Koniec z Nvidia i AMD – czas na Intel Arc, czyli nowe karty graficzne dla graczy

19.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Koniec z Nvidia i AMD – czas na Intel Arc, czyli nowe karty graficzne dla graczy
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Mówiąc o kartach graficznych dla graczy, właściwie mamy na myśli dwóch producentów: Nvidię ze swoimi układami GeForce oraz AMD produkujące modele Radeon. Niedługo sytuacja ta ulegnie zmianie, bo do wejścia na rynek gamingowych kart przygotowuje się trzeci gracz. Mowa o firmie Intel, która zapowiedziała zupełnie nowe modele Arc. Czego możemy się po nich spodziewać? Kiedy karty pojawią się na rynku? I co chyba najważniejsze – czy rzeczywiście mają one szansę konkurować z modelami GeForce i Radeon?

Czym jest Intel Arc?

Intel Arc co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to zupełnie nowa marka kart graficznych, pod którą będą pojawiać się modele zaprojektowane typowo z myślą o graczach. Można zatem powiedzieć, że Intel Arc to odpowiednik serii Nvidia GeForce i AMD Radeon.

intel arc

Pierwsze konstrukcje o nazwie kodowej Alchemist mają bazować na nowej architekturze Intel Xe HPG (Intel Ark GPU), która łączy najważniejsze cechy innych architektur graficznych producenta: efektywność energetyczną zintegrowanych układów Xe LP, skalowalność modeli Xe HP dla centrów obliczeniowych oraz efektywność obliczeniową modeli Xe HPC dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych.

Specyfikacja Intel Arc

W planach producenta jest kilka kart graficznych z serii Arc, ale ich dokładna specyfikacja jeszcze nie została ujawniona. Na pewno pojawią się modele z różnych segmentów wydajnościowych, zarówno dla komputerów stacjonarnych, jak i gamingowych laptopów.

Wiemy, że modele Intel Arc będą w pełni zgodne z interfejsem DirectX 12 Ultimate, co oznacza sprzętowe wsparcie dla technologii śledzeni promieni w czasie rzeczywistym – DirectX Raytracing (DXR). Ale oprócz tego możemy spodziewać się innych funkcji wpływających na optymalizację działania karty graficznej: zmiennego algorytmu cieniowania – Variable Rate Shading (VRS), zaawansowanego cieniowania – Mesh Shaders czy optymalizacji przesyłania tekstur – Sampler Feedback.

intel arc specyfikacja

Jedną z kluczowych funkcji wprowadzonych przez producenta będzie technologia Intel XeSS (Xe Super Sampling), która ma być odpowiedzią na konkurencyjne rozwiązania: Nvidia DLSS i AMD FSR (FidelityFX Super Resolution).

Nowa technologia wykorzystuje sprzętowe jednostki głębokiego uczenia, które odpowiadają za inteligentne skalowanie obrazu. Pozwoli to zwiększyć płynność animacji, jednocześnie zachowując dobrą jakość wyświetlanego obrazu.

Wydajność kart graficznych Intel Arc (Alchemist)

Intel kładzie duży nacisk na współpracę z programistami. Dzięki temu podobno możemy liczyć na lepszą optymalizację gier pod nadchodzące konstrukcje (i miejmy nadzieję bezproblemowe działanie sprzętu).

intel arc wydajność

Bardzo ciekawie zapowiada się funkcja skalowania obrazu. Według deklaracji producenta, technologia XeSS (w najbardziej sprzyjającym scenariuszu) pozwoli nawet 2-krotnie zwiększyć płynność animacji. Co ważne, wygenerowana animacja ma mieć zbliżoną jakość do natywnego obrazu w wysokiej rozdzielczości.

Intel Arc vs Nvidia i AMD

Co prawda producent jeszcze nie pochwalił się bezpośrednim porównaniem względem konkurencji, ale w sieci już pojawiają się całkiem optymistyczne przecieki (mówimy o nieoficjalnych informacjach).

Według plotek, topowe modele Intel Arc Alchemist miałyby konkurować z wydajniejszymi kartami Nvidii i AMD – mowa tutaj o modelach GeForce RTX 3070 czy Radeon RX 6700 XT.

Rzecz jasna pojawią się też słabsze konstrukcje, które miałyby konkurować z niższymi układami Nvidii/AMD. Takie modele sprawdzą się w tańszych komputerach i laptopach.

Kiedy premiera Intel Arc?

Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Według zapowiedzi Intela, pierwsze karty graficzne Arc z generacji Alchemist zadebiutują dopiero w pierwszym kwartale 2022 roku.

Co prawda producent jeszcze nie ujawnił żadnych szczegółów na temat grafiku premier, ale wiele wskazuje na to, że będzie wypuszczać je stopniowo. W planach są wersje dla komputerów stacjonarnych, ale też układy dla laptopów do gier.

Ile kosztować będą karty Intel Arc

Intel Arc – cena to chyba najpilniej strzeżona tajemnica nowych kart graficznych… przynajmniej oficjalnie. Możemy jednak posiłkować się nieoficjalnymi informacjami. Według najnowszych przecieków, producent przygotowuje układy z segmentu 100–200 dolarów (około 500–1000 złotych) oraz 300–500 dolarów (około 1500–2500). Nie są to jednak oficjalnie potwierdzone informacje.

Kolejne generacje kart Intel Arc

Modele Intel Arc powinny przynieść powiew świeżości na rynku komputerów i laptopów, a przy tym zwiększyć konkurencję na rynku sprzętu, gdzie do tej pory właściwie mieliśmy do czynienia z duopolem Nvidii i AMD. Oczywiście to dopiero początek historii kart Intel Arc.

intel arc generacje

Jako pierwsze na rynku pojawią się modele z generacji Alchemist. Wiemy jednak, że w planach producenta są już kolejne generacje układów: Battlemage, Celestial i Druid, które mają korzystać z ulepszonych architektur, a w efekcie też przynieść poprawę osiągów.

Może Cię zainteresować:

Nałogowy redaktor z branży komputerowej i gaming, marny overclocker oraz spec działu hardware (w teorii). Podobno zna wszystkie nowości sprzętowe jeszcze przed ich zaprojektowaniem. Zwolennik dobrego i krytyk wszystkiego co złe. Zakamuflowany altruista.