Gdzie obejrzeć wszystkie filmy z serii Indiana Jones online? Data premiery na Disney+

31.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Gdzie obejrzeć wszystkie filmy z serii Indiana Jones online? Data premiery na Disney+
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rola Indiany Jones’a przyniosła amerykańskiemu aktorowi Harrisonowi Ford międzynarodowy rozgłos. Postać charyzmatycznego archeologa i poszukiwacza przygód stała się nierozłączną częścią amerykańskiej kultury masowej i jest rozpoznawalna na całym świecie, tak samo jak Rambo, Blade, Conan czy inni słynni bohaterowie. O czym opowiada seria Indiana Jones? Gdzie obejrzeć wszystkie filmy o Indianie Jones? Podpowiadamy.

Seria filmów o Indianie Jones — o czym opowiada?

Seria filmów Indiana Jones opowiada o przygodach charyzmatycznego archeologa, pułkownika dr. Henry’ego Waltona Jones’a Jr, znanego bardziej pod pseudonimem Indiana Jones (zdrobniale Indy).

Bohater podróżuje po całym świecie w poszukiwaniu pradawnych artefaktów, nierzadko wplątując się przy tym w różnego rodzaju konflikty: począwszy od rewolucji meksykańskiej, po wojny z gangiem Fedory czy też zmagania z sektą, która czci hinduską boginię czasu i śmierci Kali.

Atrybutami archeologa, rozpoznawalnymi na całym świecie, są: kapelusz typu fedora, bicz, skórzana kurtka oraz rewolwer.

Seria filmów Indiana Jones oraz serial „Przygody młodego Indiany Jonesa” trafiła na Disney+ 31 maja 2023 roku.

Seria Indiana Jones — z ilu filmów się składa? Gdzie je obejrzeć?

Seria przygód Indiany Jones’a składa się aktualnie z czterech filmów. Są to:

Poszukiwacze zaginionej Arki (Disney+, SkyShowtime, Rakuten, CHILI, Apple TV+)

Pierwszy film o przygodach Indiany Jones’a powstał w 1981 roku, opowiada o poszukiwaniach Arki Przymierza. Tak nazywa się ozdobna skrzynia, która zgodnie z wierzeniami chrześcijańskimi i judaistycznymi, kryje w sobie tablice z Dekalogiem. Archeolog próbuje zapobiec przechwyceniu artefaktu przez nazistów.

Indiana Jones i Świątynia Zagłady (Disney+, SkyShowtime, Rakuten, CHILI, Apple TV+, Amazon Prime Video)

Druga część przygód Indiany Jones’a ujrzała światło dzienne w 1984 roku. Film opowiada o wydarzeniach przed poszukiwaniami Arki Przymierza. Tym razem Indiana Jones musi stawić czoło sekcie, która czci mroczną hinduską boginię Kali. Film obejrzeć można m.in. na platformie SkyShowtime.

Indiana Jones i ostatnia krucjata (Disney+, SkyShowtime, Rakuten, CHILI, Apple TV+)

Trzeci film z serii Indiana Jones powstał w 1989 roku i opowiada o poszukiwaniach Św. Graala. Archeolog musi ponownie zmierzyć się z nazistami, którzy chcą odnaleźć ten bezcenny artefakt. Film można wypożyczyć m.in. w serwisie Amazon Prime Video.

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (Disney+, SkyShowtime, Rakuten, CHILI, Apple TV+, Amazon Prime Video)

Czwarty film o Indianie Jones powstał w 2008 roku, natomiast jego akcja rozgrywa się w samym środku Zimnej Wojny. Po ucieczce od sowietów archeolog wpada na trop legendarnej Kryształowej Czaszki, obdarzonej nadprzyrodzoną mocą. Niestety sowieccy agenci podążają jego śladami aż do najbardziej odległych zakątków Peru. Film dostępny jest m.in. w serwisie Rakuten.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia (Indiana Jones and the Dial of Destiny)

Najnowsza część przygód Indiany Jones’a ukaże się w kinach już w 2023 roku. Akcja filmu ma się rozgrywać w czasach Zimnej Wojny i wzmożonej rywalizacji ZSRR oraz Stanów Zjednoczonych dotyczącej eksploracji kosmosu. Tym razem archeolog będzie musiał zmierzyć się z byłym nazistą, pracującym nad programem kosmicznym NASA.

Filmy o przygodach Indiany Jones’a — obsada i twórcy

Głównym odtwórcą roli charyzmatycznego poszukiwacza przygód jest Harrison Ford. Wcielenie się w Indianę Jones’a, a także wystąpienie jako Han Solo w Gwiezdnych Wojnach przyniosło aktorowi międzynarodowy rozgłos.

Natomiast jeśli chodzi o twórców serii Indiana Jones, warto wspomnieć, że za wyreżyserowanie wszystkich czterech filmów odpowiada sam Steven Spielberg, a ich pomysłodawcą jest George Lucas.

Seria Indiana Jones — spin offy

Filmy o Indianie Jones doczekały się dwóch spin offów (które często są ze sobą mylone): serialu telewizyjnego Kroniki młodego Indiany Jonesa oraz serii filmów Przygody młodego Indiany Jonesa.

Kroniki młodego Indiany Jonesa składają się z 28 odcinków emitowanych w latach 1992-1993, w których w roli Indy’ego zobaczymy kilku różnych aktorów (Sean Patrick Flanery, Corey Carrier oraz George Hall), natomiast Harrison Ford wystąpił w produkcji George’a Lucasa gościnnie.

Po anulowaniu serialu powstały jeszcze 4 filmy telewizyjne (w latach 1994-1996).

Następnie cały materiał został zmontowany na nowo i opublikowany na nowo. Tak powstała seria filmów Przygody młodego Indiany Jonesa, który swoją premierę miał w 1999 roku.

Platforma VOD Disney+ zapowiedziała, że w przygotowaniu jest kolejny spin-off — nowy serial o przygodach Indiany Jonesa, ale w ostatnim czasie pojawiły się głosy, że projekt mógł zostać anulowany.

Kiedy premiera najnowszego filmu o Indianie Jones?

Premierę piątej części przygód Indiany Jones’a, zatytułowanej Indiana Jones i artefakt przeznaczenia, zapowiedziano na 30 czerwca 2023 roku.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.