iPhone 15 Pro Max z peryskopowym obiektywem i zoomem x3?

15.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
iPhone 15 Pro Max z peryskopowym obiektywem i zoomem x3?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wciąż czekamy na premierę iPhone 14, jednak w sieci pojawiają się już pogłoski na temat kolejnej generacji. Zgodnie z najnowszymi przeciekami, najdroższy i największy wariant w gamie iPhone 15 dostanie peryskopowy obiektyw ze zbliżeniem optycznym.

iPhone 15 Pro Max z peryskopowym zoomem x3?

Dotychczas niemal każda generacja telefonów Apple mogła się poszczycić bardzo dobrą jakością zdjęć i filmów. Czasem jednak pewne rozwiązania trafiały tylko do większych i droższych odmian. Przykładem może być iPhone 6 Plus, który jako jedyny w tamtym czasie posiadał aparat z optycznie stabilizowanym obiektywem. Sprzedawany do dziś iPhone 12 Pro Max posiadał natomiast 2,5x zbliżenie optyczne i lepszy aparat z szerokim kątem widzenia.

Podobnie ma być w iPhone 15. Odmiany z dopiskiem „Pro” oznaczają wydajniejsze podzespoły, czy dodatkowe funkcjonalności. Oznaczenie „Max” oznacza natomiast większy rozmiar ekranu. iPhone 15 Pro Max jest więc najlepszym urządzeniem, które jest zarazem największe, najlepiej wyposażone i oczywiście także najdroższe.

Główny konkurent – Samsung Galaxy S22 Ultra – już teraz posiada peryskopowy aparat z dziesięciokrotnym zoomem.

Do tego w koreańskim flagowcu możemy liczyć na aż stukrotne zbliżenie cyfrowe. Połączenie obu tych możliwości pozwala dostrzec szczegóły krajobrazu czy budynków, które nie są czytelne dla ludzkiego oka. W topowym iPhone zbliżenie optyczne ma być mniejsze – trzykrotne. Do tego producent ma dołożyć 15-krotne zbliżenie cyfrowe.

Zasada działania i cena obiektywu peryskopowego

Zasada działania obiektywu peryskopowego jest dość ciekawa. Zestaw kilku ułożonych jedna za drugą soczewek mógłby wystawać poza obrys obudowy smartfona. Z tego względu cały układ jest ułożony pod kątem 90 stopni względem kierunku wykonywania zdjęć.

Aby móc „skręcić” wizjer obiektywu, producenci stosują lustro lub pryzmat – jak w peryskopach znanych z łodzi podwodnych.

Peryskopowy zoom w iPhone 15 pro max
Zasada działania obiektywu peryskopowego

W sieci znalazły się też informacje na temat kosztów zakupu aparatu peryskopowego. O ile zwykły aparat do smartfona kosztuje od 1,5 do 2 dolarów, obiektyw ze zbliżeniem optycznym kosztuje już kilkanaście dolarów. Z tego względu takie rozwiązanie trafia tylko do topowych modeli uznanych producentów.

Być może w kolejnej generacji (iPhone 16) obiektyw peryskopowy trafi także do mniejszego wariantu Pro.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.