Nowa funkcja Immersive View w Mapach Google – już dostępna w Polsce

15.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowa funkcja Immersive View w Mapach Google – już dostępna w Polsce
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W 2022 roku firma Google ogłosiła, że rozpoczyna prace nad funkcją Immersive View, która znacznie uatrakcyjni korzystanie z wirtualnych map i przyczyni się do znacznego zwiększenia ich użyteczności. Funkcja ta jest już dostępna w aplikacji Google Maps w wybranych miastach na świecie, a po aktualizacji z czerwca 2023 roku można z niej korzystać również w Polsce, chociaż w ograniczonym zakresie.

Immersive View w Google Maps

Nowa funkcja ma znacznie ułatwić podróżowanie poprzez umożliwienie użytkownikom dokładniejszego zapoznania się z odwiedzanymi miejscami. Początkowo dostępna była jedynie w pięciu miastach na świecie – Los Angeles, Nowy Jork, San Francisco, Londyn oraz Tokio. Teraz do tego grona dołączyły również Wenecja, Florencja, Dublin czy Amsterdam.

Oprócz wirtualnego spaceru po wymienionych wcześniej miastach, dzięki nowej funkcji można obejrzeć ponad 500 zabytków i słynnych miejsc z całego świata.

Immersive View w Polsce

Na liście słynnych zabytków dostępnych w Widoku Imersyjnym znalazły się również miejsca w Polsce. Na ten moment lista obejmuje 10 obiektów:

 1. Zamek Królewski na Wawelu
 2. Zamek Królewski w Warszawie
 3. Pałac w Wilanowie
 4. Pałac Kultury i Nauki
 5. Pałac Prezydencki w Warszawie
 6. Pałac na wyspie
 7. Centrum Nauki Kopernik
 8. Muzeum Powstania Warszawskiego
 9. POLIN Muzeum Historii Polskich Żydów
 10. Muzeum Fryderyka Chopina

Oto jak prezentuje się Zamek na Wawelu w pełnej wirtualnej krasie.

Wraz z aktualizacją Map Google aplikacja zyskała jeszcze dwie nowe funkcje:

 • Ostatnie – łatwe przeglądanie wszystkich wyszukiwanych miejsc poprzez zebranie ich w jednym widoku z boku ekranu. Będą one dostępne nawet po zamknięciu aplikacji. Przeglądane miejsca można usuwać, porządkować i w ten sposób planować nawet kilka podróży jednocześnie. Wybierając np. trzy lub więcej miejsca, Mapy Google utworzą trasę pozwalającą zobaczyć wszystkie obiekty (w ten sposób mamy gotowy plan wycieczki na dany dzień). Takimi planami można się dzielić z innymi użytkownikami.
 • Szybkie wskazówki – łatwy dostęp do wskazówek dojazdu na ekranie blokady bez konieczności uruchamiania pełnej nawigacji. Będzie dostępna w trybie pieszym, rowerowym i samochodowym.

Widok Imersyjny w Mapach Google – co jest i jak działa?

Funkcja Immersive View to w skrócie ulepszone Street View. Wykorzystuje zdjęcia lotnicze i satelitarne oraz inne informacje na temat danego miejsca, na przykład o pogodzie czy natężeniu ruchu ulicznego, w celu stworzenia jego wirtualnego modelu.

immersive view google maps

Można zatem obejrzeć budynek, jego otoczenie, a nawet sprawdzić, jaka będzie pogoda w kolejnych godzinach oraz jak to miejsce wygląda w danych warunkach atmosferycznych czy w innych porach dnia. Wszystko to można zrobić za pomocą jednego suwaka.

immersive view suwak

Ciekawym dodatkiem jest funkcja Indoor Live View, dzięki której zajrzeć można do środka budynku, na przykład do restauracji czy muzeum.

Do stworzenia wspomnianych wyżej wirtualnych modeli miast wykorzystano między innymi technologię NeRF (Neural Radiance Fields), czyli rozwiązanie korzystające ze sztucznej inteligencji. Generuje ono obraz 3D na podstawie dostępnych w bazie zdjęć i innych niezbędnych do tego danych.

Zobaczcie, jak funkcja Immersive View prezentuje się w akcji.

Źródło: blog.google

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.