Thunderbolt 5 – Intel podał szczegóły nowego złącza (m.in. przepustowość do 120 Gb/s!)
Dość niespodziewanie Intel zaprezentował całemu światu szczegóły dotyczące najnowszego złącza Thunderbolt 5. Odbyło się to na chwilę przed premierą iPhone 15. Ciężko podejrzewać jednak, aby Intel chciał „skraść show”. Nowa końcówka kabla oczywiście nie jest tak ekscytująca, jak nowa generacja najlepiej sprzedających się smartfonów na świecie. Tak, czy inaczej – warto przyjrzeć się najnowszemu rozwiązaniu. Thunderbolt 5 z czasem stanie się bowiem standardem, którego niemal wszyscy będziemy używać.
Prezentacja Thunderbolt 5
Szczegóły nowych technologii i najnowszych rozwiązań zwykle pokazują nam znaczną poprawę ich parametrów. Tak jest oczywiście również i w przypadku Thunderbolt 5. Nowe złącze zaprezentowane przez Intela jest wyraźnie bardziej wydajne od i tak bardzo szybkiego Thunderbolt 4. Szczególnie przydatna będzie poprawiona przepustowość. Ten parametr wpływa na szybkość przesyłania plików.
W praktyce możemy przy pomocy złącza Thunderbolt 5 podłączyć wyświetlacz i wysłać na niego obraz o bardzo dużej rozdzielczości i ze świetną częstotliwością odświeżania. Pomoże w tym technologia Bandwith Boost. Oczywiście, podłączony sprzęt musi obsługiwać taką przepustowość. Nie określono jeszcze, jakie warunki musi spełniać podłączony tym złączem port.
W standardowym trybie Thunderbolt 5 może natomiast wysyłać i odbierać dane z prędkością do 80 Gb/2. W poprzedniku przepustowość obustronna wynosiła 40 GB/s.
Nowe złącze lepiej dostosowuje się do możliwości wyświetlacza
Thunderbolt 5 potrafi wykryć w sposób automatyczny, jakie są możliwości podłączonego wyświetlacza. Jeśli wykorzystamy ekran o bardzo wysokiej rozdzielczości, z HDR lub bardzo wysoką częstotliwością odświeżania (jak np. monitory gamingowe) wykorzysta większą przepustowość. W tym momencie trzy tory zapewnią wysyłkę obrazu z prędkością 120 GB/s.
Gdy podłączymy natomiast kilka monitorów, Thunderbolt 5 oceni możliwości każdego z nich. W sposób automatyczny „rozdzieli” przepustowość pomiędzy ekrany.
Thunderbolt 5 jest złączem kompatybilnym ze starszymi wersjami
Nowy port Thunderbolt 5 jest oczywiście kompatybilny z poprzednimi wersjami złącza. Thunderbolt. Działa na specyfikacji USB-IF USB 4 2.0, jest też zgody z DisplayPort 2.1 oraz PCI-SIG PCIe 4.0 (x4).
Jednocześnie z prezentacją Thunderbolt 4, Intel zaplanował ujednolicenie kabli. Mają mieć podobną specyfikację. Jedyną różnicą jest możliwość szybkiego ładowania. Standard Thunderbolt 5 wymaga mocy ładowania 140 W, opcjonalnie może jednak wynosić nawet 240 W. Ładowanie odbywa się w standardzie Power Delivery.
Thunderbolt przyspieszył już dziesięciokrotnie!
Pierwsze złącze o oznaczeniu Thunderbolt zostało zaprezentowane w 2011 roku. Przez ten czas na rynku pojawiło się pięć generacji. Najnowszy Thunderbolt 5 ma aż dziesięciokrotnie wyższą szybkość, od pierwszej wersji złącza!
Zdaniem Intela najnowsza wersja jest obecnie najwydajniejszym złączem do przesyłania obrazu. Przepustowość jest wyższa m.in. w stosunku do najnowszego DisplayPort.
Imponujące parametry Thunderbolt 5
Dwa razy wyższa przepustowość, niż w poprzedniej wersji, oznacza gigantyczne możliwości Thunderbolt 5. Na wyświetlaczu możemy uzyskać obraz częstotliwością odświeżania nawet 540 Hz. To raczej opcja teoretyczna, pokazująca możliwości.
W praktyce gracze chętnie skorzystają natomiast z możliwości podłączenia kilku wyświetlaczy. Thunderbolt 4 pozwala na obsługę dwóch ekranów 4k przy standardowej częstotliwości odświeżania 60 Hz.
Bardzo dobra przepustowość pozwoli też bardziej poważnie myśleć o zewnętrznych kartach graficznych. Łatwo możemy wyobrazić sobie smukły i lekki laptop do pracy, który dzięki podłączeniu takiego GPU zamieni się w gamintową „bestię”.
Technologię Intela zobaczymy w praktyce już w przyszłym roku. Wtedy na rynek powinny trafić pierwsze urządzenia z Thunderbolt 5. Zapewne pojawią się w sprzedaży. w takich kategoriach, w których dziś widzimy złącza Thunderbolt 4 – tak przynajmniej twierdzi Intel.
Specyfikacja Thunderbolt 5
- Typ złącza: USB-C
- Przepustowość: maksymalnie wysyłka z prędkością 120 Gb/s (odbieranie danych ma wtedy do 40 Gb/s).
- Przepustowość w obustronnej transmisji: do 80 Gb/s
- Obsługiwana częstotliwość odświeżania: do 540 Hz
- Obsługiwana rozdzielczość: 8k
- Obsługa wielu monitorów: tak, trzy monitory 4k przy 144 Hz
- Moc ładowania: 120-240 W
- Kompatybilność wsteczna: tak, z innymi wersjami Thunderbolt
- Obsługiwane standardy: z USB-IF USB 4 ver 2.0, VESA DisplayPort 2.1, PCI-SIG PCIe 4.0 (x4)
Źródło zdjęć: Intel
Może zainteresują Cię także inne artykuły