Inteligentne oświetlenie z funkcją Bluetooth – jakie daje możliwości?

04.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Inteligentne oświetlenie z funkcją Bluetooth – jakie daje możliwości?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Hue to linia produktów marki Philips, należąca do urządzeń kategorii Smart Home. Są to urządzenia, dzięki którym w domu stworzyć można system inteligentnego oświetlenia. W ofercie znaleźć można różnego rodzaju żarówki, lampy, przełączniki, czujniki i inne produkty niezbędne do zbudowania takiego systemu. Instalacja i obsługa urządzeń Hue są bardzo łatwe. Wystarczy ściągnąć na smartfon aplikację Hue Bluetooth i połączyć z nim źródła światła.

Spis treści:

Aplikacja Hue Bluetooth – funkcje i możliwości

Aby wykorzystać wszystkie funkcje urządzeń Philips Hue niezbędny będzie mostek. W tym artykule skupiamy się na możliwościach, jakie uzyskasz z samym produktem i aplikacją, bez dokupowania mostka.

Aplikacja Hue Bluetooth dostępna jest na iPhone’y oraz smartfony z systemem Android. Pobrać ją można ze sklepów z aplikacjami.

Źródło: App Store

Aplikacja pozwala na sterowanie maksymalnie dziesięcioma światłami, które teoretycznie zlokalizowane muszą być w jednym pomieszczeniu.

Jeśli jednak kontrolowane będą one pojedynczo, to w praktyce mogą znajdować się w różnych pomieszczeniach. Problem może pojawić się wtedy, gdy wykorzystywane będą bardziej zaawansowane funkcje, ponieważ w takim przypadku poszczególne źródła będą tworzyć jedną scenę, a fakt, że będą one w różnych pomieszczeniach skutecznie zepsuje efekt.

Dzięki aplikacji możliwe jest przyciemnianie i rozjaśnianie światła oraz wybranie jego koloru.

Sterowanie może odbywać się także za pośrednictwem asystenta głosowego. Oświetlenie Hue jest kompatybilne z najbardziej popularnymi asystentami głosowymi: Amazon Alexa, Siri, Asystent Google.

Ciekawą funkcją są rutynowe czynności – pobudka i zasypianie. Pozwala ona na określenie godzin, o których rozpocznie się przyciemnianie i rozjaśnianie, co ma ułatwiać zasypianie i budzenie się.

Jeśli dokupisz mostek, możesz korzystać z naciekawszych efektów. Zobacz:
MiniLED, MicroLED, OLED
Reakcja świateł na filmy, gry lub muzykę – czego potrzebujesz od Philips Hue?

Produkty obsługujące Hue Bluetooth

Jakie produkty Hue wybrać na początek? W katalogu znajduje się niemal 350 produktów Hue, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najciekawsze urządzenia Philips Hue obsługujące funkcję Bluetooth to:

Czy warto dokupić mostek? Zobacz:
Jak działa inteligentne oświetlenie Philips Hue?

Żarówka LED

Żarówka to najbardziej podstawowa forma inteligentnego oświetlenia. Taką żarówkę wystarczy wkręcić w oprawę i włączyć światło, aby móc sterować nią za pomocą aplikacji Bluetooth. Bardzo popularna, jako urządzenie smart na początek jest żarówka Philips Hue w kształcie grzybka.

Lampka przenośna Hue Go

Lampka przenośna Hue Go świeci kolorowym i białym światłem. Posiada wbudowany akumulator, więc można korzystać z niej w każdym miejscu. Sprawdzi się w sypialni, jako klimatyczna lampka nocna, podczas kolacji ze znajomymi, podkreślając nastrój klimatycznym światłem lub jako wyciszające oświetlenie wspierające koncentrację i odpoczynek w czasie ulubionej lektury.

Efektami oświetlenia sterować można za pomocą aplikacji mobilnej Philips Hue Bluetooth. Bez problemu można też wybierać różne efekty oświetlenia za pomocą włącznika na lampce Hue Go.

Dokupowanie mostka nie jest niezbędne do obsługi tej lampki, jednak można pomyśleć o tym w kolejnym etapie, ponieważ takie połączenie daje ciekawe funkcje np. synchronizacja oświetlenia z akcją w grach lub rytmem muzyki.

Lampa Philips Hue Play

Lampy Hue Play można postawić na podłodze, na szafce, za telewizorem (a nawet zamontować na nim). Lampka służy do oświetlenia ściany, dzięki czemu tworzy niesamowity efekt.

Szczególnie spodoba się osobom lubiącym podkręcanie efektów podczas słuchania muzyki, oglądania filmów lub grania w gry komputerowe. W komplecie z mostkiem (jest on niestety niezbędny do tej funkcjonalności), lampa jest w stanie reagować na rytm muzyki, dźwięki lub akcję w filmach, grach czy podczas wieczoru z ulubionym wokalistą.

Lampka stołowa Iris

Lampka stołowa Philips Hue Iris świeci delikatnym światłem, dzięki któremu tworzy niepowtarzalny efekt. Doskonale sprawdzi się, jako praktyczny element dekoracyjny w salonie lub lampka nocna w sypialni. To niezwykle designerska lampa, wykonana z wysokiej jakości materiałów – przewód owinięty jest tkaniną, a w środku widoczne są metalowe elementy. Lampkę Irys można obsługiwać za pomocą aplikacji Philips Hue Bluetooth np. przyciemniać, rozjaśniać lub zmieniać kolor światła.

Dokupienie mostka pozwala na zwiększenie funkcjonalności lampki Hue Iris. Przykładowo pozwala wykorzystać inteligentne światło do naturalnej pobudki (stopniowe rozświetlanie symulujące wschód słońca) lub ułatwiania zasypiania (powolne przyciemnianie się ciepłego białego światła).

Taśma LED

Taśma oświetleniowa Philips Hue świeci kolorowym i białym światłem. Dzięki elastycznej konstrukcji można ją dopasować do każdego pomieszczenia. Sprawdzi się jako oświetlenie ściany np. za telewizorem, we wnękach, na schodach czy korytarzach.

Za pomocą aplikacji Philips Hue Bluetooth możesz sterować taśmą (włączanie, wyłączanie, przyciemnianie, zmienianie kolorów światła), jednak najwięcej możliwości otrzymasz w połączeniu z mostkiem np. synchronizacja z muzyką, filmami, grami.

Do wyboru jest także taśma oświetleniowa Philips Hue gradient. Wyposażona jest ona w technologię gradientową, która umożliwia płynne przechodzenie jednego koloru w drugi.

Mostek Philips Hue – czy warto dokupić?

Być może przekonały Cię bardziej zaawansowane możliwości oświetlenia Philips Hue, jakie oferowane są z mostkiem Philips Hue. Więcej o mostku dowiesz się w poradniku: Wszystko o oświetleniu Philips Hue

Mostek Philips Hue

Źródła zdjęć: Philips

Mogą Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.