Nie będzie iPhone 14 mini. Apple zrezygnowało z małego iPhone

30.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nie będzie iPhone 14 mini. Apple zrezygnowało z małego iPhone
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wielu użytkowników docenia możliwość kupienia kompaktowego smartfona z dobrym wyposażeniem. Jak się jednak okazuje, w praktyce nie było zbyt wielu chętnych na zakup mniejszej wersji iPhone. Właśnie to jest powodem, dla którego iPhone 14 mini znika z oferty Apple.

Nie będzie iPhone 14 mini

Mały iPhone teoretycznie był świetnym uzupełnieniem oferty amerykańskiego producenta. Oprócz standardowego modelu oraz wersji „Max” (w starszych generacjach – „Plus”), kompaktowa odmiana powinna trafiać w gusta części klientów. W Internecie sporo jest bowiem narzekania na to, że ciężko objąć nowoczesny smartfon jedną ręką, że pisanie tekstu jest problematyczne, czy że tak duży przedmiot niewygodnie nosi się w kieszeni. Praktyka pokazuje jednak co innego – użytkownicy najwyraźniej widzą więcej zalet, niż wad dużych wyświetlaczy.

iPhone 13 mini z ekranem 5,4″ wcale nie był bardzo mały, patrząc na wielkość smartfonów sprzed lat.

Standardowa odmiana iPhone 13 posiadała ekran o przekątnej 6,1″. W wersji iPhone 13 Max wyświetlacz wydaje się już całkiem spory, bo ma 6,7″. Spośród trzech wersji iPhone 13, ta najmniejsza nie zdobyła jednak uznania telefonów, choć w przeszłości smartfony z ekranami 5″ lub 5,5″ dla nikogo nie były zbyt małe.

Nie będzie iPhone 14 mini

Tylko mała część sprzedaży to iPhone mini

Spośród całej gamy iPhone, wersja 13 mini stanowiła zaledwie 3% sprzedaży. Wariant podstawowy to już 38%, a odmiana z największym wyświetlaczem – 30%. Sprzedaż modelu mini rzeczywiście wypadała w tym przypadku dość blado. Podobną zależność możemy zobaczyć zresztą wśród smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android. Tu wśród modeli flagowych mamy tylko jednego przedstawiciela kompaktowy ASUS Zenfone 9. Tu powtarza się jednak historia iPhone 13 min. Choć kolejne generacje ASUS-a to bardzo dobre urządzenia, nie ma zbyt wielu chętnych na zakup telefonu.

Większość producentów smartfonów nie ma w swojej ofercie kompaktowych odmian swoich urządzeń.

Zdecydowana większość kupujących wybiera po prostu modele z ekranami 6,3″, 6,5″, a nawet 6,8″. Być może podstawowy wariant iPhone, który ma ekran 6,1″ i dość smukłą sylwetkę, idealnie wpisuje się w potrzeby kupujących. Podobnie wyglądają zresztą wymiary podstawowej wersji topowego Samsunga – Galaxy S20, S21, czy najnowszy S22.

iPhone 14 w czterech odmianach, ale bez małej wersji

Użytkownicy będą mogli wybrać jedną z czterech wersji:

  • wariant podstawowy
  • wersja Pro (lepsze podzespoły)
  • wariant z większym ekranem – Max
  • Pro Max (lepsze podzespoły i większy ekran)

Dla fanów bardzo kompaktowych smartfonów w ofercie Apple pozostaje natomiast iPhone SE. Choć ma najnowsze podzespoły, został zapakowany do obudowy sprzed kilku lat, która nie wszystkim przypadnie do gustu.

Może zainteresują Cię też te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.