Instagram zmienia się na naszych oczach – nowy wygląd, kolorystyka i czcionka Instagram Sans

31.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Instagram zmienia się na naszych oczach – nowy wygląd, kolorystyka i czcionka Instagram Sans
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niemal wszystkie strony internetowe, serwisy i aplikacje co pewien czas przechodzą pewne zmiany. Zwykle nie cieszy się to zbyt dużym entuzjazmem wśród użytkowników, przyzwyczajonych do wyglądu i sposobu obsługi dotychczasowej wersji. Z taką sytuacją muszą się teraz zmierzyć osoby korzystającego z jednego z największych serwisów społecznościowych. Nowy wygląd Instagrama nie oznacza jednak rewolucji. To raczej niewielka zmiana – nie powinniśmy więc obawiać się problemów z korzystaniem z Instagrama, czy konieczności długotrwałego poznawania nowego designu. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić, jakich zmian powinniśmy się wkrótce spodziewać na popularnym „insta”.

Nowy system, czy tylko delikatne zmiany na Instagramie?

Przedstawiciele Instagrama informują o tym, że to nowa wersja serwisu społecznościowego, która ma gwarantować jeszcze lepsze odczucia z korzystania z niego. Ciężko dziś stwierdzić, czy to rzeczywiście zupełnie nowa aplikacja, czy tylko większa modernizacja obecnego systemu.

Największymi zmianami są nowe czcionki, poprawione kolory w aplikacji i nieco zmieniony układ aplikacji.

Prawdopodobnie wielu użytkowników, którzy sporadycznie tu wchodzą, nowy wygląd Instagrama może nie zostać nawet zauważony. Twórcy serwisu twierdzą bowiem między innymi, że zmienili gradient, co pozytywnie wpłynie na jeszcze bardziej żywe kolory. Jak należy to jednak rozumieć? Instagram wykorzysta zaawansowany proces modelowania trójwymiarowego do generowania efektu gradientu. Przewijając treści dostępne w aplikacji możemy więc liczyć na jeszcze lepsze odczucia, choć ciężko nazwać to dużą zmianą.

fot. Instagram

Zmiany interfejsu Instagrama

Wśród zmian nie mogło oczywiście zabraknąć tych związanych z interfejsem użytkownika. Pojawi się tu między innymi kilka nowych układów dla treści marketingowych. Zdjęcia będziemy mogli dodawać między innymi w układzie pełnoekranowym. Jak widać, Instagram odchodzi od charakterystycznych, kwadratowych zdjęć (w formacie 1:1), z którymi był dotąd kojarzony.

Nowa wygląd Instagrama i nie tylko – nadchodzi Instagram Sans

Jedną z największych zmian ma być wprowadzenie nowej czcionki. Instagram Sans pojawi się jednak nie tylko w samym Instagramie. Twórcy serwisu chcieliby, aby nowa czcionka stała się globalna – wykorzystywana także przez twórców stron, w edytorach tekstu, itp.

Instagram Sans nawiązuje do logo serwisu i ma być dostępny dla niemal wszystkich języków na świecie.

Jeśli czcionka ma być rozpoznawalna i używana na całym świecie, powinna być dostosowana do wielu języków. Tak będzie właśnie w przypadku Instagram Sans. Użyjemy jej zarówno w języku angielskim, jak i bardziej egzotycznych, jak japoński, arabski, czy tajski. Z pewnością na liście znajdzie się również język polski – jesteśmy ciekawi, czy polskie znaki będą wyglądały przyjemnie dla oka.

Podsumowując, użytkownicy nie powinni obawiać się poważnych zmian, które mogłyby utrudnić korzystanie z dobrze znanego serwisu. Być może jednak wraz z niewielkim liftingiem wyglądu twórcy aplikacji zmienią pewne algorytmy i mechanizmy, czyli kwestie techniczne (może tak wynikać z przekazu marketingowego Instagrama). Oznaczałoby to przyspieszenie działania aplikacji, lepszą optymalizację dla urządzeń mobilnych, a w przyszłości – być może nowe funkcjonalności.

Może zainteresują Cię też poniższe artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.