Intel Iris Xe Graphics – wydajność w grach i programach graficznych

Karta Intel Iris Xe Graphics zapewnia o wiele większą wydajność, niż typowe karty zintegrowane. Intel zaprezentował jednocześnie trzy wersje karty graficznej Iris – do komputerów stacjonarnych, laptopów oraz serwerów. Karta graficzna Intel Iris Xe Graphics pozwoli na rozrywkę w mniej wymagających grach i podstawową pracę z obróbką wideo i zdjęć. Czy poradzi sobie jednak z bardziej wymagającymi zadaniami?
- Czym jest Intel Irix Xe Graphics?
- Specyfikacja Intel Iris Xe?
- Wersje zintegrowanej karty Intel Iris Xe?
- Wydajność karty
- Iris Xe w aplikacjach graficznych
- Opinie o Intel Iris Xe
Czym jest Intel Iris Xe Graphics?
Intel Iris Xe Graphics jest zaawansowaną kartą zintegrowaną z procesorem. Oznacza to, że taki komputer stacjonarny lub laptop może funkcjonować bez zewnętrznej karty graficznej (wpinanej w port PCI Express).
Iris Xe to karta graficzna zintegrowana z procesorem Intel Core i5 lub Core i7 jedenastej generacji. O tym, że konkretny procesor został wyposażony w układ Intel Iris Xe świadczy oznaczenie “G7” na końcu jego kodowej nazwy.
Przykładem mogą być procesory Intel Core i5-1135G7 lub Intel Core i7 1165G7.
Liczba “11” oznacza jedenastą generację procesora, a końcówki G7 właśnie obecności zintegrowanego układu graficznego Intela. W pewnych przypadkach o tym, że Intel Iris Xe został zamontowany w module procesora świadczy także litera “H” na końcu oznaczenia.
Laptop wyposażony w procesor Intela ze zintegrowaną kartą graficzną Iris Xe Graphics może być ponadto wyposażony w dodatkową, zewnętrzną kartę graficzną. Wtedy jego wydajność w grach i obróbce wideo będzie jeszcze wyższa.
Specyfikacja Intel Iris Xe
Karta graficzna Intel Iris Xe pojawiła się na rynku pod koniec 2020 roku, wraz z procesorami Intel Core i5 i Intel Core i7 11-generacji. Wykorzystuje 10-nanometrową architekturę Tiger Lake.
- Architektura: Tiger Lake
- Litografia: 10 nm
- Taktowanie: bazowe 400 MHz, maksymalne 1400 MHz
- Pamięć: współdzielona
- Jednostki wykonawcze: 80-96
- Maksymalna rozdzielczość HDMI: 4K przy 60 Hz
- Maksymalna rozdzielczość DisplayPort: 7680×4320 przy 60 Hz
- Obsługiwane technologie: DirectX 12.1, OpenGL 4.6, OpenCL 2.0, Intel Clear Video HD i Intel Quick Sync Video.
Wersje zintegrowanej karty Intel Iris Xe
W zależności od konkretnej wersji, układy graficzne Iris Xe mogą różnić się od siebie. Pierwszą z różnic jest ilość jednostek wykonawczych EU. Intel Iris Xe Graphics może posiadać 80 EU lub 96 EU. Także maksymalne taktowanie może się różnić i wynosić 1100MHz, 1300MHz, 1350MHz lub 1400MHz.
Różne kombinacje tych parametrów występują zarówno w procesorach Intel Core i5, jak i Intel Core i7 – w tym przypadku zawsze karta ma 96 EU. Przed wyborem konkretnego procesora Intela z wbudowanym układem graficznym Iris Xe warto więc dokładnie zapoznać się ze specyfikacją.

Wydajność Intel Iris Xe
Poprzednikiem karty graficznej Intel Iris Xe był popularny Intel UHD Graphics. Występował w procesorach Intela 10-tej generacji (Ice Lake) i pozwalał na komfortową pracę z wymagającymi grami i aplikacjami graficznymi oraz wideo.
Układ Intel Iris Xe jest dwukrotnie bardziej wydajny od swojego poprzednika – Intel UHD Graphics.
Najnowsza karta graficzna Intel Xe Graphics bez problemu pokonuje wszystkie starsze zintegrowane układy Intela. Co ciekawe, Intel Iris w wielu zastosowaniach może się równać z dedykowaną kartą graficzną NVidia GeForce MX350. To zewnętrzna karta, w którą wyposażonych jest sporo popularnych laptopów.
Karta Intel Iris Plus nowoczesny procesor 11-tej generacji są więc znacznie wydajniejsze od swoich poprzedników. Czy taki zestaw pozwala jednak na przyjemne granie w nowsze gry?
Wydajność Intel Iris Xe daje możliwość gry w takie tytuły, jak Wiedźmin 3, GTA V, Fifa 21, Fortnite, L.O.L., ale na niskich detalach. Karta graficzna zapewni w nich przyzwoite 30-40 FPS.
To wynik zbliżony do konsol poprzedniej generacji (XBox One, PS4), choć one oferowały nieco lepszą grafikę w grach. Niestety, podczas długotrwałego grania układ mocno nagrzewa się, a jego wydajność nieco spada.
Co takie wyniki oznaczają dla użytkowników?
Zintegrowana karta graficzna Intel Iris Xe Graphics umożliwia wygodną grę nawet w aktualnie popularne tytuły gier nawet w FullHD, jeśli pogodzimy się z obniżonymi ustawieniami graficznymi.
Iris Xe w aplikacjach graficznych
Każdy nowy laptop lub komputer stacjonarny pozwolą na pracę przy użyciu pakietu Office, przeglądarki internetowej, słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów. Problem może się pojawić w bardziej zaawansowanym oprogramowaniu.
Karta graficzna Intel Iris Xe spełnia wymagania dla popularnego pakietu Adobe (Photoshop, Illustrator, Lightroom) do edycji zdjęć i grafiki.
Na stronie producenta widnieje informacja o konieczności posiadania karty graficznej z obsługą co najmniej DirectX w wersji 12, a także o 2GB pamięci. Kłopoty pojawią się natomiast w przypadku programów do obróbki wideo.
O ile w wielu aplikacjach graficznych to moc obliczeniowa procesora jest kluczowa, programy do edycji i montażu wideo są znacznie bardziej wymagające.
Niestety Intel Iris Xe nie pozwoli na komfortową pracę np. w programie Adobe Premiere Pro służącym do edycji wideo.
Oczywiście w przypadku mniej zaawansowanych i wymagających programów, Intel Iris Xe sprawdzi się wystarczająco dobrze.
Z kolei program AutoCAD nie powinien być problemem dla procesora Intela 11-tej generacji z układem graficznym Iris Xe.
Warto pamiętać, że karty graficzne Intel Iris Xe Graphics występują w kilku odmianach, które nieco różnią się wydajnością. Na ogólny komfort pracy z oprogramowaniem graficznym lub granie w gry komputerowe mają także wpływ pozostałe podzespoły komputera – procesor, ilość pamięci ram czy szybkość dysku.

Opinie o Intel Iris Xe
Intel Iris Xe Graphics jest na rynku już od ponad roku. Znajduje się na pokładzie wielu popularnych komputerów i laptopów, produkowanych przez różne marki. Laptopy ASUS, MSI, Lenovo, Acer, Dell i innych producentów to zwykle sprzęt w przedziale graficznym od dwóch do czterech tysięcy złotych. W tej cenie układ Intel Iris Xe jest jednym z najlepszych wyborów.
Dzięki temu, że komputer wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Intel Xe, nie wymaga dodatkowej karty zewnętrznej. Pozwala to na uzyskanie niższej ceny urządzenia lub poprawę jakości pozostałych komponentów. Jakość grafiki i możliwość w gry komputerowe pozostają przy tym na poziomie zadowalającym wiele osób.
Laptopy z układem Intel Iris Xe doskonale sprawdzają się jako domowe centrum multimedialne, co potwierdzają dobre opinie użytkowników.
Jedynym problemem, na który zwracają uwagę właściciele wyposażonego w tę kartę sprzętu może być dość mocne nagrzewanie się układu.
Wydajność pozostaje jednak na zadowalającym poziomie. Potwierdzają to także wykonane dla Intel Iris Xe testy i benchmarki.
Może Cię zainteresować:
Czytaj więcej







