Search icon

Zarobki na YouTube w Polsce i na świecie. Jak zarabiać na YT?

15.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Zarobki na YouTube w Polsce i na świecie. Jak zarabiać na YT?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

YouTube to jedna z najpopularniejszych platform istniejąca od 2005 roku, która pozwala na umieszczanie różnego rodzaju treści wideo nawet w 4K. Użytkownicy tego portalu, którzy spełnią określone warunki, na publikacji filmów mogą zarabiać również pieniądze. Ile zarabia YouTuber? Na czym dokładnie można zarabiać? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w poniższym poradniku. 

Zarobki na YouTube – na czym można zarabiać?

Sposobów na zarabianie za pośrednictwem YouTube jest co najmniej kilka. Są one następujące:

 • emisja reklam przy filmach w ramach programu Google AdSense,
 • uczestnictwo w programie YouTube Premium,
 • indywidualna współpraca YouTubera ze sponsorami (np. w ramach lokowania produktu),
 • sprzedaż kolekcji gadżetów sygnowanych nazwiskiem YouTubera,
 • prowadzenie tzw. streamów, w trakcie których widzowie mogą przekazywać na rzecz YouTubera donejty,
 • dochody z superczatu i supernaklejek,
 • publikowanie treści w ramach formatu YouTube Shorts.
zarobki youtuberów

Program Google AdSense

Najbardziej podstawowym źródłem dochodu YouTubera jest oczywiście emisja reklam, które towarzyszą opublikowanym filmom. Aby móc zarabiać w ten sposób, trzeba jednak spełnić określone warunki. Mianowicie: należy zakwalifikować się do programu Google AdSense. By móc do niego dołączyć, kanał musi posiadać minimum 1000 subskrybentów, zaś czas oglądania przez widzów opublikowanych na kanale filmów musi wynosić minimum 4000 godzin. Początkującym YouTuberom może być trudno spełnić te warunki, dlatego do rozpoczęcia tej ścieżki kariery trzeba się odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, że jeszcze kilkanaście lat temu do programu Google AdSense mógł dołączyć każdy YouTuber bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. 

YouTube Premium to płatna wersja tego portalu, dzięki której nie wyświetlają się reklamy. W przypadku, gdy opublikowane przez nas filmy będą oglądać użytkownicy posiadający ten pakiet, otrzymamy część zysków z tytułu opłat poniesionych przez nich w związku z zakupem YouTube Premium. 

Współpraca z firmami zewnętrznymi

Kolejna ze wspomnianych opcji, czyli współpraca z firmami zewnętrznymi, dotyczy najczęściej tych YouTuberów, którzy cieszą się już popularnością i mają wierną widownię. Firmy zwracają się do twórców treści z propozycją reklamowania oferowanych przez nie produktów i usług, zaś YouTuberzy otrzymują za to stosowne gratyfikacje finansowe. Przedsiębiorstwa mogą w ten sposób znacząco zwiększyć rozpoznawalność swojej marki, co niejednokrotnie prowadzi do zwiększenia poziomu sprzedaży. Dla YouTuberów jest to również bardzo korzystne, ponieważ mogą dzięki temu osiągać jeszcze większe dochody ze swojej działalności na portalu. 

Niektórzy influencerzy za promowanie towarów w ramach swoich filmów pobierają nie tylko wynagrodzenie finansowe. Popularnym zjawiskiem jest także barter. Polega to na tym, że zaprezentowany w ramach filmu produkt lub usługa trafia do YouTubera całkowicie za darmo. 

Własny brand

Wielu YouTuberów decyduje się także na uruchomienie własnych sklepów internetowych, w których oferują rozmaite gadżety sygnowane swoim pseudonimem. W przypadku, gdy YouTuber cieszy się dużą popularnością, pieniądze z tego typu działalności mogą być całkiem spore. W ofercie takich sklepów znajdują się m.in. kubki, bluzy, długopisy i wiele, wiele innych.

Datki dla twórców

Kolejnym źródłem dochodu YouTuberów są tzw. donejty przekazywane przez widzów, najczęściej w trakcie transmisji na żywo. Polega to na tym, że YouTuber prowadzi stream (niekiedy trwają one nawet po kilkanaście godzin bez przerwy), a w rogu ekranu znajdują się wytyczne na temat tego, w jaki sposób można wesprzeć go finansowo. Ci widzowie, którzy zdecydują się na przekazanie donejtu twórcy, mogą wysłać także wiadomość tekstową, która pojawi się na ekranie i będzie widoczna podczas transmisji dla wszystkich widzów kanału. Inną metodą na zachęcenie widzów do wsparcia twórcy może być założenie profilu na dedykowanym portalu, np. na Patronite. Z tej możliwości także korzysta wielu YouTuberów. 

Podczas transmisji na żywo można również umożliwić widzom publikowanie na superczacie oraz umieszczanie tzw. supernaklejek. Dzięki temu rozwiązaniu ich wiadomości będą lepiej widoczne, co pozwoli poczuć im się wyjątkowo. Pieniądze z zakupu supernaklejek są przekazywane twórcom. 

YouTube Shorts

Jeszcze inną opcją jest publikacja krótkich filmików w formacie YouTube ShortsFirma aby zachęcić twórców do tworzenia tego typu treści zapowiedziała, że podzieli kwotę 100 milionów dolarów pomiędzy tych twórców, którzy będą tworzyć najbardziej angażujące i wartościowe filmiki. 

Ile można zarobić na YouTube?

Od czego uzależniona jest wysokość zarobków na YouTube? Podstawowym czynnikiem, który determinuje to, ile zarobi dany twórca, jest przede wszystkim jego popularność. Aby móc zarabiać kwoty rzędu 10 000 złotych miesięcznie i więcej, trzeba włożyć w swój YouTube’owy kanał mnóstwo pracy. Nie jest to oczywiście jednoznaczne z tym, że początkujący twórcy nie mają szans na sukces. Wprost przeciwnie. 

Na portalu socialblade.com przedstawiono narzędzie, dzięki któremu można oszacować, jakie będą zarobki YouTubera w zależności od dziennej liczby wyświetleń. Przykładowo:

 • 1000 wyświetleń dziennie to zarobki około 10 – 100 dolarów dziennie.
 • 5000 wyświetleń dziennie to zarobki około 40 – 600 dolarów dziennie.
 • 10 000 wyświetleń dziennie to zarobki około 1000 dolarów dziennie.
 • 50 000 wyświetleń dziennie to zarobki około 1000 – 5000 dolarów dziennie.
 • 150 000 wyświetleń dziennie to zarobki około 4000 – 18 000 dolarów dziennie. 
ile zarabia się na youtube

Podane wyżej kwoty mają wyłącznie charakter orientacyjny. Ogromny wpływ na ostateczną wysokość dochodów z tytułu emisji reklam przy filmach w ramach programu Google AdSense ma przede wszystkim tematyka filmów a także częstotliwość publikacji. YouTube premiuje tych twórców, którzy publikują filmy w miarę regularnie, najlepiej minimum raz dziennie. 

Znaczenie ma również długość materiałów – im film jest dłuższy, tym więcej reklam może „pomieścić”. 

Kolejny element wpływający na dochody YouTuberów z emisji reklam to liczba subskrybentów. YouTube stosuje specjalny algorytm przy wyliczaniu ostatecznej wysokości dochodu, w którym uwzględnia się nie tylko wyświetlenia filmów, ale również właśnie liczbę osób subskrybujących dany kanał. 

Ile zarabiają YouTuberzy w Polsce?

Jakie są zarobki YouTuberów w Polsce? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Wynika to z faktu, iż form zarabiania jest bardzo dużo, a każdy z twórców obiera swoją własną ścieżkę. Dodatkowo, YouTuberzy nie dzielą się tymi informacjami zbyt często publicznie. Jedno jest pewne: najlepsi twórcy filmików, którzy mogą pochwalić się wieloma milionami subskrybentów, z pewnością osiągają zarobki wynoszące znacznie powyżej 20 000 złotych miesięcznie. 

ile płaci youtube

Ciekawostką jest fakt, iż w czerwcu 2022 roku jeden z najpopularniejszych YouTuberów w Polsce – Nitrozyzniak sam pochwalił się, ile zarobił za 16 milionów wyświetleń. Okazało się, że otrzymał za to niespełna 20 tysięcy dolarów, czyli przeszło 88 tysięcy złotych. To oczywiście nie jedyne źródło dochodu tego twórcy, ponieważ utrzymuje się on również z donejtów, lokowania produktu i wielu innych form. 

Z kolei kolejny z YouTuberów – reZigiusz ujawnił w grudniu 2020 roku, że na wszystkich opublikowanych do tej pory filmach zarobił kwotę niecałych 900 tysięcy złotych. Z kolei Murcix należąca do słynnej „Ekipy” wyjawiła, że jej zarobki z emisji reklam na YouTube wynoszą miesięcznie około 6,5 tysiąca dolarów. 

Którzy polscy YouTuberzy mają najwięcej subskrypcji? Oto lista TOP 10:

 1. Blowek – 4,88 mln,
 2. Friz – 4,71 mln,
 3. reZigiusz – 4,5 mln,
 4. Stuu – 4,26 mln,
 5. SA Wardega – 3,6 mln,
 6. Abstrachuje TV – 3,39 mln,
 7. Naruciak – 3,38 mln,
 8. Isamu – 2,66 mln,
 9. Disco Marek – 2,56 mln,
 10. Vito Minecraft – 2,54 mln.

Najlepiej zarabiający YouTuberzy na świecie

Forbes opublikował ranking najlepiej zarabiających YouTuberów na świecie 2021. Na szczycie listy znalazł się MrBeast, który miał zarobić na swojej działalności aż 54 miliony dolarów. Drugie miejsce zajął JakePaul z kwotą 45 milionów. Na trzecim miejscu uplasował się z kolei Markiplier, który osiągnął dochód wynoszący 34 miliony dolarów

Kolejne miejsca zajęli:

 • Rhett and Link – 30 mln dolarów,
 • Unspeakable – 28,5 mln dolarów,
 • Nastya – 28 mln dolarów,
 • Ryan Kaji – 27 mln dolarów,
 • Dude Perfect – 20 mln dolarów,
 • Logan Paul – 18 mln dolarów;
 • Preston Arsement – 16 mln dolarów.

Bardzo interesujący jest fakt, iż 7-me miejsce zajęła dziewczynka, która urodziła się… w 2014 roku. Na jej kanale początkowo pojawiały się filmy, na których oceniała rozmaite zabawki, zaś później relacje z wizyt w parkach rozrywki. W 2019 roku kanał dziewczynki należał do najszybciej rozwijających się na YouTube, zaś publikowane przez nią filmy tłumaczono aż na siedem języków. 

nano google news

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.