Ile razy w ciągu dnia sięgamy po smartfon? Statystyki szokują

29.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Ile razy w ciągu dnia sięgamy po smartfon? Statystyki szokują
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ciężko jest wyobrazić sobie dziś życie bez komórki. Rozstanie z telefonem na dłuższy czas jest też prawdziwym problemem. Najnowsze badania wskazują na bardzo częste korzystanie ze smartfona. Nawet 75% ankietowanych Amerykanów nie jest w stanie przetrwać bez telefonu więcej, niż jeden dzień. Pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła ten stan.

Częste korzystanie ze smartfona za sprawą lockdownów?

Firma Asurion zajmuje się w USA serwisem smartfonów. Dwukrotnie zleciła także badania ich użytkowników, które pokazały sposób i częstotliwość korzystania z telefonów komórkowych. Pierwsze badania przeprowadzono w 2019 roku. Drugie badanie odbyło się w marcu tego roku, czyli dzieli je około 36 miesięcy.

Przez ostatnie 3 lata częstotliwość korzystania ze smartfonów wzrosła prawie czterokrotnie!

Dane są wręcz szokujące! Przebadani Amerykanie sięgali bowiem po telefon średnio aż 352 razy dziennie. Jeśli odliczymy czas przeznaczony na sen, okaże się że sprawdzali coś na ekranie swojego urządzenia nawet dwadzieścia razy na godzinę. Po pandemii wiele osób stało się wręcz uzależnionymi od ciągłego sprawdzania smartfona. W jakim celu tak często ankietowani patrzyli na ekrany telefonów? W znacznej części sprawdzali, czy nie otrzymali wiadomości lub czy ktoś do nich nie dzwonił.

jak często sprawdzamy smartfon

Smartfon – przedmiot codziennego użytku

Częste korzystanie ze smartfona jest spowodowane także faktem, że telefon komórkowy dołączył do grupy przedmiotów codziennego użytku. Telefony przestały już być luksusem dla nawet 75% osób. Z przeprowadzonych badań wynika też, że wiele osób niechętnie rozstaje się ze swoim telefonem. Zabieramy go już nie tylko do szkoły, czy pracy, ale nawet do toalety. Pewną ciekawostką jest natomiast to, jaka grupa wiekowa najbardziej przywiązała się do swoich telefonów.

Spośród różnych grup wiekowych to osoby w wieku 40-70 lat najczęściej uznają smartfon za niezbędny.

Uważa tak aż 75% osób urodzonych w latach 1950-1980. Młodsi (1980-1995) uznają komórkę za niezbędną w 68%. Wśród najmłodszych badanych (1997-2012) liczba ta to 71%.

ile razy dziennie sięgamy po telefon

Badania wykazały też co robimy na smartfonie.

  • 86% badanych stwierdziło, że telefon służy im do komunikacji ze znajomymi oraz rodzina (media społecznościowe, telefony i wiadomości tekstowe).
  • Nieco ponad 60% respondentów wykonuje smartfonem zdjęcia.
  • Prawie 50% osób wykorzystuje smartfon do płatności i bankowości mobilnej.
  • 40% gra w gry mobilne
  • 30% ankietowanych używa telefonu w celu zrobienia zakupów w sieci.

Na szczęście twórcy smartfonów i oprogramowania zauważają problem zbyt częstego korzystania z telefonu. W wielu telefonach mamy już opcje pokazującą ile czasu dziennie spędzamy w smartfonie. Ciekawą funkcjonalność wprowadził ostatnio Instagram. Take a Break poinformuje użytkownika, że przydałaby mu się krótka przerwa od korzystania z tego serwisu.

Może zainteresują Cię też te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.