Sztuczna inteligencja w procesorach Intela – jakie plusy dla użytkowników?

23.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Sztuczna inteligencja w procesorach Intela – jakie plusy dla użytkowników?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ciężko przejść obojętnie obok rewolucji związanej z rozwojem sztucznej inteligencji. Jeden z liderów rynku technologicznego, Intel, planuje wykorzystać sztuczną inteligencję w swoich procesorach. Czego powinniśmy się spodziewać?

Procesory Intel i AI

Sporo o planach wprowadzenia sztucznej inteligencji do procesorów dowiedzieliśmy się z wypowiedzi samych pracowników Intela. Podczas konferencji zapowiedzianej wiele mówiącym sloganem „Bringing AI Everywhere” Intel zapowiada swoje plany na przyszłość. Konferencja Intel Innovation odbywa się w każdym roku. To ważne wydarzenie dla amerykańskiego koncernu.

Z zapowiedzi Intela wynika, że AI pojawi się w niemal każdym z ich produktów – procesorach do komputerów, serwerów, czy w profesjonalnych układach do najbardziej skomplikowanych obliczeń.

Nowe procesory Intel zostaną uzupełnione o dedykowany układ NPU do wykonywania zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Część konkurencji już je ma, Intel nie chce więc zostać w tyle.

Intel Innovation

Poza wykorzystaniem sztucznej inteligencji i wsparciem sprzętowym dla AI, Intel nie ustaje też w rozwoju swojej technologii. Mowa między innymi o zaprezentowaniu pięciu nowych litografii w czasie zaledwie 4 kolejnych lat. Nowsze technologie pozwalają na „upakowanie” większej liczby elementów na coraz mniejszej powierzchni. Dzięki temu procesory stają się coraz bardziej wydajne. Prezes Intela, Pat Gelsinger, pokazał też po praz pierwszy tzw. „wafel krzemowy”. Obecnie jest w wersji testowej, ale już za rok może trafić do procesorów będących w sprzedaży. Nadchodząca seria procesorów Intela w litografii 20A, a rok później 18A, to dowód na wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki w praktyce.

Wykorzystywane dziś materiały mogą być niewystarczające do sprostania nowej technologii?

Ciągła minimalizacja sprawia, że producenci procesorów, także Intel, muszą stale szukać nowych materiałów do produkcji podzespołów. W przypadku Intela zapowiedziano właśnie możliwość użycia szklanych substratów. Całkiem nowe możliwości pozwolą między innymi na umieszczenie różnych układów na jednej płytce.

W trakcie Intel Innovation dowiedzieliśmy się również, że procesory tej firmy są obecnie wykorzystywane do rozwijania sztucznej inteligencji. Najwyraźniej amerykański koncern jest z tego nad wyraz dumny, ciężko się temu dziwić!

Jednostki NPU trafią do najnowszych procesorów Intel serii Ultra

W trakcie konferencji władze Intela przedstawiały nie tylko technologie istotne dla rozwoju branży AI. Zapowiedziano też procesory z serii Meteor Lake. Modele z dopiskiem „Ultra” otrzymają dedykowany układ odpowiedzialny za pracę sztucznej inteligencji. Taka jednostka NPU (Neural Processing Unit) może wprowadzić wydajność procesorów na zupełnie nowy poziom, przynajmniej jeśli chodzi o AI. Pierwszy laptop z procesorem Intel Core Ultra jest już zresztą gotowy – wyprodukował go Acer.

Nowy laptop Acer z procesorem Intel Core Ultra z NPU odpowiedzialnym za AI
Nowy laptop Acer z procesorem Intel Core Ultra z NPU odpowiedzialnym za AI (źródło: gr.pcmag.com)

Zapowiedziano również bardziej dostępne rozwiązania, m.in. procesory w litografii Intel 4 z nową zintegrowaną kartą graficzną Intel Arc. Możliwości wyświetlania grafiki (np. w grach) mają być tu jeszcze lepsze, niż dotychczas.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.