Integracja Apple i Google Gemini i otwarcie na konkurencyjne chatboty AI

06.07.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Integracja Apple i Google Gemini i otwarcie na konkurencyjne chatboty AI
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas prezentacji inaugurującej tegoroczną konferencję WWDC firma Apple zaprezentowała system Apple Intelligence. Jedną funkcji nowego rozwiązania będzie możliwość generowania tekstu dzięki integracji z ChatGPT. Jednak Apple na tym nie poprzestaje. Kolejnym narzędziem, które zostanie zintegrowane z systemami operacyjnymi Apple, ma być chatbot Google Gemini.

Integracja Google Gemini z Apple Intelligence

Doniesienia na ten temat opublikowane zostały na łamach serwisu Bloomberg. Mark Gurman, autor tego raportu twierdzi, że Apple jest w trakcie finalizacji umowy z Google oraz firmą Anthropic – startupem, który skoncentrowany jest na rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Co więcej, partnerstwo z Google może stać się faktem już tej jesieni, czyli mniej więcej wtedy, gdy system Apple Intelligence zadebiutuje na rynku.

Przypomnijmy, że Apple Intelligence będzie funkcjonować w systemach iOS 18, iPadOS 18 oraz macOS Sonoma.

Wykorzystuje on własne modele językowe, które realizują powierzone im zadania bezpośrednio na urządzeniu lub wysyłają zapytanie na serwery Apple – zależy to od stopnia skomplikowania zadania. Są jednak także takie typy zapytań, które wymagają interwencji właśnie zewnętrznego rozwiązania, czyli realizowane będą przez ChatGPT.

Wsparcie dla większej liczby chatbotów

Doniesienia te zgodne są ze słowami Craiga Federighi, starszego wiceprezesa Apple do spraw inżynierii oprogramowania. W jednym z wywiadów, którego udzielił w poprzednim miesiącu, zadeklarował, że Apple planuje dodać wsparcie dla większej liczby chatbotów w przyszłości. Użytkownicy będą mogli wybrać, który ich zdaniem działa najlepiej.

Warto przypomnieć, że doniesienia o potencjalnej integracji systemów operacyjnych Apple z Google Gemini pojawiły się jeszcze przed tegoroczną konferencją WWDC. Co więcej, współpracę z gigantem z Cupertino chciała w tym zakresie podjąć także Meta, ale firmy nie mogły dojść do porozumienia w kwestiach związanych z polityką prywatności.

Na koniec dodajmy, że Apple Intelligence będzie dostępne jeszcze w tym roku jako element systemów operacyjnych iOS 18, iPadOS 18 oraz macOS Sequoia. Póki co wiadomo, że będzie można go uruchomić na iPhone’ach 15 serii Pro oraz iPadach i komputerach Mac z czipem M1 lub nowszym. Niestety przynajmniej na razie funkcja nie będzie dostępna w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: bloomberg, theverge

Telefony Apple iPhone

Może Cie zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.