z modemów Snapdragon X70.

Nowością będzie także obsługa Wi-Fi 7 w iPhone’ach serii 16 Pro.

Sztuczna inteligencja w iPhone 16

Funkcje sztucznej inteligencji, które wprowadzone zostaną w nowych iPhone’ach, poznaliśmy podczas tegorocznej konferencji WWDC. Zaprezentowano na niej system Apple Intelligence, który będzie zintegrowany między innymi z iOS 18. Zgodnie z oficjalnymi informacjami obsługiwany będzie on przez urządzenia z czipami A17 Pro oraz M1 i nowszymi. Oczekuje się, że procesory serii A18 umożliwią obsługę wszystkich funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. Co więcej, analitycy przewidują, że niektóre funkcjonalności Apple Intelligence ograniczone będą do iPhone’ów serii 16.

Warto też wspomnieć, że nowe iPhone’y będą wyposażone w ulepszony mikrofon, który wpłynie na lepszą jakość komunikacji z asystentem głosowym Siri.

Bateria

Plotki sugerują, że modele iPhone’ów 16 serii Pro będą wyposażone w baterie budowane w formie stosu. Charakteryzują się one większą pojemnością i dłuższą żywotnością przy tych samych rozmiarach.

Co więcej, zwiększy się także moc ładowania przewodowego do około 40 watów i bezprzewodowego MagSafe do 20 watów, co znacznie przyśpieszy ten proces.

Czy będzie składany iPhone?

Plotki o składanym iPhonie pojawiają się od dawna. Wzmianki pojawiły się już w 2016 roku podczas, gdy pierwszy składany smartfon zadebiutował w 2018 roku (Royole FlexPai).

Jednak według najnowszych doniesień, które opublikowane zostały przez analityków z firmy TrendForce, iPhone ze składanym ekranem nie pojawi się przed 2027 rokiem.

Przyczyn, dla których Apple zwleka jest kilka. Po pierwsze, składane smartfony nadal nie są hitem sprzedaży, a zainteresowanie nimi jest znikome. Tego typu urządzenia stanowią zaledwie 1,5% globalnego rynku smartfonów. Po drugie, Apple nie chce wykorzystywać niedoskonałych technologii. Producenci takich smartfonów nadal borykają się z kłopotami dotyczącymi między innymi jakości i trwałości składanych wyświetlaczy.

Czego nie zobaczymy w nowych iPhone’ach?

Wielu pyta czy będzie iPhone 16 mini. Wszystko wskazuje na to, że nie. Firma zrezygnowała z tego modelu w 2022 roku, kiedy to zastąpiła „małego iPhone’a” modelem 14 Plus. Na decyzję wpłynąć miał niski poziom sprzedaży modelu iPhone’ów 12 oraz 13 mini.

Nie będzie także iPhone 16 Ultra. Swego czasu analitycy pisali o największym i najlepszym modelu iPhone serii 16, który miał być pozbawiony jakichkolwiek portów. Plotki na ten temat ucichły już jakiś czas temu.

Z bardziej przyziemnych rzeczy warto wspomnieć o braku technologii ProMotion, czyli adaptacyjnego odświeżania ekranu w podstawowych modelach iPhone 16. W tym roku nie doczekamy się również całkowitego pozbycia się Dynamic Island na rzecz kamery rozpoznawającej twarz „ukrytej pod ekranem”.

Kiedy wychodzi iPhone 16?

Dokładna data nie jest jeszcze znana. Najbardziej prawdopodobne jest, że pojawia się one we wrześniu. Przypomnijmy, że iPhone’y serii 13, 14 oraz 15 debiutowały w poprzednich latach właśnie w tym miesiącu.

iPhone 16 – cena

Ile będzie kosztować iPhone 16? Ten temat zazwyczaj pozostaje tajemnicą do dnia premiery nowych urządzeń. Mówi się jedynie o tym, że nowe modele będą droższe od poprzedników. Wiąże się to między innymi ze wzrostem cen komponentów wykorzystywanych do ich produkcji.

Źródła: macrumors, androidauthority, tomsguide, cnet

Aktualnie dostępne modele iPhone

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.