Search icon

Indiana Jones i tarcza przeznaczenia. Wiecznie młody Harrison Ford powraca po raz ostatni

05.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Indiana Jones i tarcza przeznaczenia. Wiecznie młody Harrison Ford powraca po raz ostatni
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Film “Indiana Jones 5” doczekał się pierwszego zwiastuna! Ujawniono też oficjalny tytuł oraz datę premiery kolejnej odsłony przygód najsłynniejszego archeologa świata. W roli głównej po raz kolejny – Harrison Ford. Powraca jednak odmieniony. Czego możemy spodziewać się tym razem?

Pierwszy zwiastun Indiana Jones 5

„Indiana Jones i tarcza przeznaczenia” (w oryginale: „Indiana Jones and the Dial of Destiny”) – tak właśnie brzmi oficjalny tytuł nadchodzącej premiery kinowej. To już 5. część z serii przygód słynnego archeologa i pierwszy raz, kiedy Steven Spielberg opuścił krzesło reżyserskie, pozostając przy roli koproducenta wykonawczego. Jego miejsce zajął tym razem James Mangold, znany z tytułów Marvela, takich jak “Wolverine” i “Logan: Wolverine”

Do tej pory film “Indiana Jones i tarcza przeznaczenia” pozostawał niemałą zagadką. Nowe światło na produkcję rzucił jednak jej pierwszy zwiastun. Prezentuje się następująco:

Indiana Jones 5 – fabuła

Podążając za informacjami przekazanymi przez “Empire”, “Indiana Jones i tarcza przeznaczenia” rozgrywa się głównie w 1969 roku, kiedy to wyścig kosmiczny między Stanami Zjednoczonymi i ZSRR trwał w najlepsze. Na tym tle będziemy mogli obserwować próby rehabilitacji, podejmowane przez nazistowskiego naukowca o nazwisku Voller (Mad Mikkelsen). Zobaczymy też imponującą nowojorską paradę z 13 sierpnia 1969 roku, zwieńczającą sukces misji Apollo 11.

Szczególną uwagę przykuwa jednak retrospekcja, otwierająca „Indiana Jones 5”. Przenosi nas ona do roku 1944, kiedy to pełen wigoru Jones (a wraz z nim Harrison Ford!) mierzy się z nazistami.

Indiana Jones 5 - Harrison Ford

O swojej przemianie aktor miał okazję wypowiedzieć się pół żartem, pół serio: 

Chyba nie chcę wiedzieć, jak to działa – ale działa. Nie sprawia jednak, że chcę być młodszy.

Producentka filmu, Kathleen Kennedy, dostrzega zaś w niej mocne wejście w konwencję filmów z serii:

Moją nadzieją jest to, że choć będzie się o tym mówić w kontekście technologii, pierwszym wrażeniem będzie: »O mój Boże, oni znaleźli materiał filmowy. To była rzecz, którą nakręcili 40 lat temu«. Wrzucamy cię w przygodę, coś, czego Indy szuka, i natychmiast czujesz, że jesteś w filmie o Indianie Jonesie.

Indiana Jones i tarcza przeznaczenia – obsada i twórcy

Oprócz Forda podczas premiery na ekranie zobaczymy m.in. Phoebe Waller-Bridge („Żelazna Dama”, „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”) w roli córki chrzestnej Jonesa oraz wspomnianego Mada Mikkelsena („Hannibal”, „Doktor Strange”, „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a”) w roli antagonisty tytułu. 

Za reżyserię odpowiada James Mangold. George Lucas i Steven Spielberg powracają jako producenci wykonawczy. Muzyka po raz kolejny jest zaś dziełem Johna Williamsa.

Indiana Jones 5 – kiedy premiera?

“Indiana Jones i tarcza przeznaczenia” zadebiutuje w kinach 30 czerwca 2023 roku

Źródło: Empire, twitter.com/IndianaJones, materiały prasowe

nano google news

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.