Tani iPad 10 ze zmianą wyglądu, specyfikacji i nową lokalizacją Touch ID

27.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Tani iPad 10 ze zmianą wyglądu, specyfikacji i nową lokalizacją Touch ID
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na łamach japońskiego bloga Mac Otakara pojawiły się doniesienia na temat iPada 10. generacji – nowego najtańszego tabletu w ofercie firmy Apple. Urządzenie ma doczekać się dużych zmian w konstrukcji.

iPad 10. generacji

Najtańszy model iPada to tablet przeznaczony dla sektora edukacji. Jednak w praktyce jest to urządzenie, które świetnie sprawdza się jako substytut komputera lub po prostu domowy tablet dla mniej wymagających użytkowników.

Dotychczas czytnik Touch ID znajdował się w okrągłym przycisku Home, a przedni aparat na górnej, krótszej krawędzi tabletu. 

Nowy model, który prawdopodobnie pojawi się w październiku, ma mieć czytnik linii papilarnych zintegrowany z górnym przyciskiem, który służy między innymi do włączania i wyłączania tabletu.

Druga zmiana dotyczy przesunięcia kamery FaceTime na prawą, dłuższą krawędź. Taka zmiana położenia przedniego aparatu pozwoli na bardziej komfortowe korzystanie z tabletu w orientacji poziomej. Warto przy tej okazji dodać, że nawet najtańszy model iPada posiada funkcję Centrum uwagi, która utrzymuje twarz rozmówców w kadrze, nawet jeśli się oni poruszają.

Nowy iPad – plotki

Przypomnijmy, że na początku sierpnia w serwisie MySmartPrice pojawiły się rendery nowego modelu iPada, które jednak nie są zgodne z przedstawionymi wyżej doniesieniami.

Ma on być wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 10,5 cala i układ A14 Bionic, a model z obsługą sieci komórkowej posiadać będzie modem 5G.

iPad render

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń, do iPada też

Jeszcze jakiś czas temu na rynku funkcjonowały smartfony i tablety z różnymi złączami. Dziś prawie wszystkie nowe modele mają już wejście USB-C. Prawie, gdyż jak dotąd opierał się temu jeden z gigantów – Apple. W urządzeniach tego producenta znajdowało się bowiem jego autorskie wejście Lightning. Dla użytkowników wiązało się to z pewnymi niedogodnościami, chyba że mieli w domu tylko sprzęt Apple.

Wejście USB-C znajdziemy dziś w wielu urządzeniach i akcesoriach do nich – standaryzacja na tym polu jest po prostu wygodna.

Jak się okazuje, nie tylko niektórzy użytkownicy chcieliby jednego wejścia w każdym urządzeniu. Regulacje w tym celu zatwierdziła już także Unia Europejska. Wkrótce każdy sprzedawany w Europie sprzęt będzie musiał mieć ładowarkę USB-C. To nie tylko wygoda, ale też troska o środowiska. Zdaniem ekologów nawet kilkanaście tysięcy elektrośmieci rocznie stanowią niepotrzebne ładowarki. Dzięki standaryzacji złącza będziemy mogli kupować nowe urządzenia bez ładowarek.

podstawowy ipad z usb typu c

Dotychczas niewiele wskazywało na to, że Apple zdecyduje się na zmianę portu ładowania w swoich nowych modelach. Bardziej prawdopodobne byłoby całkowite zrezygnowanie z takiego wejścia. Wtedy ładowanie baterii mogłoby odbywać się indukcyjnie. Jak się jednak okazuje, w nowym iPadzie zobaczymy rozpowszechnione złącze.

Nowy iPad z USB typu C

Najnowsze modele iPhone (a to najczęściej kupowany produkt Apple) posiadają typowe dla Apple złącze Lightning. Nie zmieni się to z pewnością w następnej generacji i być może w kolejnej. Inaczej producent postąpił natomiast w przypadku tabletów.

Prawie wszystkie tablety iPad od pewnego czasu posiadały już złącze USB-C.

Teraz ich lista się rozszerzy o najtańszy model. Dotąd USB-C było w iPadzie Pro, iPadzie Air oraz iPadzie Mini.

podstawowy ipad z usb typu c

iPad 10. generacji – kiedy premiera?

Mówi się o tym, że produkcja nowego iPada już trwa. Prawdopodobny termin jego premiery to 7 września 2022 bieżącego roku.

Źródło: MacRumors

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.