Search icon

iOS 16 coraz bliżej. Co już wiemy o odświeżonym systemie od Apple?

28.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
iOS 16 coraz bliżej. Co już wiemy o odświeżonym systemie od Apple?
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tegoroczna konferencja WWDC rozpoczęła się 6 czerwca. To właśnie w tym dniu zorganizowana została prezentacja firmy Apple, podczas której zadebiutowały dwa nowe modele MacBooków z układem M2. Nie zabrakło także kolejnych wersji systemów operacyjnych firmy Apple – macOS Ventura, iPadOS 16 oraz watchOS 9 oraz iOS 16. Ze względu na dużą popularność iPhone’ów, największym zainteresowaniem cieszy się właśnie iOS 16. Oto podsumowanie nowości w iOS 16.

iOS 16 – co nowego?

Pierwszą istotną zmianą jest możliwość personalizacji ekranu blokady. Użytkownik będzie mieć między innymi możliwość ustawienia czcionki, która wykorzystywana będzie na zablokowanym ekranie. Będzie także możliwość dodania widżetów, które prezentować będą wybrane informacje, na przykład pogodę czy wydarzenia w kalendarzu. Ciekawa wydaje się także możliwość zdefiniowania kilku ekranów blokady i przełączanie ich jak tarcz w zegarku Apple Watch.

Wydarzenia na żywo

Najbardziej efektowną funkcją wydają się Wydarzenia na żywo. To swego rodzaju widżety, które przedstawiać będą bieżące informacje, na przykład wyniki rozgrywek sportowych.

iOS 16 - wydarzenia na żywo

Tryby skupienia

Zmianie uległo też działanie trybów skupienia. W iOS 16 poszczególne tryby aktywować będzie można dla wybranych aplikacji. Będzie więc możliwość by powiadomienia wyłączone były tylko w przypadku niektórych programów. Co więcej, tryby te połączone będą z ekranami blokady. Zmiana widoku będzie mogła być powiązana ze zmianą trybu skupienia.

iOS 16 - tryby skupienia

Zdjęcia

Kilka nowości wprowadzono także w aplikacji Zdjęcia. Najciekawszym rozwiązaniem wydaje się Udostępniana biblioteka zdjęć iCloud. W dużym skrócie oznacza to, że zdjęcia automatycznie udostępniane będą członkom rodziny, którzy znajdują się na poszczególnych zdjęciach lub tym, którzy uczestniczyli w uwiecznionym na zdjęciach wydarzeniu. W ramach takiej biblioteki, wszyscy członkowie rodziny będą mogli między innymi edytować bądź usuwać zdjęcia.

iOS 16 - zdjecia

Wiadomości

Zmiany nie ominęły też aplikacji Wiadomości oraz Mail. W obu przypadkach możliwe będzie między innymi edytowanie wysłanej wiadomości oraz jej cofnięcie. W Mailu znacznie ulepszono wyszukiwanie wiadomości.

iOS 16 - wiadomości i Mail

Klucze

Warto także zwrócić uwagę na Klucze w Safari. Funkcja zapewnia szyfrowane logowanie bez konieczności definiowania tradycyjnego hasła, a działa z wykorzystaniem identyfikacji biometrycznej, czyli czytnika linii papilarnych Touch ID lub skanera twarzy Face ID.

Tekst na żywo

Firma Apple dalej rozwija wykrywanie tekstu. Po zeszłorocznej premierze funkcji Tekst na żywo dla zdjęć, tym razem przyszedł czas na filmy. Po zatrzymaniu kadru, można skopiować widoczny na nim tekst. Nie zapomniano także o Szybkich czynnościach – jeśli widoczny tekst jest numerem telefonu to z poziomu stopklatki można wykonać połączenie. To tylko jeden z przykładów działania tej funkcji.

iOS 16 - tekst na żywo

Dom

Przeprojektowana została aplikacja Dom. Jej wygląd został odświeżony, a nowością będzie wsparcie dla urządzeń kompatybilnych ze standardem Matter.

iOS 16 - Dom

Zdrowie

W aplikacji Zdrowie pojawi się funkcja Leki, która ułatwi zarządzanie zażywanymi lekarstwami.

iOS 16 - leki

Sprawność

W iOS 16 dostępna będzie wreszcie aplikacja Sprawność, z której do tej pory korzystać można była tylko na zegarku Apple Watch. Umożliwia ona między innymi śledzenie i realizowanie celów sportowych.

iOS 16 - sprawność

Funkcje niedostępne w Polsce

To tylko niektóre z nowych funkcji tego systemu. Warto też dodać, że są takie, które nie będą dostępne w Polsce, na przykład ulepszone dyktowanie czy usprawnienia aplikacji Mapy.

iOS 16 – plotki i przecieki

Wydaje się, że podczas prezentacji Apple nie pokazało wszystkich nowości, które zaimplementowane zostały w iOS 16. Możliwe więc, że niżej wymienione funkcje będą dostępne w nowej wersji systemu operacyjnego, ale na ten moment nie ma oficjalnego potwierdzenia.

iOS 16 a iPhone 14

Kilka nowych funkcji z pewnością wiąże się ze zmianami sprzętowymi, które wprowadzone zostaną w iPhone’ach serii 14, a Apple nie chce mówić o nich głośno. Prawdopodobne jest, że modele Pro będą mieć dwa niewielkie otwory w ekranie, a zniknie notch. Dzięki temu w iOS 16 możliwe będzie wyświetlanie większej ilości informacji na pasku stanu iPhone’a.

Możliwe jest też, że iPhone’y 14 serii Pro będą wyposażone w aparat o rozdzielczości 48 MP, w związku z czym w aplikacji Aparat pojawi się kilka nowych funkcji. Jedną z nich ma być możliwość wyboru rozdzielczości rejestrowanego obrazu.

iOS 16 - ekran blokady

Always on display

Nowy ekran blokady powiązany może być z funkcją always on display, którą posiadać mają najdroższe modele nowych smartfonów marki Apple – iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Być może nowość obejmie również analogiczne modele z zeszłego roku czyli iPhone 13 Pro i 13 Pro Max. Kluczowy jest tutaj ekran OLED ze zmienną częstotliwością odświeżania, a tylko te urządzenia takim wyświetlaczem dysponują.

Na ekranie z funkcją Always On Display wyświetlane będą nowe widżety, na których wyświetlane będą istotne informacje np. dotyczące pogody, poziomu baterii czy wydarzeń z kalendarza. Nie trzeba będzie odblokowywać telefonu, aby je odczytać.

Aby zachować prywatność tych informacji (np. gdy ktoś sięgnie po nasz telefon), będą one widoczne jedynie po weryfikacji FaceID lub wpisaniu kodu PIN.

Widżety w trybie AOD (always on display) będą odświeżane z mniejszą częstotliwością, aby zmniejszyć zużycie energii i wydłużyć czas pracy telefonu.

Nowe powiadomienia

Od dłuższego czasu mówi się o tym, że zarówno iPhone’y 14 jak i zegarki Apple Watch Series 8 otrzymają funkcję wykrywania wypadków samochodowych. Ma to być rozszerzenie dostępnej w zegarkach marki Apple funkcji wykrywania upadku. Możliwe jest zatem, że rozwiązania sprzętowe niezbędne do działania tej funkcji już istnieją, a koniecznie będzie jedynie wprowadzenie zmian programowych, które pojawią się właśnie w iOS 16. Funkcja polegać będzie na tym, że po wykryciu kolizji, urządzenia automatycznie łączyć się będą ze służbami ratunkowymi.

Łączność satelitarna

Kolejną nowością ma być możliwość wysyłania wiadomość tekstowych za pośrednictwem łączności satelitarnej, ale ma ona być ograniczona jedynie do sytuacji awaryjnych. Oznacza to, że w przypadku takich zdarzeń możliwe będzie nawiązanie kontaktu w sytuacji braku zasięgu sieci komórkowej.

iOS 16 – widżety

W jednym z newsletterów Power On, których autorem jest wspomniany już Mark Gurman, pojawiły się doniesienia o tym, że w iOS 16 można spodziewać się implementacji zupełnie nowego rodzaju interakcji z systemem i odświeżonych aplikacji systemowych, ale nie jest jasne, co Gurman miał konkretnie ma myśli.

Może to być związane z informacjami, które na początku tego roku pojawiły się na twitterowym koncie LeaksApplePro. Według nich, firma pracuje nad dużymi, interaktywnymi widżetami, które wewnętrznie nazwane zostały jako „InfoShack”.

Z opublikowanej grafiki wynika, że w nowych widżetach znajdą się mniejsze, które dostępne są obecnie. Nie wiadomo na czym dokładnie polegać ma ich działanie.

iOS 16, a Siri po polsku

Do tej pory nie pojawiły się żadne oficjalne informacje o tym, że firma Apple pracuje nad Siri po polsku. Warto jednak podkreślić, że w lutym tego roku opublikowano ogłoszenie, że firma poszukuje pracowników, którzy mieliby wziąć udział w pracach nad takim rozwiązaniem. Ich zadaniem ma być odsłuchiwanie i transkrypcja plików audio oraz ocenianie reakcji Siri na komendy w języku polskim. Co więcej, baza danych takich komend ma być tworzona przez osoby, które zgłoszą się do specjalnego programu.

Nadzieją na to, że firma zwróci większą uwagę na polski rynek jest fakt, że niedawno pojawiła się oferta pracy na stanowiska menadżera ds. PR do biura firmy w Warszawie. Co więcej, na początku poprzedniego roku opublikowano informacje, że firma planuje otworzyć sieć sklepów detalicznych na terenie Polski. Nie wiadomo czy te pogłoski są prawdziwe, ale dają nadzieję, że Apple rozszerza swoją działalność w naszym kraju.

Nowe usługi w ramach iOS 16

Jak wiadomo, Apple stawia na usługi. Kilka nowości ma pojawić się wraz z premierą iOS 16. Przełomem może być usługa, która polegać będzie na finansowaniu płatności dokonywanych za pośrednictwem Apple Pay. W jej ramach to firma Apple zapłaci za zakupy, a użytkownicy będą spłacać je w ratach. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem, ale nie wiadomo, czy taka funkcja w ogóle pojawi się w Polsce.

W lutym pojawiły się doniesienia, że do końca roku w systemie iOS pojawi się funkcja, która zmieni iPhone’a w terminal płatniczy, a do jej używania nie będzie potrzebne żadne dodatkowe urządzenie.

Na Twitterze pojawił się ostatnio film, na którym zobaczyć można, jak to działa.

Tap to Pay, bo tak firma Apple nazwała tą funkcję, działa obecnie w sklepie Apple Store zlokalizowanym na terenie kampusu Apple Park. Niestety, w najbliższej przyszłości funkcja ta dostępna będzie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zwiększona zostanie także liczba rodzajów aktywności fizycznych w ramach usługi Apple Fitness+. Możliwe jest także, że Apple pracuje nad wprowadzeniem usługi związanej z dostarczaniem zakupów spożywczych, która byłaby zintegrowana z aplikacją Zdrowie.

iOS 16 – kiedy można pobrać?

iOS 16 w wersji beta dostępny jest już od jakiegoś czasu. Niedawno pojawiła się już druga iteracja. Wersja beta dostępna jest dla deweloperów zarejestrowanych w serwisie Apple Developer Center.

Publiczna beta dostępna ma być w połowie lipca, a oficjalna wersja iOS 16 pojawi się prawdopodobnie we wrześniu, wraz z premierą iPhone’ów serii 14.

Kompatybilność urządzeń z iOS 16. Jakie telefony będą kompatybilne?

Oto pełna lista modeli iPhone’ów kompatybilnych z iOS 16:

 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone SE (2. generacji lub nowszy)

Warto zauważyć, że iOS nie będzie mógł być instalowany na iPhone’ach, które wyposażone są w mniej niż 3 GB pamięci RAM. Z listy kompatybilnych urządzeń wykluczono zatem modele serii 6s, SE pierwszej generacji oraz starsze.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.