iPadOS 18 – nowe funkcje, zmiany. Lista kompatybilnych modeli iPad

12.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
iPadOS 18 – nowe funkcje, zmiany. Lista kompatybilnych modeli iPad
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

10 czerwca 2024 roku Apple zaprezentowało liczne nowości. Dotyczą w dużej mierze oprogramowania dla różnych urządzeń – od zegarków Apple Watch, przez iPhone, aż po komputery Mac. Sprawdźmy, co nowego pojawi się w iPadOS 18 – oprogramowaniu dla tabletów Apple.

Premiera systemu iPadOS 18 dla tabletów Apple

Największą nowością podczas WWDC 2024 (konferencja Apple, na której zaprezentowano nowe rozwiązania) jest z pewnością Apple Intelligence. To zbiór narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Możemy porównać Apple Intelligence do Galaxy AI dla smartfonów i tabletów Samsunga.

Apple Intelligence zintegruje się z systemem operacyjnym tabletu iPad, a możliwości sztucznej inteligencji zobaczymy i w narzędziach Apple, jak i zewnętrznych aplikacjach.

Sztuczna inteligencja Apple wykorzystuje duże modele językowe i mechanizmy uczenia maszynowego. Pomaga to w naprawdę wielu zastosowaniach – od lepszego zarządzania baterią, przez tworzenie podsumowań tekstów, aż po generowanie grafiki AI. Warto jednak wiedzieć, że wymaga to odpowiedniej mocy obliczeniowej – zapewni ją procesor Apple M1 lub nowszy. Starszy sprzęt nie otrzyma tych funkcji, przynajmniej nie w pierwszej kolejności. Większość zadań związanych ze sztuczną inteligencją odbywa się w naszym urządzeniu, co jest gwarancją maksymalnej prywatności. Jeżeli przyda się natomiast wsparcie ze strony serwerów Apple, trafią tam tylko obliczenia, nie nasze dane. Całość jest też szyfrowana, co również zwiększa poziom bezpieczeństwa.

iPadOS 18
iPadOS 18

Sztuczna inteligencja może być też wykorzystana do edycji zdjęć – poprawiania kolorów, czy usuwania niechcianych obiektów z już wykonanych zdjęć. Korzystając ze wsparcia AI będziemy też mogli łatwiej wyszukiwać zdjęcia z galerii, a nawet pojedyncze klatki z filmu.

Tablety Apple dostaną… Kalkulator

Może niektórym wyda się to dość dziwne, ale Apple pochwaliło się, że w iPadOS 18 pojawi się aplikacja Kalkulator. Nie jest to jednak byle jaki, prosty „kalkulatorek”, a bardziej zaawansowane narzędzie. Math Notes możemy uznać za połączenie notatnika z kalkulatorem. Może odczytać działania matematyczne i je przetwarzać lub zachować na później. Wiele osób z pewnością doceni też możliwość rozwiązywania wzorów i wykonywania obliczeń przez urządzenie.

iPadOS 18
Nowy Kalkulator w iPadOS 18

Do obsługi możemy także użyć rysika Apple Pencil. Ten dostanie także kilka nowych funkcji, co zwiększy produktywność podczas pracy z rysikiem.

Smart Script trafi do aplikacji Notatki

Dzięki tej funkcji czytelność odręcznych notatek będzie lepsza. Algorytmy korzystające z uczenia maszynowego nie sprawią jednak, że ręczne pismo zmieni się w cyfrową czcionkę. Charakter pisma użytkownika iPadOS 18 ma być zachowany, a Smart Script jedynie sprawi, że notatki będą prostsze do odczytania. Kolejnymi funkcjami związanymi z pismem odręcznym mają być opcje kopiowania tekstu lub przekreślania i kasowania niechcianych słów.

Smart Script w iPadOS 18
Smart Script w iPadOS 18

Nowe funkcje w iPadOS 18

Wśród nowości w iPadOS 18 znajdziemy również trochę funkcji pozwalających na personalizację wyglądu. Wreszcie dostajemy tryb ciemny, a Centrum sterowania pozwoli na bardziej elastyczny wybór różnych elementów do sterowania.

Aby nawigacja między aplikacjami była prostsza, w iPadOS 18 pojawi się pasek kart Tab bar.

Zmiany dotkną także aplikacji Zdjęcia. Dotyczy to choćby lepszej siatki ze zdjęciami, czy opcji automatycznego generowania kolekcji zdjęć – na przykład z wybranego wydarzenia lub z podróży.

iPadOS 18
Poprawki w aplikacji Zdjęcia w iPadOS 18

Z pewnością wiele osób doceni generator obrazów AI, jaki trafi do iPadOS 18. W systemie dla smartfonów iPhone pojawi się jedynie możliwość generowania prostych obrazków i emoji (Gemoji), możliwości tworzenia obrazów i treści wizualnych na iPadach powinny być jednak nieco lepsze. Co ważne, do wygenerowania obrazka wystarczy wprowadzenie komendy w formie tekstowej.

Na jakie tablety Apple trafi iPadOS 18?

Z pewnością bardzo dobrą wiadomością dla użytkowników sprzętu Apple jest długie wsparcie. System iOS 18 trafi nawet na dość stare już iPhone Xs, natomiast iPadOS 18 również pojawi się dla starszych tabletów.

iPadOS 18 trafi na takie tablety, jak:

  • iPad Pro 3. generacji i nowsze
  • iPad Air 3. generacji i nowsze
  • iPad 6. generacji i nowsze
  • iPad Mini 5. generacji i nowsze.

Jedyne, o czym musimy pamiętać, to dostępność Apple Intelligence jedynie dla najlepszych urządzeń z odpowiednio dobrą wydajnością. Mowa choćby o smartfonach iPhone 15 Pro i 15 Pro Max, a także tabletach i komputerach z procesorem Apple M1 (lub nowszym).

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.