Zarobki programistów w 2023. Ile zarabiają programiści w Polsce?
Szybki rozwój nowoczesnych technologii w XXI w. poskutkował powstaniem nowych stanowisk pracy. Na rynku zaczęli być poszukiwaniu specjaliści od pisania aplikacji oraz oprogramowania i to właściwie w każdej możliwej dziedzinie. Dzisiaj żadna firma nie obejdzie się bez takiego pracownika. Warto więc dowiedzieć się, ile zarabia programista.
- Czym zajmuje się programista?
- Co powinien umieć średnio doświadczony programista?
- Na jakie zarobki mogą liczyć programiści w 2023?
- Jak znaleźć pracę jako programista?
- Jakie są alternatywy dla pracy programisty?
Czym zajmuje się programista?
To pytanie jest bardzo szerokie. W ogólnej opinii programistami nazywane są wszystkie osoby piszące programy komputerowe, ale też administrujące siecią, tworzące strony internetowe, testujące oprogramowanie i pewnie wielu innych specjalistów. W rzeczywistości każda z tych dziedzin wymaga zupełnie innych zdolności i, chociaż są w pewnym stopniu zbieżne, to zajmujący się nimi pracownicy niekoniecznie są wymienni między stanowiskami, chociaż mogą mieć pojęcie o pracy kolegów po fachu.
Fachowo mówi się więc o poziomach programowania. To bardzo ogólne pojęcie. Trzeba jednak mieć świadomość, że dzisiaj oprogramowanie istnieje praktycznie we wszystkim – mikrofalówkach, samochodach, lodówkach, a komputery i smartfony to tylko mała część sprzętu wymagającego zaangażowania programisty. By komputer w samochodzie działał poprawnie, ktoś musi go zaprogramować, a więc napisać system, który na podstawie danych z różnych rozsianych po pojeździe czujników zapewni optymalne osiągi. A to tylko pierwszy przykład z brzegu.
Z drugiej strony jest zaś programowanie wysokiego poziomu, a więc dotyczące aspektów bezpośrednio związanych z użytkownikiem aplikacji czy urządzenia. Można powiedzieć, że dotyczy wszystkich programów komputerowych i mobilnych wyposażonych w interfejs.
Co powinien umieć średnio doświadczony programista?
Może zacznijmy od tego, że nie ma złotego środka w tym zagadnieniu. W programowanie można się „wkręcić” zaczynając od zupełnie pobocznego stanowiska, np. testera. Stopniowo zaznajamiając się z danym środowiskiem pracownik zyskuje pojęcie o jego działaniu, a w miarę pogłębiania wiedzy na własną rękę jest w stanie samodzielnie pisać coraz to bardziej zaawansowane programy.
Po co więc wszystkie te uczelnie i kierunki informatyczne, skoro można ukończyć kurs on-line dotyczący jakiegoś języka programowania? Faktycznie to dobry sposób na przebranżowienie się. Jednak dzisiaj rynek pracy w sektorze IT jest przepełniony Juniorami, czyli pracownikami bez albo z bardzo małym doświadczeniem. Są to zarówno osoby po studiach jak i po uczelniach.
Tymczasem programista powinien umieć przynajmniej kilka języków programowania i specjalizować się w jednym z nich. Wszystko dlatego, że w swojej karierze będzie pracował w interdyscyplinarnych zespołach, co zmusi go do komunikacji z kolegami wyszkolonymi w innych środowiskach. Często też przy swoich zadaniach będzie zmuszony do samodzielnego zajrzenia w systemy napisane w innym języku, niż ten w dotyczącej go części projektu, np. jego zadanie będzie powiązane z bazami danych, których obsługa rządzi się innymi prawami, niż aplikacje dla szarego kowalskiego. Programista musi być więc szeroko wykształcony, cechować się myśleniem analitycznym i zrozumieniem matematyki.
Na jakie zarobki mogą liczyć programiści w 2023?
Zgodnie z danymi GUS przeciętne zarobki specjalistów i menedżerów w sektorze IT wyniosły niemal 19 tys. zł miesięcznie. To był wzrost o 34% w stosunku do ubiegłego roku.
Jednak tak wysokie stawki dotyczą tylko tych faktycznie pożądanych – pracowników z kilkuletnim stażem, określanym mianem midów, a czasem też seniorów.
Jednak zarobki na start nie są już tak imponujące, chociaż wciąż przewyższają pierwsze pensje w innych branżach. Początkujący programista na przyuczeniu może oczekiwać płac na poziomie 5-6 tys. zł brutto.
Jak znaleźć pracę jako programista?
Uzyskanie pracy na wymarzonym stanowisku programisty zdecydowanie ułatwiają projekty wykonane samodzielnie, najlepiej umieszczone w ogólnodostępnym repozytorium, jak ni. GitHUb. Pokazują one potencjalnemu pracodawcy biegłość kandydata w danym środowisku.
Taki amatorski kod łatwo sprawdzić, co wiele mówi o przyszłym pracowniku. Pisanie programów w czasie wolnym na studiach lub też zaangażowanie w różne inicjatywy wraz z innymi specjalistami daje nieocenione doświadczenie. Często mówi ono więcej o kandydacie niż sam dyplom.
Jakie są alternatywy dla pracy programisty?
W polu branży IT jest kilka stanowisk, które maja charakter podobny do programisty. Pierwszym jest specjalista ds. sieci. Co prawda praca ta ma bardziej techniczny charakter, gdyż osoba taka odpowiada za utrzymanie infrastruktury informatycznej w instytucji, np. serwerowni, ale w swojej karierze niejednokrotnie musi zmagać się z typowo programistycznymi problemami.
Podobne umiejętności wymagane będą też od webdeveloperów, czyli fachowców piszących strony internetowe.
Może Cię zainteresować: