iPad czy tablet z Androidem? Co lepsze?
Tablety pojawiły się w 2010 roku, kiedy to firma Apple zaprezentowała pierwszy model iPada. Niedługo później inne firmy rozpoczęły produkcję konkurencyjnych urządzeń, a obecnie tablety znajdują się w portfolio większości znanych producentów urządzeń mobilnych. Warto zastanowić się czy w związku z tym, że obecnie rynek oferuje wiele modeli, pierwowzór jest nadal najlepszy. Co lepsze? iPad czy tablet z Androidem? Czy mimo wyższej ceny warto kupić iPada?
- Co to jest tablet?
- Czy warto kupić tablet w 2021?
- iPad – zalety i wady
- Tablety z Androidem – wady i zalety
- Pad czy tablet z Androidem – co kupić?
Co to jest tablet?
W większości przypadków można jednak skorzystać z zewnętrznej klawiatury, którą trzeba dodatkowo zakupić.
Bardzo ważną cechą tabletu jest także możliwość dostępu do Internetu, zarówno za pośrednictwem Wi-Fi jak i sieci komórkowej. Druga opcja przydaje się szczególnie tym, którzy korzystają z tego urządzenia w ruchu, poza domem.
Czy warto kupić tablet w 2021?
Początkowo tablety przeznaczone były przede wszystkim do konsumpcji treści. Koncept urządzenia, w konstrukcji którego dominuje duży ekran zakładał, że świetnie będzie ono nadawać się do surfowania po Internecie, czytania elektronicznych książek czy oglądania filmów. Ze względu na swoje gabaryty sprawdzą się w takich zastosowaniach lepiej niż smartfon i laptop. Ich ekran jest większy niż ekran smartfonów, ale całość jest dużo mniejsza, lżejsza i poręczniejsza niż laptop. Dzięki temu wygodnie korzysta się z tabletu na przykład siedząc w fotelu.
Z biegiem czasu zastosowanie tabletów ulega zmianie, a producenci zaczęli tworzyć różne wersje, które dostosowane są do konkretnych zastosowań. Przyczynił się do tego przede wszystkim rozwój mobilnych procesorów.
Największym ograniczeniem dla tabletów jest obecnie ich system operacyjny. Oprogramowanie to jest zdecydowanie bardziej ograniczone niż systemy przeznaczone dla komputerów, ale z roku na rok różnice się zacierają.
Dzięki temu, że tablety wyposażone są obecnie w wydajne podzespoły, świetnie sprawdzą się jako urządzenia do nauki i do gier, więc można pokusić się o stwierdzenie, że mogą być zamiennikiem pierwszego komputera. Dzieci z pewnością tak samo jak z laptopa ucieszą się z dobrego tabletu.
iPad – zalety i wady
Warto przeanalizować wady i zalety dostępnych na rynku rozwiązań. Najbardziej popularnymi urządzeniami są iPady, czyli tablety marki Apple oraz tablety z systemem Android. Jedną z podstawowych różnic jest jednak to, że obecnie w oficjalnej sprzedaży znajduje się pięć modeli iPadów, a zliczenie dostępnych modeli tabletów z systemem Android nie jest proste.
W przypadku iPadów wybór jest zatem zdecydowanie łatwiejszy, a każdy model dedykowany jest do zaspokojenia innych potrzeb:
- iPady Pro są najdroższe, ale sprawdzą się w najbardziej wymagających zastosowaniach,
- iPad Air 4. generacji to tablet, na który obecnie nie warto zwracać uwagi, ponieważ nowa wersja podstawowego modelu jest niewiele gorsza, a dużo tańsza,
- iPad mini to od niedawna mniejsza wersja iPada Pro – to tablet dla wymagających osób, które nie siedzą za biurkiem,
- podstawowy model iPada to urządzenie, które sprawdzi się w mniej skomplikowanych zastosowaniach, a dzieciom i seniorom z powodzeniem zastąpi komputer. To najbardziej uniwersalne urządzenie.
Zaletą iPadów jest przede wszystkim ich system operacyjny. iPadOS dedykowany jest dla poszczególnych modeli tych tabletów. Dzięki temu iPad działa bardzo płynnie. Co więcej, firma Apple oferuje długie wsparcie dla swoich urządzeń. Najnowszą, piętnastą wersję systemu iPadOS można zainstalować na iPadach z 2014 roku. Warto też dodać, że w sklepie AppStore dostępnych jest wiele aplikacji, które dedykowane są dla tych urządzeń.
Tablety marki Apple charakteryzują się także dużą wydajnością. Firma stosuje zaprojektowane na własne potrzeby procesory, które dobrze współpracują z systemem operacyjnym, który także zaprojektowany został przez Apple. Nawet najtańszy model ma bardzo dużą moc obliczeniową.
Są też minusy. Do najważniejszych zaliczyć należy cenę. Najtańszy iPad kosztuje obecnie około 1700 złotych, a jego parametry techniczne są teoretycznie gorsze od tańszych tabletów z Androidem. Nie można jednak dać zwieść się cyfrom. Dzięki integracji sprzętu i oprogramowania iPady potrzebują zdecydowanie mniej mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej do płynnego działania niż urządzenia z Androidem.
Wadą iPadów jest także brak obsługi kart pamięci. Biorąc pod uwagę, że iPady to długoletnie urządzenia już przy zakupie należy myśleć o tym, ile pamięci masowej potrzebne będzie za kilka lat. Oczywiste jest, że im większa pojemność pamięci, tym urządzenie droższe, a Apple lubi windować ceny.
Tablety z Androidem – wady i zalety
Decydując się na tablet z Androidem trzeba liczyć się z tym, że wybór nie będzie łatwy. Można posiłkować się podpowiedziami dotyczącymi iPadów. Tablety o podobnych parametrach co poszczególne modele iPadów dedykowane będą do podobnych zastosowań. Mnogość tych urządzeń to także ich zaleta, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie.
Kolejnym plusem tabletów z Androidem jest ich stosunkowo niska cena. Co więcej, tablety te obsługują karty pamięci, więc warto zwrócić uwagę na urządzenia z lepszym procesorem i większą ilością pamięci RAM, a pamięć masową można rozbudować właśnie dzięki zastosowaniu karty pamięci.
Szczególnie warto zainteresować się urządzeniami marki Samsung oraz Lenovo. Cieszą się one dużą popularnością i choć są nieco droższe od innych tabletów z Androidem to relacja ceny do jakości jest bardzo dobra.
Wadą tabletów z systemem Android często jest sam system Android, mimo że sam w sobie nie jest zły. Problemem jest to, że jest to oprogramowanie uniwersalne, które dostosowywane jest do olbrzymiej liczby dostępnych na rynku urządzeń, przez co trudno je zoptymalizować.
Tablety z tym systemem są często wyposażone w większą ilość pamięci operacyjnej niż iPady, a i tak nie działają równie sprawnie.
Zdecydowanie gorzej jest także ze wsparciem. Nowe wersje systemu instalować można zazwyczaj maksymalnie przez dwa lata. Podobnie jest z aplikacjami. Nie są one dostosowywane do konkretnych modeli tabletów, więc ich jakość nie jest najwyższa ponieważ muszą być skonfigurowane tak, aby wystarczająco dobrze działały na wszystkich urządzeniach.
iPad czy tablet z Androidem – co kupić?
W sieci znaleźć można wiele artykułów o tym, że jeśli tablet to tylko iPad. Tablety Apple są dużo droższe od urządzeń z Androidem, ale niekiedy naprawdę warto wydać nieco więcej. Apple iPad odpłaci się długą żywotnością oraz płynnością działania przez cały cykl życia.
Dobry tablet z Androidem kosztuje tyle co średniej klasy iPad, więc dysponując większym budżetem należy skupić się na swoich potrzebach. Przeważyć może między innymi rodzaj innych używanych urządzeń.
Użytkownik sprzętu Apple nie powinien decydować się na Androida, zaś fani Windowsa, Linuxa czy smartfonów z Androidem mogą sięgnąć po tablet z tym systemem pod warunkiem, że nie będzie to najtańszy model. Skąpy dwa razy traci.
Może Cię zainteresować: