iOS 16 już dostępny. Nowe funkcje i lista telefonów z aktualizacją

21.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 8 Minuty
iOS 16 już dostępny. Nowe funkcje i lista telefonów z aktualizacją
Przeczytasz w 8 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nowa wersja systemu operacyjnego iOS 16 została po raz pierwszy pokazana na konferencji WWDC, która odbyła się 6 czerwca 2022 roku. Właśnie w tym dniu zadebiutowały również dwa nowe modele MacBooków z układem M2. Nie zabrakło także kolejnych wersji systemów operacyjnych firmy Apple – macOS Ventura, iPadOS 16 oraz watchOS 9.

Oficjalna premiera i możliwość pobierania iOS 16 przez użytkowników odbyła się jesienią, podczas konferencji Far Out. W tym artykule zebraliśmy wszystkie zmiany i nowości, jakie zostały wprowadzone.

iOS 16 – co nowego?

Personalizacja ekranu blokady

Pojawiła się galeria zawierająca wiele propozycji ekranów blokady, które następnie można dostosować do swoich potrzeb. Co ciekawe, iOS podpowiada, które zapisane w pamięci telefonu zdjęcia dobrze wyglądać będą na tym ekranie. System umożliwia także zmianę rodzaju i koloru czcionki daty oraz godziny.

iOS 16 - galeria ekranów blokady

Ciekawy jest także efekt wielowarstwowy, dzięki któremu po zablokowaniu ekranu zdjęcie znajduje się za wyświetlaną godziną, a po jego odblokowaniu wychodzi na pierwszy plan.

Możliwe jest także dodawanie widżetów, które wyświetlają różne informacje, na przykład pogodę, aktualną godzinę w różnych miastach na świecie, stan baterii czy nadchodzące wydarzenia w kalendarzu. Z ta funkcją kompatybilne są także niektóre aplikacje firm trzecich, na przykład Things.

Co więcej, skonfigurowane wcześniej ekrany blokady można zmieniać w ciągu dnia, tak jak tarcze w zegarku Apple Watch. W tym celu wystarczy przytrzymać palec na odblokowanym ekranie początkowym.

Wydarzenia na żywo

Warto także wspomnieć o wydarzeniach na żywo. To swego rodzaju widżety, które na ekranie blokady przedstawiają przedstawiają bieżące informacje, na przykład wyniki rozgrywek sportowych.

iOS 16 - wydarzenia na żywo

Powiadomienia

Zmienił się także wygląd powiadomień. Pojawiają się one u dołu ekranu i zawierają między innymi obrazy, dzięki czemu na pierwszy rzut oka wiadomo, z której aplikacji pochodzą. Co więcej, mogą być one wyświetlane na przykład w formie listy lub stosu. Wybór należy do użytkownika.

iOS 16 - powiadomienia

Tryby skupienia

Warto zacząć od tego, że poszczególne ekrany blokady można przypisać do konkretnych trybów skupienia, ale system potrafi zasugerować, które ekrany najlepiej sprawdzą się w poszczególnych trybach.

iOS 16 - tryby skupienia

Nowe tryby skupienia umożliwiają różną konfigurację aplikacji systemowych. Jako przykład podać można apkę Kalendarz, która może nie wyświetlać wydarzeń z sekcji Praca w trybie Czas dla mnie.

Jest także możliwość zdefiniowania harmonogramu uruchamiania poszczególnych trybów. Może się to dziać o określonej godzinie lub na przykład w wybranym miejscu.

iOS 16 - tryby skupienia

Zdjęcia

Kilka nowości wprowadzono także w aplikacji Zdjęcia. Najciekawszym rozwiązaniem wydaje się Udostępniana biblioteka zdjęć iCloud. W dużym skrócie oznacza to, że zdjęcia automatycznie udostępniane będą członkom rodziny, którzy znajdują się na poszczególnych zdjęciach lub tym, którzy uczestniczyli w uwiecznionym na zdjęciach wydarzeniu. W ramach takiej biblioteki, wszyscy członkowie rodziny będą mogli między innymi edytować bądź usuwać zdjęcia. Funkcja nie jest dostępna w iOS 16 i 16.01. Ma pojawić się jeszcze w tym roku.

iOS 16 - zdjecia

Wiadomości

Dużo zmian pojawiło się także w systemowej aplikacji Wiadomości. Każdą wiadomość iMessage można edytować w czasie do 15 minut od wysłania lub cofnąć w ciągu 2 minut. Można też oznaczać je jako nieczytane.

iOS 16 - wiadomości

Za pośrednictwem aplikacji Wiadomości można także wspólnie oglądać filmy słuchać muzyki oraz wysłać zaproszenia do współpracy w Plikach, Keynote, Numbers, Pages, Notatkach, Przypomnieniach czy Safari oraz w aplikacjach firm trzecich.

iOS 16 - wiadomości i Mail

Mail

W tym przypadku także wiele się zmieniło. Poprawiono inteligentne wyszukiwanie, które między innymi koryguje literówki. Jest także możliwość cofnięcia wysłanej wiadomości zanim trafi ona do odbiorcy oraz zaplanowanie godziny jej wysłania.

iOS 16 - mail

Przeglądarka Safari

Możliwe jest współdzielenie grup kart oraz ich grupowa edycja. Co więcej, grupy mają swoje personalizowane strony główne. Ciekawą funkcją jest synchronizacja ustawień witryn oraz rozszerzeń Safari między różnymi urządzeniami. Oznacza to, że rozszerzenie zainstalowane na jednym urządzeniu automatycznie dostępne będzie na innych. Tak samo stanie się na przykład w przypadku powiększenia czcionki na danej stronie www.

Co ważne, pojawił się także język polski w funkcji tłumaczenia stron internetowych.

iOS 16 - tłumacz

Klucze

Warto także zwrócić uwagę na Klucze w Safari. Zastępują one hasła i są dużo bezpieczniejszą oraz łatwiejszą metodą logowania. Co więcej, są one przechowywane jedynie na urządzeniu, a nie na serwerze www, więc ich wykradnięcie przesz hakerów jest bardzo mało prawdopodobne.

Tekst na żywo

Firma Apple dalej rozwija wykrywanie tekstu. Po zeszłorocznej premierze funkcji Tekst na żywo dla zdjęć, tym razem przyszedł czas na filmy. Po zatrzymaniu kadru, można skopiować widoczny na nim tekst. Nie zapomniano także o Szybkich czynnościach – jeśli widoczny tekst jest numerem telefonu to z poziomu stopklatki można wykonać połączenie. To tylko jeden z przykładów działania tej funkcji.

iOS 16 - tekst na żywo

Wycinanie obiektu z tła

Druga z wymienionych wyżej funkcji działa niezwykle intuicyjnie. Wystarczy stuknąć i przytrzymać obiekt na fotografii dostępnej w aplikacji Zdjęcia, a pojawi się możliwość skopiowania lub udostępnienia tego obiektu.

Wycinanie obiektu z tła

Apple Pay i Portfel

Pojawiła się możliwość udostępniania wirtualnych kluczy przez aplikacje Wiadomości, Mail czy WhatsApp. Co więcej, klucze dodawać można bezpośrednio ze strony internetowej w Safari. Nie trzeba już pobierać aplikacji dedykowanych dla poszczególnych usług.

Dom

Przeprojektowana została aplikacja Dom. Jej wygląd został odświeżony, a nowością jest wsparcie dla urządzeń kompatybilnych ze standardem Matter.

Nowa karta Dom daje szybki podgląd wszystkich pomieszczeń i znajdujących się w nich urządzeń. Wprowadzono także swego rodzaju filtry, które ułatwiają odnalezienie sprzętu z poszczególnych kategorii, na przykład Światła, Nastrój, Zabezpieczenia czy Głośniki i telewizory.

Dostępne są także widżety dla ekranu blokady, dzięki którym możliwe jest bieżące monitorowanie stanu domu i znajdujących się w nim urządzeń.

Zdrowie

W aplikacji Zdrowie pojawi się funkcja Leki, która ułatwi zarządzanie zażywanymi lekarstwami. Pozwala ona tworzenie przypomnień o konieczności przyjęcia leku oraz odnotowanie tego faktu.

iOS 16 - leki

Fitness

W iOS 16 dostępna będzie wreszcie aplikacja Fitness, z której do tej pory korzystać można była tylko na zegarku Apple Watch. Umożliwia ona między innymi śledzenie i realizowanie celów sportowych.

iOS 16 - sprawność

Funkcje niedostępne w Polsce

To tylko niektóre z nowych funkcji tego systemu. Warto też dodać, że są takie, które nie będą dostępne w Polsce, na przykład opisana niżej łączność satelitarna, ulepszone dyktowanie czy usprawnienia aplikacji Mapy.

Łączność satelitarna

Kolejną nowością jest ma być możliwość wysyłania wiadomość tekstowych za pośrednictwem łączności satelitarnej, ale ma ona być ograniczono ją jedynie do sytuacji awaryjnych. Oznacza to, że w przypadku takich zdarzeń możliwe będzie nawiązanie kontaktu w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Funkcja ta nie jest jeszcze dostępna.

Wykrywanie wypadków samochodowych

Kolejną nowością jest wykrywanie wypadków. Najnowsze modele iPhone’ów oraz zegarków Apple Watch potrafią rozpoznać zderzenie samochodowe oraz automatycznie powiadomić o tym fakcie służby ratunkowe. Wykorzystywane są do tego czujniki, między innymi akcelerometr dużych przyspieszeń, żyroskop z szerokim zakresem dynamicznym, mikrofon, barometr i GPS.

iOS 16, a Siri po polsku

Do tej pory nie pojawiły się żadne oficjalne informacje o tym, że firma Apple pracuje nad Siri po polsku. Warto jednak podkreślić, że w lutym tego roku opublikowano ogłoszenie, że firma poszukuje pracowników, którzy mieliby wziąć udział w pracach nad takim rozwiązaniem. Ich zadaniem ma być odsłuchiwanie i transkrypcja plików audio oraz ocenianie reakcji Siri na komendy w języku polskim. Co więcej, baza danych takich komend ma być tworzona przez osoby, które zgłoszą się do specjalnego programu.

Nadzieją na to, że firma zwróci większą uwagę na polski rynek jest fakt, że niedawno pojawiła się oferta pracy na stanowiska menadżera ds. PR do biura firmy w Warszawie. Co więcej, na początku poprzedniego roku opublikowano informacje, że firma planuje otworzyć sieć sklepów detalicznych na terenie Polski. Nie wiadomo czy te pogłoski są prawdziwe, ale dają nadzieję, że Apple rozszerza swoją działalność w naszym kraju.

Nowe usługi w ramach iOS 16

Jak wiadomo, Apple stawia na usługi. Kilka nowości ma pojawić się wraz z premierą iOS 16. Przełomem może być usługa, która polegać będzie na finansowaniu płatności dokonywanych za pośrednictwem Apple Pay. W jej ramach to firma Apple zapłaci za zakupy, a użytkownicy będą spłacać je w ratach. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem, ale nie wiadomo, czy taka funkcja w ogóle pojawi się w Polsce.

W lutym pojawiły się doniesienia, że do końca roku w systemie iOS pojawi się funkcja, która zmieni iPhone’a w terminal płatniczy, a do jej używania nie będzie potrzebne żadne dodatkowe urządzenie.

Na Twitterze pojawił się ostatnio film, na którym zobaczyć można, jak to działa.

Tap to Pay, bo tak firma Apple nazwała tą funkcję, działa obecnie w sklepie Apple Store zlokalizowanym na terenie kampusu Apple Park. Niestety, w najbliższej przyszłości funkcja ta dostępna będzie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zwiększona zostanie także liczba rodzajów aktywności fizycznych w ramach usługi Apple Fitness+. Możliwe jest także, że Apple pracuje nad wprowadzeniem usługi związanej z dostarczaniem zakupów spożywczych, która byłaby zintegrowana z aplikacją Zdrowie.

Dodatkowe funkcje iOS 16 w iPhone 14 Pro

Kilka nowych funkcji wiąże się ze zmianami sprzętowymi, które wprowadzone zostały w iPhone’ach serii 14 Pro oraz 14 Pro Max.

Dynamic Island

To w wolnym tłumaczeniu dynamiczna wyspa. Jest to czarny obszar znajdujący w miejscu, w którym w standardowych modelach iPhone’ów 14 i wcześniejszych modelach tych smartfonów znajdował się notch. Maskuje on przedni obiektyw i kamerę TrueDepth, która służy do rozpoznawania twarzy, ale to nie jedyna jego funkcja. Zmienia on swój kształt i wielkość po to, by wyświetlać różne informacje oraz umożliwia sterowanie niektórymi aplikacjami systemowymi oraz firm trzecich. Co ważne, nie przysłania to reszty widocznej na ekranie.

iOS 16 - Dynamic Island

Always on display

Nowy ekran blokady powiązany jest może być z funkcją always on display, czyli niegasnącym ekranem, który dostępny jest w iPhone’ach 14 serii Pro. Kluczowy jest tutaj ekran OLED ze zmienną częstotliwością odświeżania.

Na ekranie blokady z funkcją always on display wyświetlane są opisane wyżej widżety. Nie trzeba więc odblokowywać telefonu, aby odczytać zawarte w nich informacje. Widżety w trybie AOD (always on display) są odświeżane z mniejszą częstotliwością, aby zmniejszyć zużycie energii i wydłużyć czas pracy telefonu na baterii.

Lista wszystkich nowości w iOS 16 znajduje się na stronie internetowej firmy Apple.

iOS 16 – data premiery

iOS 16 w wersji beta był dostępny już od jakiegoś czasu dla deweloperów zarejestrowanych w serwisie Apple Developer Center tuż po wspomnianej we wstępie konferencji. Pierwsza publiczna beta udostępniona została w 11 lipca.

Oficjalna wersja iOS 16 jest dostępna do pobrania od 12 września 2022 roku.

Kompatybilność urządzeń z iOS 16. Jakie telefony otrzymały aktualizację?

Oto pełna lista modeli iPhone’ów kompatybilnych z iOS 16:

 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone SE (2. generacji lub nowszy)

Warto zauważyć, że iOS nie będzie mógł być instalowany na iPhone’ach, które wyposażone są w mniej niż 3 GB pamięci RAM. Z listy kompatybilnych urządzeń wykluczono zatem modele serii 6s, SE pierwszej generacji oraz starsze.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.