Tablica Mendelejewa w Google – interaktywny układ okresowy pierwiastków
Każdy, kto uczęszczał do szkoły, z pewnością pamięta co nieco z lekcji chemii, a na pewno jeden z jej podstawowych elementów, czyli układ okresowy pierwiastków, potocznie zwany tablicą Mendelejewa. Niezależnie od tego, czy się ją lubiło czy nie – wypadało ją znać. Obecnie nauczenie się jej jest łatwiejsze niż kiedyś. Układ okresowy pierwiastków można mieć zawsze przy sobie i w razie czego do niego zajrzeć. Chodzi nie tylko o aplikacje, ale też o interaktywną tablicę Mendelejewa w Google. Czym się wyróżnia i co warto o niej wiedzieć?
- Co to jest układ okresowy pierwiastków?
- Interaktywna Tablica Mendelejewa w Google
- Aplikacje z tablicą Mendelejewa
Co to jest układ okresowy pierwiastków?
Układ okresowy pierwiastków to nic innego, jak uporządkowane zestawienie wszystkich pierwiastków chemicznych, wedle rosnącej liczby atomowej. Ta z kolei określa liczbę protonów w jądrze atomu i elektronów w atomie w stanie obojętnym.
Jego lista składała się tylko z 15 elementów, jednak miał pewność, że jest ich więcej. Od tego czasu zaczęły się dalsze poszukiwania nowych pierwiastków, a także ich systematyzacja.
Główną rolę w tym całym procesie odegrał znany chemik rosyjski – Dmitrij Iwanowicz Mendelejew (tablica wzięła swoją nazwę właśnie od jego nazwiska). Znalazł on powiązanie między elementami, formułując pierwsze prawo okresowości, jednak samo stworzenie tablicy sprawiało mu dużo trudności. Według legendy któregoś dnia Mendelejew zobaczył we śnie dokładnie jak powinien wyglądać układ okresowy pierwiastków chemicznych i stąd mamy go w takiej właśnie formie.
Interaktywna Tablica Mendelejewa w Google
Interaktywną Tablicę Mendelejewa można znaleźć w wyszukiwarce Google. Strona jest utrzymana w prostym i przejrzystym stylu, dzięki czemu można skupić się na tym, co najważniejsze, czyli poznawaniu pierwiastków.
Po kliknięciu w jeden z nich na tablicy, pojawia się jego model 3D, któremu można przyjrzeć się z każdej strony, a także go przybliżyć.
Oczywiście możliwe jest także zapoznanie się z niezbędnymi informacjami o pierwiastku – jego masie, temperaturze wrzenia, topnienia itp. Tablica Mendelejewa online umożliwia również dowiedzenie się więcej o samym pierwiastku, poprzez kliknięcie w link “more about X” – wówczas strona przeniesie nas do wyszukiwarki Google, gdzie pojawią się proponowane strony.
Niestety, Interaktywna Tablica Mendelejewa po polsku z nazwami nie jest jeszcze dostępna. Co więcej, z narzędzia tego można korzystać jedynie z poziomu przeglądarki.
Aplikacje z tablicą Mendelejewa
Jeśli zatem chcesz, aby tablica Mendelejewa z nazwami była zawsze przy Tobie, możesz skorzystać z kilku dostępnych aplikacji, zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych z nich.
Układ Okresowy (iOS i Android)
W aplikacji na stronie głównej wyświetla się oczywiście układ okresowy pierwiastków, a po kliknięciu w wybrany można odczytać o nim wszelkie niezbędne informacje – między innymi o jego właściwościach. Możliwe jest również w niektórych przypadkach sprawdzenie zdjęcia (jeśli zostało dodane). W aplikacji można również wyszukać konkretny pierwiastek, który Cię interesuje oraz zobaczyć ich pełną liczbę np. ułożoną względem ich masy atomowej.
Tablica Mendelejewa (Android)
Tak jak w poprzednim wypadku na stronie głównej wyświetla się tablica Mendelejewa. Po kliknięciu w wybrany pierwiastek można się dowiedzieć o nim więcej – podany jest między innymi rok odkrycia, nazwa łacińska, stan skupienia, a także inne przydatne informacje – temperatura wrzenia, topnienia itp. Aplikacja pozwala również na odczytanie konfiguracji elektronowej, a w pełnej wersji (płatnej) także gry, które mają pomóc w zapamiętaniu nazw pierwiastków.
Pierwiastki chemiczne (Android i iOS)
Aplikacja jest bardzo prosta, ma dużą i przejrzystą tablicę Mendelejewa. Można wybrać motyw jasny oraz ciemny, w zależności od preferencji. Tak samo jak w poprzednich apkach, po kliknięciu w pierwiastek, wyświetlają się dodatkowe informacje, jednak w jej przypadku dość ubogie. Warto jednak zwrócić uwagę na dostępne fiszki oraz quizy, które docenią zwłaszcza uczniowie przygotowujący się do klasówki z chemii.
Może Cię zainteresować: