iPhone 16, Apple Watch Series 10 i inne premiery Apple. Podsumowanie konferencji

10.09.2024 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
iPhone 16, Apple Watch Series 10 i inne premiery Apple. Podsumowanie konferencji
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W poniedziałek odbyła się konferencja „It’s Glowtime”, podczas której firma Apple zaprezentowała swoje nowe produkty. Zgodnie z zapowiedziami analityków w trakcie tego wydarzenia zadebiutowały cztery nowe smartfony – iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max. Poza tym, pojawiły się także nowe smartwatche Apple Watch Series 10 oraz słuchawki AirPods 4. odświeżono także AirPods Max, a AirPods Pro 2 zyskały nowe funkcje związane z ochroną słuchu.

Sprawdziła się zdecydowana większość przewidywań na temat iPhone’ów 16, które były publikowane przed konferencją, więc nie było wielu zaskoczeń. W tym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na temat wszystkich nowości, które pokazała firma Apple. Takie podsumowanie pomoże Wam zapoznać się ze specyfikacją iPhone 16 i innych nowych urządzeń, dzięki czemu będziecie mogli podjąć przemyślane decyzje zakupowe.

iPhone 16 i iPhone 16 Plus

Wbrew temu co zapowiadali analitycy, w standardowych modelach iPhone serii 16 zastosowano takie same rozmiary wyświetlaczy, co w przypadku poprzedniej generacji, czyli 6,1 oraz 6,7 cala. Co więcej, Obudowy również wykonane są z aluminium, a ekran chroniony jest przez warstwę Ceramic Shield.

W obu modelach zastosowano wyświetlacz Super Retina XDR, który ma niemal takie same parametry jak w przypadku poprzedniej generacji tych smartfonów. Różnica jest jednak to, że minimalna jasność w nowych modelach wynosi 1 nit, co z pewnością przyda się tym, którzy często korzystają z iPhone’ów w nocy i zdają sobie sprawę z tego jak mocno wyświetlacz świeci w oczy, nawet przy minimalnej jasności. Ta z pozoru nieistotna zmiana może mieć zatem duże znaczenie w praktyce.

Zarówno iPhone 16, jak i iPhone 16 Plus został wyposażony w nowy czip A18 z 6‑rdzeniowym CPU z 2 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi, nowym 5-rdzeniowym GPU oraz nowym 16-rdzeniowym silnikiem Neural Engine, który jest o 17% szybszy od swojego poprzednika.

Zmiany dotyczą także aparatu. Zastosowano główny obiektyw Fusion z 48 megapikselową matrycą, przysłoną ƒ/1,6 i systemem OIS z automatyczną stabilizacją matrycy, który obsługuje zdjęcia w rozdzielczości 24 i 48 MP. Dysponuje on także 2-krotnym zoomem optycznym do zdjęć 12 MP. Sporo nowości dotyczy obiektywu ultraszerokokątnego. Oferuje zoom w zakresie od 0,5x do 2x oraz fotografię makro. Największą nowością jest zapowiadana zmiana rozmieszczenia obiektywów względem siebie. Ułożone są one pionowo jeden pod drugim, co umożliwia wykonywanie zdjęć przestrzennych i wideo przestrzennego, które można oglądać za pomocą gogli Vision Pro.

iPhone 16

W przypadku nagrywania wideo nowością jest między innymi nagrywanie w formacie Dolby Vision 4K przy 24 kl./s, 25 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s oraz nagrywanie w skali makro. Kilka nowych możliwości zyskała także przednia kamera, ale jej specyfikacja techniczna nie uległa dużym zmianom.

Koniecznie wspomnieć trzeba o dwóch nowych przyciskach. Pierwszy to programowalny przycisk czynności znany z iPhone’ów 15 serii Pro, który umożliwia między innymi szybkie uruchamianie latarki oraz wielu innych funkcji. Drugi to zupełna nowość. We wszystkich czterech modelach pojawił się pojemnościowy przycisk do sterowania aparatem. Pozwala uruchamiać kamerę oraz sterować innymi parametrami, między innymi zoomem, głębią oraz ekspozycją.

Apple deklaruje, że dość znacznie wydłużył się czas pracy na baterii, a nowością jest także obsługa standardu Qi2, który pozwala na ładowanie bezprzewodowe ładowarkami MagSafe mocą do 25 W.

Na koniec dodajmy, że obudowa wykonana jest z aluminium, a smartfony są odporne na zachlapania, wodę oraz pył i spełniają wymagania klasy IP68.

iPhone’y 16 dostępne są w pięciu wariantach kolorystycznych:

  • Czarny,
  • Biały
  • Różowy,
  • Berylowa zieleń,
  • Ultramaryna.

iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max

Tak jak w poprzednim roku, obudowy smartfonów serii Pro wykonane zostały z tytanu. Z tyłu znajduje się teksturowane matowe szkło, a wyświetlacz chroni warstwa Ceramic Shield następnej generacji. Dodajmy też, że obudowa jest odporna na zachlapania, wodę oraz pył i spełnia wymagania klasy IP68.

Co ważne, zwiększono rozmiar wyświetlaczy Super Retina XDR. iPhone 16 Pro ma ekran o wielkości 6,3 cala i rozdzielczości 2622 na 1206 pikseli, a iPhone 16 Pro Max może pochwalić się wyświetlaczem, którego przekątna ma długość 6,9 cala, a rozdzielczość wynosi 2868 na 1320 pikseli. Podobnie jak w przypadku standardowych modeli, specyfikacja ekranów nie uległa zmianie. Wyjątkiem jest wspomniana już minimalna jasność, która wynosi 1 nit.

Nowe iPhone’y 16 serii Pro otrzymały czip A18 Pro wyposażony w 6‑rdzeniowe CPU z 2 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi, nowe 6‑rdzeniowe GPU i nowy 16‑rdzeniowy system Neural Engine.

Z tyłu znajdują się trzy obiektywy:

  • Fusion o rozdzielczości 48 MP z przysłoną f/1,78 i systemem OIS drugiej generacji z automatyczną stabilizacją matrycy. Dysponuje on 2-krotnym zoomem do zdjęć 12 MP;
  • Ultraszerokokątny obiektyw o rozdzielczości 48 MP z przysłona f/2,2;
  • Teleobiektyw 12 MP z 5-krotnym zoomem optycznym i przysłoną f/2,8.

Co ważne, 5-krotny zoom dostępny jest w obu modelach, zarówno 16 Pro, jak i 16 Pro Max.

iPhone 16 pro max

W przypadku nagrywania wideo, poza nowościami wspomnianymi w przypadku standardowych modeli, iPhone’y 16 serii Pro potrafią także nagrywać wideo w trybie filmowym w zwolnionym tempie (120 kl./s). Zmiany dotyczące przedniej kamery są niewielkie i takie same jak w przypadku standardowych modeli.

Nowością są także cztery mikrofony jakości studyjnej, które znacznie polepszą jakość rejestrowanego dźwięku. W trakcie konferencji zaprezentowano wiele opcji dotyczących sposobu rejestrowania dźwięku podczas nagrywania wideo.

W przypadku modeli serii Pro także zastosowano nowy przycisk do sterowania aparatem oraz przycisk czynności, który był już w poprzedniej generacji

Wydłużono również czas pracy na baterii oraz wprowadzono obsługę standardu Qi2, który pozwala na ładowanie bezprzewodowe ładowarkami MagSafe mocą do 25 W.

iPhone’y 16 serii Pro dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych:

  • Tytan czarny,
  • Tytan biały,
  • Tytan naturalny,
  • Tytan pustynny.

Wszystkie cztery nowe modele iPhone’ów zamawiać można od piątku, 13 września, a w sklepach pojawią się tydzień później, czyli 20 września.

Apple Watch Series 10

Zgodnie z przewidywaniami analityków obudowa zegarka Apple Watch Series 10 została przeprojektowana. Jest o 1 milimetr chudsza od poprzedniej generacji (grubość wynosi 9,7 mm), a w przypadku obu wariantów rozmiarowych ekran został powiększony do 42 oraz 46 mm. Mniejszy ma rozdzielczość 374 na 446 pikseli, a większy 416 na 496 pikseli.

Zegarki wyposażono w nowy czip S10 z 64-bitowym CPU i 4‑rdzeniowym systemem Neural Engine. Nowością jest głębokościomierz (do 6 metrów), aplikacja Głębokość oraz czujnik temperatury wody znane do tej pory jednie z modeli serii Ultra.

A skoro już o nowościach mowa, to warto wspomnieć o powiadomieniach o bezdechu sennym. To zupełnie nowa funkcja, która będzie także dostępna w zegarkach Apple Watch Series 9 oraz Apple Watch Ultra 2.

Apple Watch series 10

Co ważne, w Apple Watch Series 10 zastosowano zupełnie nowy wyświetlacz Retina OLED LTPO3 o szerokim kącie widzenia. Apple chwali się, że jest on do 40% jaśniejszy podczas oglądania treści pod dużym kątem.

Pozostałe elementy specyfikacji związane z monitorowaniem zdrowia, aktywności fizycznych oraz wykrywaniem upadków i wypadków, a także związaną z tym warstwą sprzętową nie uległy zmianie. Nie zmienił się także czas pracy na baterii. Nowością jest jednak szybkie ładowanie do 80% w około 30 minut.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o możliwości odtwarzania multimediów bezpośrednio z głośnika wbudowanego w zegarek, co nie było możliwe w poprzedniej generacji.

Apple Watch Series 10 z kopertą z aluminium i szkłem Ion‑X dostępny jest w kolorach onyks, różowe złoto oraz srebrny. Modele z kopertą z tytanu i szkłem szafirowym kupić można w innych wariantach kolorystycznych: łupek, złoty, naturalny.

Modele z aluminum obsługujące tylko sieć Wi-Fi kosztują 1999 złotych oraz 2199 złotych. A możliwość korzystania z sieci komórkowej dopłacić trzeba 500 złotych. Modele z tytanową kopertą kosztują 3499 złotych oraz 3799 złotych (zależnie od rozmiaru), ale tutaj funkcję Cellular otrzymujemy w cenie.

Brak Apple Watch Ultra 3 i Apple Watch SE 3. generacji

Wbrew zapowiedzią nie pojawiły się zegarki Apple Watch Ultra 3 oraz Apple Watch SE 3. generacji. Jedyną nowością jest nowe czarne wykończenie zegarka Apple Watch Ultra 2 oraz nowe paski i bransoleta Milanese Loop, która dostępna będzie zarówno w kolorze taty naturalny, oraz tytan czarny.

Apple Watch Ultra 2

Wszystkie nowe zegarki Apple Watch zamawiać można od dziś, a w sklepach pojawią się 20 września.

AirPods 4

Dużej zmiany doczekały się douszne słuchawki bezprzewodowe firmy Apple. Pojawiły się dwa nowe modele słuchawek AirPods 4. Wyglądają tak samo, ale droższe obsługa aktywną redukcję hałasu i inne funkcje z tym związane, które znane są z modeli AirPods Pro 2. Warto dodać, ze ich konstrukcja została zupełnie przeprojektowana.

W obu wariantach zastosowano czip H2, który znacznie polepszy jakość dźwięku w porównaniu do poprzedniej generacji. Umożliwił on także obsługę spersonalizowanego dźwięk przestrzennego z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy. W obu wariantach dostępne jest złącze USB-C i Bluetooth 5.3, a niezależnie od wersji etui jest odporne na pył, pot i wodę (IP54).

AirPods 4

Obie wersje posiadają dotykowe elementy sterujące, które umożliwiają między innymi sterowanie multimediami oraz odbieranie i zakańczanie połączeń głosowych. 

Model z obsługą aktywnej redukcji hałasu obsługuje dodatkowo dźwięk adaptacyjny, tryb kontaktu oraz wykrywanie rozmów. Co więcej, etui w droższej wersji współpracuje z ładowarkami z certyfikatem Qi oraz ma głośnik do obsługi aplikacji Znajdź.

Różnice dotyczą także czasu pracy na baterii. Maksymalnie wynosi on 5 godzin (4 z aktywną redukcją hałasu), a etui zapewnia 30 godzin słuchania (20 z aktywną redukcją hałasu)

Za standardowy model AirPods 4 zapłacić trzeba 649 złotych, a AirPods 4 z aktywną redukcją hałasu kosztują 899 złotych.

AirPods Max i AirPods Pro 2

W przypadku słuchawek AirPods Pro 2 wprowadzono nowe funkcje związane z ochroną słuchu:

  • Badanie słuchu,
  • Funkcja aparatu słuchowego,
  • Redukcja głośnych dźwięków.

Warto jednak podkreślić, że są to funkcje, które pojawią się wraz kolejnymi aktualizacjami oprogramowania słuchawek AirPods Pro 2. Firma Apple nie zaprezentowała AirPods Pro 3.

Niewielkiego odświeżenia doczekały się także słuchawki AirPods Max.

AirPods Max

Otrzymały port USB-C oraz nowe wersje kolorystyczne, ale to jedyne zmiany w tym przypadku.

Ceny AirPods Max i AirPods Pro 2 nie uległy zmianie. Wszystkie nowe słuchawki AirPods zamawiać można od dziś, a w sklepach pojawią się 20 września.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.