iOS 26 – co nowego? Lista zmian i telefonów z aktualizacją

System operacyjny iOS 26 został zaprezentowany podczas rozpoczętej wczoraj konferencji WWDC 2025. Na gorąco podsumowujemy listę zmian i nowości iOS 26. Opisujemy nowe funkcje iOS 26, zmiany interfejsu oraz listę kompatybilnych modeli iPhone’ów. Podpowiadamy także, kiedy OS 26 będzie dostępny do pobrania oraz jak zainstalować najnowszą wersję tego systemu. Co nowego w iOS 26? Po przeczytaniu tego artykuł nowe oprogramowanie nie będzie mieć przed Wami żadnych tajemnic.
Co nowego w iOS 26? Lista zmian i nowości
Już na początku wyjaśnijmy, że Apple postanowiło zmienić nazewnictwo, a raczej numerację swoich systemów operacyjnych. Wszystkie nowe wersje oprogramowania, które zostały zaprezentowane podczas WWDC 2025, zyskały numer 26, co odnosi się do roku, w którym będą one najdłużej funkcjonować na rynku. To jeden ze elementów unifikacji wszystkich systemów.
Drugim jest nowy interfejs o nazwie Liquid Glass. Inspiracją do jego stworzenia był przeźroczysty materiał, który odbija i załamuje światło z otoczenia. Poszczególne elementy interfejsu, takie jak elementy sterujące, ikony aplikacji, widżety, paski narzędzi, paski menu przypominają tafle szkła z zaokrąglonymi wierzchołkami, których kolor dostosowuje się do treści wyświetlanych na ekranie. Przy okazji odświeżony został także wygląd wszystkich aplikacji systemowych. Co więcej, wspomniane wyżej elementy przekształcają się dynamicznie, by raz ustąpić miejsca wyświetlanym treściom, a innym razem zaserwować użytkownikowi jak najwięcej funkcji.
Nowy interfejs dostępny jest w systemach iOS 26, iPadOS 26, macOS 26, watchOS 26i tvOS 26.
iOS 26 – nowe funkcje
Nowy iOS doczekał się wielu zmian. Wiele z nich wynika z opisanego wyżej nowego interfejsu, ale to nie wszystko. Wśród nowych efektów wizualnych warto wymienić nowe tapety. Nowy widok aktualnej godziny dostosowuje się do „wolnego” obszaru na zdjęciu, które stanowi tapetę.
Są też tapety 3D, na których obiekty wyglądają, jakby chciały wyjść z ekranu smartfona.
Apple Intelligence
Pojawiło się kilka nowych funkcji w ramach systemu Apple Intelligence. Na początku prezentacji ogłoszono, że sztuczna inteligencja Apple będzie obsługiwać nowe języki, ale my znowu musimy obejść się smakiem. Na język polski nie nadszedł jeszcze czas. Wśród najważniejszych funkcji Apple Intelligence warto wymienić:
- Live Translation – tłumaczenie na żywo w aplikacjach Wiadomości, FaceTime i Telefon.
- Ulepszona analiza wizualna – szybkie wyszukiwanie informacji na podstawie elementów oglądanych na ekranie smartfona z różnych aplikacji, np. sugestia dodania do kalendarza wydarzenia oglądanego na wyświetlaczu.
- Genmoji i Image Playground – nowe możliwości tworzenia obrazów.
- Aplikacja Skróty – zestaw nowych skrótów obsługiwanych przez Apple Intelligence.
Komunikacja w iOS 26
Kilka mniej efektownych, ale niezwykle przydatnych funkcji zyskała aplikacja Telefon, bez której iPhone nie mógłby spełniać swojej podstawowej funkcji. Zmieniono układ, w którym między innymi ulubione kontakty i ostatnie połączenia wyświetlane są na nowym ekranie, co ma ułatwiać obsługę.
Wprowadzono funkcję Klasyfikowanie połączeń, której zadaniem jest eliminowanie niechcianych połączeń poprzez prezentowanie użytkownikowi informacji na temat osoby dzwoniącej. Inną nowością jest Hold Assist – funkcja, która pozwala na wykonywanie innych czynności na iPhone w trakcie oczekiwania na połączenie z konsultantem i powiadomienie użytkownika, gdy to już się stanie.
Aplikacja Wiadomości daje możliwość weryfikacji wiadomości od nieznanych nadawców i pozwala lepiej zarządzać listą wiadomości (wiadomości od nieznanych nadawców będą pojawiać się w specjalnym folderze). Wprowadzono także możliwość zmiany tła konwersacji oraz tworzenia ankiet w rozmowach (np. tak jak w aplikacji Messenger).
Aplikacja Apple Games
Firma Apple coraz bardziej stawia na gry – zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach Mac. Wprowadzona została nowa aplikacja o nazwie Apple Games. Stanowi ona nowe miejsce, w którym korzysta się z gier.
Zobaczyć w niej można zainstalowane pozycje, odkrywać nowe gry na podstawie spersonalizowanych propozycji. W Apple Games również znaleźć można wydarzeniach w grach oraz ich aktualizacjach.
Karaoke w iOS 26
Nowych rozwiązań jest dużo więcej i trudno opisać wszystkie, ale warto jeszcze wspomnieć o tych dotyczących odtwarzania muzyki. W aplikacji Muzyka wprowadzono funkcję Lyrics Translation, która na żywo tłumaczy słowa utworów odtwarzanych z serwisu Apple Music.
Funkcja Lyrics Pronunciation w czasie rzeczywistym wyświetla transkrypcję fonetyczną, która pomaga wymawiać wyrazy w obcym języku, a AutoMix wykorzystuje inteligentne algorytmy do płynnego przełączania się między utworami w sposób stosowany przez najlepszych didżejów.
Odświeżony Car Play i Car Play Ultra
Nieodłączną częścią systemu iOS jest CarPlay, czyli system umożliwiający bezpieczną obsługę iPhone w trakcie jazdy samochodem. Zyskał on interfejs Liquid Glass oraz kilka związanych z nim usprawnień wyglądu. Powiadomienia o przychodzących połączeniach nie przeszkadzają w odbiorze innych ważnych informacji, takich jak na przykład wskazówki nawigacyjne. Wprowadzono reakcje Tapback, widżety oraz Wydarzenia na żywo.
Pokazano także zapowiedź systemu CarPlay Ultra, który jest głęboko zintegrowany z pojazdem. Obsługuje wiele ekranów i potrafi prezentować dane samochodu, na przykład aktualną prędkość, poziom paliwa czy ustawienia klimatyzacji. Póki co system będzie dostępny tylko w niektórych nowych samochodach, a zaprezentowany został na przykładzie SUV-a marki Aston Martin.
iOS 26 – kiedy premiera?
System iOS 26 będzie dostępny dla wszystkich użytkowników kompatybilnych modeli iPhone’ów jesienią tego roku, ale konkretna data nie jest jeszcze znana. Istnieje także możliwość wcześniejszego zapoznania się z tym systemem.
W lipcu pojawi się publiczna wersja beta, a testową wersję dla deweloperów zarejestrowanych w programie Apple Developer Program można pobrać już teraz.
Nie zalecamy jednak instalacji wersji beta mniej zaawansowanym użytkownikom na iPhone’ach, które są wykorzystywane na co dzień. Wersje testowe mogą mieć różnego rodzaju błędy i problemy ze stabilnością.
iOS 26 – jak zainstalować?
Jak wspomnieliśmy wyżej, oficjalna wersja iOS 26 dostępna będzie jesienią, a jej instalacja przebiegać będzie tak samo jak wszystkich innych systemów. Wystarczy uruchomić aplikację Ustawienia, a następnie stuknąć w zakładki Ogólne i Uaktualnienia. W tym miejscu pojawi się możliwość instalacji iOS 26.
iOS 26 – dla jakich iPhone’ów?
Kompatybilność iOS 26 zaskakuje. System obsługuje iPhone’y serii 11, które zadebiutowały w 2019 roku. Wsparcie straciły modele Xs, Xs Max oraz XR.
Pełna lista modeli obsługujących iOS 26:
- iPhone 16e,
- iPhone 16,
- iPhone 16 Plus,
- iPhone 16 Pro,
- iPhone 16 Pro Max,
- iPhone 15,
- iPhone 15 Plus,
- iPhone 15 Pro,
- iPhone 15 Pro Max,
- iPhone 14,
- iPhone 14 Plus,
- iPhone 14 Pro,
- iPhone 14 Pro Max,
- iPhone 13,
- iPhone 13 mini,
- iPhone 13 Pro,
- iPhone 13 Pro Max,
- iPhone 12,
- iPhone 12 mini,
- iPhone 12 Pro,
- iPhone 12 Pro Max,
- iPhone 11,
- iPhone 11 Pro,
- iPhone 11 Pro Max,
- iPhone SE (2. generacja i nowsze).
FAQ
iOS 26 – kiedy w Polsce?
Jak wspomnieliśmy wyżej, iOS 26 dostępny będzie jesienią. Już teraz pierwszą wersję beta pobrać i zainstalować mogą deweloperzy zarejestrowani w Apple Deweloper Program. Publiczna wersja testowa dostępna będzie w lipcu.
Który iPhone otrzyma iOS 26?
Lista modeli iPhone’ów, na których można zainstalować iOS 26 jest długa. System działa na modelach serii 11, SE 2 oraz wszystkich nowszych. Warto też odnotować, że Apple utrzymuje długi okres wsparcia dla swoich smartfonów, który obecnie wynosi 7 lat.
Czy mogę zainstalować iOS 26 na iPhone 13?
Tak, na iPhone 13 można zainstalować iOS 26. Najstarsze modele obsługujące iOS 26 to iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro Max.
Grafiki: Apple
Może Cię zainteresować:
- Nowy macOS Tahoe – nowości i zmiany
- Premiera iPadOS 26 – nowości i zmiany
- Nowy watchOS 26 – zmiany i nowe funkcje
- 15 funkcji i trików na iPhone, o których możesz nie wiedzieć
