iOS 17 – lista wszystkich zmian, nowości i kompatybilnych telefonów
iOS 17 oraz nowe wersje innych systemów operacyjnych dla urządzeń marki Apple zaprezentowane zostały podczas tegorocznej konferencji WWDC, która rozpoczęła się 5 czerwca. Warto jednak dodać, że oficjalna wersja iOS 17 udostępniona została użytkownikom smartfonów obsługujących ten system dopiero na początku tego tygodnia. Oto lista zmian w iOS 17. Jakie telefony obsługuje?
- iOS 17 – lista zmian i wszystkich nowości
- iOS 17 – kiedy i jak pobrać?
- Jakie telefony obsługują iOS 17?
iOS 17 – lista zmian i wszystkich nowości
Lista zmian w iOS 17 jest bardzo długa. Specjalnie dla Was opracowaliśmy opis nowych funkcji w iOS 17. Warto zapoznać się z nimi zaraz po instalacji tego systemu, by móc w pełni z niego korzystać.
Aplikacja Telefon
Nowością jest możliwość tworzenia tak zwanego plakatu kontaktu i udostępniania go znajomym i rodzinie. Plakat stanowić może zdjęcie lub Memoji, które wyświetlane są na całym ekranie. Do tego dodać można swoją nazwę, wybrać styl i kolor czcionki. Od teraz wszędzie widoczny będzie taki plakat jako wizytówka.
Nowe funkcje w iMessage
Zmieniono sposób udostępniania multimediów. Wystarczy stuknąć w ikonę „+”, która znajduje się po lewej stronie pola służącego do wpisania tekstu. Wybrać tu można między innymi Aparat, Zdjęcia, Naklejki, wiadomość głosową czy swoje bieżące położenie.
Przydatną funkcją mogłoby okazać się przekształcanie wiadomości głosowych w tekst. Nie byłoby konieczności odsłuchiwania ich, ponieważ pojawiałby się one także w formie pisanej. Niestety ta funkcja nie działa w języku polskim.
Na koniec warto wspomnieć także o możliwości szybkiej odpowiedzi na dany wątek poprzez przesunięcie po nim palcem od lewej do prawej strony, usprawnionym filtrowaniu wiadomości według kilku kryteriów jednocześnie oraz nowych naklejkach.
Face Time
Kilka zmian dotyczy także połączeń Face Time. Po pierwsze wprowadzono pocztę głosową, czyli możliwość nagrania wiadomości głosowej lub wiadomości wideo. Co ważne, do dyspozycji są wszystkie efekty, z których korzystać można podczas rozmów.
Wraz z wprowadzeniem iOS 17 i tvOS 17, Face Time dostępne jest także na Apple TV, a za kamerę posłużyć może iPhone.
Ostatnia nowość to trójwymiarowe efekty wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości.
Tryb czuwania, czyli Stand by
Funkcja uaktywnia się podczas ładowania iPhone’a, ale warunkiem jest, że musi on być ustawiony w pozycji poziomej. Zmienia się on w coś w rodzaju elektronicznego zegarka na szafkę nocną. Możliwości dotyczących wyświetlanych treści jest wiele. Można wybrać aktualny czas, zdjęcia, a nawet widżety dostępne w systemie.
Interaktywne widżety
Wygląd widżetów praktycznie nie uległ zmianie. Jednak dużej zmianie uległa ich funkcjonalność. Są one interaktywne, co oznacza, że z ich poziomu można obsługiwać aplikacje, z którymi są związane. Możliwe jest na przykład rozpoczęcie i zakończenie odtwarzania muzyki bez konieczności otwierania aplikacji. Co ważne, widżety działają także z aplikacjami firm trzecich, nie tylko z tymi systemowymi.
AirDrop
Znacznie ułatwiono proces wymiany danych kontaktowych między iPhone’ami i zegarkami Apple Watch. Wystarczy zbliżyć do siebie dwa urządzenia. To funkcja o nazwie NameDrop. W trakcie możliwy jest wybór danych kontaktowych, które mają zostać udostępnione, na przykład adres e-mail albo numer telefonu. Oczywiście przesłany zostanie także plakat kontaktu, o którym wspomnieliśmy wyżej.
Co więcej, w celu wymiany danych przez AirDrop także wystarczy zbliżyć do siebie dwa telefony. Koniec z wybieraniem użytkownika, z którym chcemy wymienić dane, co jest kłopotliwe w zatłoczonych miejscach. Ciekawe jest też to, że transfer nie zostanie przerwany, gdy oba urządzenia się od siebie oddalą. Przesyłanie kontynuowane będzie przez Internet.
Klawiatura – łatwiejsze pisanie w języku polskim
Ulepszono funkcję autokorekty oraz wprowadzono predykcję dla języka polskiego. Oznacza to, że tak jak w przypadku smartfonów z Androidem, iPhone podpowiadać będzie kolejne słowa podczas pisania wiadomości, które wprowadzić będzie można jednym stuknięciem w ekran. To znacznie ułatwi i przyśpieszy wpisywanie wiadomości tekstowych w języku polskim.
Przeglądarka Safari
Najważniejsza zmiana to wprowadzenie profili przeglądania. Dzięki nim nie będą mieszać się otwarte karty, historia przeglądania czy zainstalowane rozszerzenia. Zatem na przykład tematy zawodowe będzie można całkowicie oddzielić od prywatnych. Ważne jest też to, że będzie można się między nimi szybko przełączać bez konieczności opuszczania przeglądarki.
Kolejną istotną zmianą jest możliwość udostępniania kluczy i haseł. Poufne dane udostępnić można wybranej grupie zaufanych użytkowników. Co istotne, będą się one na bieżąco uaktualniać, więc można mieć pewność, że każdy ma zawsze dostęp do aktualnych haseł, nawet jak właściciel je zmieni.
Tryb adaptacyjny w AirPods Pro 2. generacji
Tryb adaptacyjny to połączenie trybu kontaktu i aktywnej redukcji hałasu. Słuchawki wyciszają niepożądane dźwięki otoczenia, ale umożliwiają jednoczesnie rozmowę z osobami, które są w pobliżu, dzięki funkcji wykrywania rozmów.
Nowością są także spersonalizowana głośność oraz wykrywanie rozmów. Pierwsza funkcja wykorzystuje uczenie maszynowe i automatycznie dostosowuje poziom dźwięku do warunków w otoczeniu, a druga rozpoznaje rozmowę i wycisza muzykę.
Pobieranie map i korzystanie w trybie offline
Funkcja, której użytkownicy Map Apple zazdrościli korzystającym z Google Maps. Po uprzednim pobraniu map można z nich korzystać z miejscu, gdzie nie ma dostępu do Internetu albo transfer danych jest drogi.
Aplikacja Zdrowie
Dodano możliwość rejestrowania informacji na temat zdrowia psychicznego. W każdym momencie w bardzo łatwy sposób można zarejestrować swoje samopoczucie. Takie dane w połączeniu z innymi dają bardziej pełny obraz stanu zdrowia. Dostępne są nawet ankiety, które pomogą zdiagnozować depresję lub zaburzenia lękowe.
iOS 17 zadba także o stan wzroku. Na zegarku Apple Watch oraz na połączonych z nim urządzeniach pojawiać się będzie powiadomienie o tym, że w ciągu dnia nie spędzono wystarczającej ilości czasu w świetle dziennym. Co więcej, iPhone ostrzeże użytkownika o tym, że jego ekran znajduje się zbyt blisko oczu.
iOS 17 – kiedy i jak pobrać?
Od kiedy można pobrać nową wersję systemu operacyjnego? Apple udostępniło system iOS 17 dla wszystkich użytkowników 18 września o godzinie 19:00 czasu obowiązującego w Polsce.
Jako ciekawostkę dodajmy, że deweloperzy mogli korzystać z niego już w dniu jego prezentacji, a publiczna wersja beta dostępna była w lipcu.
Aby pobrać iOS 17 należy postępować tak jak w przypadku każdej innej aktualizacji tego systemu. Po odblokowaniu iPhone’a należy otworzyć kolejno:
- Ustawienia,
- Ogólne,
- Uaktualnienia.
Na dole ekranu widoczna będzie zakładka Przejdź na iOS 17. Następnie stuknąć Pobierz i zainstaluj oraz postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
Jakie telefony obsługują iOS 17?
Lista kompatybilnych modeli iPhone’ów, na których zainstalować można iOS 17:
- iPhone 15
- iPhone 15 Plus
- iPhone 15 Pro
- iPhone 15 Pro Max
- iPhone 14
- iPhone 14 Plus
- iPhone 14 Pro
- iPhone 14 Pro Max
- iPhone 13
- iPhone 13 mini
- iPhone 13 Pro
- iPhone 13 Pro Max
- iPhone 12
- iPhone 12 mini
- iPhone 12 Pro
- iPhone12 Pro Max
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone SE (2. generacji lub nowszy)
Może Cię zainteresować: