Lista nowości w iPadOS 17. Jakie urządzenia dostaną aktualizację?

01.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Lista nowości w iPadOS 17. Jakie urządzenia dostaną aktualizację?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Za kilka miesięcy użytkownicy tabletów marki Apple będą mogli zainstalować na nich system iPadOS 17. Najnowsza wersja tego oprogramowania została zaprezentowana podczas tegorocznej konferencji WWDC, która odbyła się na początku czerwca. Postawiono między innymi na większe możliwości personalizacji wyglądu tego systemu, ale to nie wszystko. Sprawdzamy, jakie są najlepsze funkcje iPadOS 17 oraz na jakich urządzeniach będzie można go zainstalować.

iPadOS 17 – najlepsze funkcje w nowym systemie

Zacznijmy od funkcji związanych ze wspomnianą już personalizacją i możliwościami dotyczącymi zmiany wyglądu systemu.

Po pierwsze, wprowadzono możliwość ustawienia tapet podobnych do tych znanych z systemu iOS 16. Będzie zatem między innymi możliwość zmiany stylu i koloru czcionki, która wykorzystywana jest do wyświetlania takich informacji jak aktualna godzina czy data. Warto także dodać, że podobnie jak w iPhone’ach obiekty znajdujące się na tapecie będą nieco przysłaniać bieżącą godzinę, co sprawia wrażenie trójwymiarowości.

tapety iPadOS 17

Co więcej, ustawione jako tapeta zdjęcia Live Photos będą „ożywać” w chwili wybudzenia iPada. Możliwe będzie także ustawienie widżetów na ekranie blokady, a duża powierzchnia robocza iPada umożliwi wiele możliwości ich konfiguracji. Warto także dodać, że widżety będą interaktywne. Z poziomu ekranu blokady lub ekranu początkowego będzie można na przykład rozpocząć lub wstrzymać odtwarzanie muzyki, bez konieczności otwierania aplikacji.

Dodatkowe usprawnienia w zakresie komunikacji

Poza funkcjami dotyczącymi personalizacji dodano także sporo innych nowości. Zacznijmy od aplikacji Wiadomości. W przypadku iMessage wprowadzono sporo niewielkich zmian, które znacznie usprawniają korzystanie z tej usługi. Łatwiejsze będzie wysyłanie załączników, przechodzenie do pierwszej nieodczytanej w danej rozmowie wiadomości oraz odpowiadanie na poszczególne z nich. Usprawniono także filtrowanie wiadomości.

wiadomości iPadOS 17

Co więcej, wiadomości głosowe będą automatycznie przekształcane w tekst, dzięki czemu będzie je można szybko odczytać, a odsłuchanie odłożyć na bardziej dogodny moment. Póki co nie wiadomo czy funkcja ta dostępna będzie w języku polskim.

Wiele usprawnień dotyczy także aplikacji FaceTime. Widać, że iPad ma być urządzeniem do komunikacji. Tablet zaczął być pozycjonowany w ten sposób w czasach pandemii koronawirusa i widać, że ta koncepcja jest kontynuowana.

facetime iPadOS 17

Wprowadzono możliwość korzystania z „poczty głosowej”, czyli nagrywanie wiadomości wideo oraz głosowych w przypadku, gdy druga strona nie odbiera. Dodano wiele efektów rzeczywistości rozszerzonej, dzięki czemu będzie można na przykład wyświetlić za sobą wystrzały fajerwerków oraz wiele innych efektów.

Nowe funkcje w aplikacji zdrowie

W całym ekosystemie dodano kilka funkcji w aplikacji Zdrowie. Po raz pierwszy pojawi się ona w systemie iPadOS 17. Wersja jest zoptymalizowana dla dużego wyświetlacza, dzięki czemu można z łatwością przeglądać i analizować dane oraz aktywne wykresy. Będą także znane z iPhone’ów funkcje przypomnień o lekach czy monitorowania cyklu menstruacyjnego.

Nie zapomniano także o nowościach związanych z monitorowaniem zdrowia psychicznego, a opracowane wraz ze specjalistami testy ułatwią samodzielne diagnozowanie chorób z tym związanych.

aplikacja zdrowie iPadOS 17

Notatki, Freeform, Stage oraz zmiany w Safari

Sporo nowości dotyczy także aplikacji Notatki i obsługi plików w formacie PDF. Wprowadzono automatyczne wypełnianie formularzy danymi z aplikacji Kontakty oraz możliwość dodawania adnotacji do plików PDF. Można także dodawać linki prowadzące do poszczególnych notatek, co ułatwi poruszanie się pomiędzy powiązanymi treściami.

Nowe funkcje są też w aplikacji Safari. Przeglądarka pozwoli na przykład na zakładanie profili użytkownika i oddzielenie między innymi historii, otwartych kart oraz zakładek związanych z pracą zawodową od tych prywatnych. Usprawniono także wyszukiwanie oraz przeglądanie prywatne.

safari iPadOS 17

A jeśli już o pracy zawodowej mowa to kilka usprawnień dotyczy także aplikacji Freeform oraz Stage Manager. W tej pierwszej wprowadzono nowe narzędzia graficzne, na przykład pędzel do akwareli czy pióro, ale bardziej spektakularna jest możliwość bieżącego śledzenia zmian wprowadzanych przez inne osoby pracujące na tej samej tablicy. W przypadku Stage Manager dodano płynne skalowanie, czyli możliwość zmiany położenia oraz rozmiaru okien aplikacji.

iPadOS 17 – kompatybilne urządzenia

Na stronie Apple przeczytać można, że nowy system operacyjny zainstalować będzie można na następujących modelach iPadów:

  • iPad Pro (2. lub nowszej generacji)
  • iPad Air (3. lub nowszej generacji)
  • iPad (6. lub nowszej generacji)
  • iPad mini (5. lub nowszej generacji)

To oczywiście nie wszystkie nowości, które wprowadzono w systemie iPadOS 17. Poznamy je dopiero jesienią, kiedy to firma Apple udostępni ten system wszystkim użytkownikom. Dodajmy jeszcze, że publiczna wersja beta dostępna będzie w lipcu.

Grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.