Intel 4 z 7-nanometrową litografią jeszcze w tym roku?

13.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Intel 4 z 7-nanometrową litografią jeszcze w tym roku?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wciąż czekamy na premierę procesorów Intela 13-tej generacji (Raptor Lake). Tymczasem okazuje się, że amerykański producent pracuje już nad kolejną generacją. Czternasta generacja – Meteor Lake – ma być rewolucyjna. W dużej mierze Intel 4 stanie się przełomem przez proces technologiczny oparty o litografię 7 nm. W skrócie oznacza to możliwość „upchnięcia” większej wydajności na mniejszej powierzchni.

Intel 4 – technologia przyszłości wkrótce trafi do produkcji

Obecnie liczbę tranzystorów w procesorze definiuje technologia Intel 7, czyli 10-nanometrowa litografia. Intel 4 pozwoli podwoić liczbę tranzystorów dzięki litografii 7-nanometrowej. Wprost przekłada się to na wydajność procesorów, czy ich energooszczędność. Pierwsze informacje o Intel 4 otrzymaliśmy podczas sympozjum 2022 IEEE VLSI. Dziś potwierdza ją też Digitimes – azjatycka witryna internetowa. W opublikowanym przez nią raporcie przeczytamy, że Intel jako pierwszy producent wykorzysta też technologię EUV.

Produkcja nowych procesorów do laptopów, komputerów PC i do zadań specjalnych ruszy jeszcze w 2022 roku.

Procesory z serii Meteor Lake zaoferują podobne taktowanie do dzisiejszych rozwiązań, będą przy tym o wiele bardziej energooszczędne. Nowa podstawka do procesorów Intela 14-generacji to LGA1851 o wymiarach identycznych do znanej już LGA1700.

Wykres obrazujący przewagę procesora Intel 4

Bardziej wydajne procesory

Produkcja układów opartych o nową litografię ma ruszyć jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, że w 2022 roku zobaczymy chipsety Intel Meteor Lake na półkach sklepowych. Najpierw trafią na nie procesory 13-tej generacji.

Bez dwóch zdań warto jednak czekać na kolejne informacje o Meteor Lake z Intel 4. Być może będą to bardziej energooszczędne i wydajniejsze układy.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.