Search icon

iOS 18 jak Android? Użytkowników czekają spore zmiany

30.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
iOS 18 jak Android? Użytkowników czekają spore zmiany
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od wielu lat systemy operacyjne Android i iOS znacznie różnią się od siebie. Nie chodzi tylko o to, że ten drugi jest dostępny wyłącznie na telefonach Apple iPhone. Różnice dotyczą bowiem także wyglądu, czy sposobu wyświetlania menu głównego. Wkrótce, w wersji iOS 18, może się to nieco zmienić. Czy upodobnienie do Androida można uznać za zaletę?

Nowy system iOS 18 może nieco przypominać Androida

Wygląda na to, że w iOS 18 pojawią się niewielkie, ale długo wyczekiwane zmiany. Użytkownicy iPhone od kilkunastu lat z zazdrością spoglądali na telefony swoich „androidowych” znajomych i dostępne tam możliwości personalizacji. Choć system Apple iOS od dawna nie jest już tak „zamknięty”, jak w swoich początkach, wciąż właściciel iPhone nie ma nad nim pełnej władzy.

Sporą zmianą w iOS 18 mają być dodatkowe możliwości personalizacji ekranu głównego.

Na smartfonach z Androidem jest to możliwe właściwie od zawsze. Przestawianie ikon, dodawanie i usuwanie ich, czy korzystanie z nieskończonej liczby widżetów – w świecie smartfonów z Androidem nikogo to nie dziwi. Wkrótce również właściciele iPhone’ów powinni dostać większe możliwości. Mowa między innymi o opcji ustawiania ikon na ekranie głównym w wybranej przez siebie kolejności. Kolejna opcja to zmiana samego wyglądu ikon, na przykład na lepiej pasujące do ustawionej tapety.

iOS 18 ma dostać opcję przestawiania ikon

W sieci nie brakuje też doniesień o tym, że po instalacji iOS 18 użytkownik będzie mógł pozostawić wolne miejsce między ikonami. Dla mnie, jako wieloletniego użytkownika Androida, brzmi to nieco… kuriozalnie. Wygląda jednak na to, że nowy system Apple upodobni się w znaczny sposób do Androida.

Funkcje AI wreszcie trafią na iPhone’y

Apple rzadko jako pierwszy producent prezentuje nowości, które następnie trafiają do urządzeń innych marek. Więcej niż jeden aparat z tyłu, wycięcie w ekranie, szybkie ładowanie, czy wreszcie sztuczna inteligencja (i przestawianie ikon 🙂 ) – Apple każe swoim klientom dość długo czekać na pojawienie się tych opcji. Najwyraźniej jednak Amerykanie chcą doskonale dopracować każdy aspekt smartfona i jego oprogramowania.

Nie mamy jeszcze oficjalnej listy nowości AI, które trafią do iOS 18. Spodziewamy się jednak podobnych funkcji, jakie znamy już z konkurencji z Androidem. Mowa o dodatkach pomagających w codziennych zadaniach, a także funkcjach AI w galerii zdjęć. Z pewnością Apple pracuje już nad swoją wersją Magicznej Gumki, czy Magicznego Edytora pozwalających na usuwanie obiektów ze zdjęć, czy przesuwanie ich.

Po aktualizacji do iOS 18 dostaniemy nie tylko większą swobodę w ustawianiu ikon, ale też inteligencje funkcje

W najnowszych Samsungach w 2024 roku pojawił się zbiór funkcji Galaxy AI. Wśród nich największe wrażenie robią funkcje podobne do ChatGPT (np. streszczanie długich tekstów, pisanie nowych) i tłumaczenie na żywo na inne języki. Możliwe, że i w iOS 18 pojawią się podobne nowości.

W iOS 18 pojawić się ma też obsługa wiadomości RCS, o czym pisaliśmy jakiś czas temu.

Kiedy premiera nowego systemu iOS 18?

Więcej szczegółów dotyczących systemu iOS 18 powinniśmy poznać w czerwcu. Wtedy odbędzie się coroczna konferencja WWDC, na której Apple prezentuje różne nowinki.

System powinien natomiast trafić do pierwszych użytkowników we wrześniu 2024 roku. Pozostało więc jeszcze sporo czasu do jego debiutu. Z pewnością pojawią się więc kolejne doniesienia z informacjami o nowych funkcjach, czy zmianach w wyglądzie i personalizacji menu głównego.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.