Kolejna zapowiedź inwestycji w szybki internet w Polsce. Tym razem się uda?
Do 2026 roku polski rząd planuje wydać co najmniej 11 miliardów złotych na inwestycje związane z poprawą szybkości Internetu. Zanim jednak środki z funduszy unijnych zostaną wykorzystane, rozpoczną się konsultacje społeczne. Lepszy Internet w Polsce dotrze też w miejsca, które dotychczas były wykluczone cyfrowo – nie miały możliwości podłączenia do sieci.
Internet w Polsce dla wszystkich
Dziś z Internetu może korzystać około 80% gospodarstw w Polsce. Liczba ta stale rośnie, także dzięki dotychczasowym inwestycjom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Nadal istnieje jednak sporo miejsc, w których nie ma dostępu do Internetu.
Dziś nawet 3 miliony gospodarstw domowych podlega tzw. wykluczeniu cyfrowemu.
Dostęp do Internetu jest tam niemożliwy ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Polski rząd zakłada jednak, że taka sytuacja radykalnie zmieni się w ciągu najbliższych czterech lat.
Rząd ma do dyspozycji sporo środków na poprawę dostępności i jakości Internetu w Polsce. Krajowy Plan Odbudowy oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy przekażą na ten cel po 1 mld złotych rocznie. Po dodaniu pewnej sumy z budżetu państwa otrzymujemy zawrotną sumę 11 miliardów złotych.
Konsultacje społeczne w sprawie cyfryzacji Polski
Podobnie do innych tego typu przedsięwzięć, inwestycje w Internet w Polsce będą poprzedzone konsultacjami społecznymi. To z nich rządzący chcą poznać między innymi opinie na temat możliwych zasad dofinansowania poszczególnych inwestycji. Aby wyeliminować obszary bez dostępu do sieci, inwestycje muszą być jak najbardziej efektywne. W ramach przygotowań do prac rząd chce również poznać aktualną sytuację rynkową. Tam, gdzie prywatni dostawcy Internetu planują rozbudowywać infrastrukturę, rządowe wsparcie nie będzie bowiem niezbędne.
Proste zasady wykorzystania środków unijnych na inwestycje w Internet w Polsce
Przedsiębiorcy korzystający z unijnych dotacji będą musieli spełnić kilka warunków. Przede wszystkim program jest kierowany w dużej mierze do małych i średnich przedsiębiorstw. Przekazywanie sporych sum dofinansowania pojedynczym podmiotom zostanie więc mocno ograniczone.
Jeśli dana firma wygra konkurs i otrzyma środki unijne na rozwój infrastruktury, musi zapewnić dostęp do sieci wszystkim budynkom w danym obszarze. Dotyczy to także tych, które dopiero mają zostać tam zbudowane.
Do konkursów i przetargów mogą stanąć jedynie firmy z dobrze udokumentowanym doświadczeniem w dziedzinie inwestycji lub te ze świetną sytuacją finansową. Pomoże to uchronić się przed ogłaszaniem przez firmy upadłości, co znacznie utrudnia każdą inwestycję.
Lepszy Internet w Polsce
Jednym z założeń całej inwestycji jest dostarczenie do wielu gospodarstw domowych szybkiego Internetu. Oznacza to przepustowość 100 Mb/s lub wyższą. Być może dziś w wielu miejscach tak szybka sieć nie jest niezbędna, jednak inwestycja z wykorzystaniem funduszy unijnych ma zapewnić dobrą infrastrukturę na wiele kolejnych lat.
Szybki Internet, czy w ogóle podłączenie domu do sieci, otwiera przed mieszkańcami i przedsiębiorcami wiele nowych drzwi. Przede wszystkim pojawi się dla nich wiele nowych miejsc zatrudnienia z możliwością coraz bardziej popularnej pracy z domu. Dziś możemy się też liczyć z koniecznością nauki w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnym. Do tego także niezbędny jest sprawnie działający Internet. Dostęp do sieci daje też niemal nieograniczone możliwości jeśli chodzi o rozrywkę, dostęp do kultury, kontakt z osobami z całego świata, czy możliwości rozwoju osobistego.
Może zainteresują Cię także te artykuły